Matsyasana u prevodu sa Sankrita znači položaj ribe.
Ako želite da ovaj položaj izvodite u potpunosti onda to svakako podrazumeva da se nalazite u položaju lotusa što se vaših nogu tiče. Međutim, imajući u vidu da položaj lotusa za većinu vežbača predstavlja izazov, u redu je sasvim da se položaj ribe izvodi sa potpuno ispruženim nogama.
Postoje različite varijacije ovog položaja (lakše i teže). O njima ćemo uskoro detaljnije raspravljati.
Matsyasana spada u joga položaje koji dovode do finog istezanja čitavog kičmenog stuba, to jest u takozvane “backbend” položaje.
S obzirom na to da se tokom ovog položaja otvara grudni koš, na taj način vežbač ujedno otvara i svoju srčanu čakru. Dakle, ako želite da imate više saosećanja prema drugim živim bićima (ne samo prema ljudima), više ljubavi i više oprosta, onda slobodno ubacite u vašu praksu ovaj položaj.
Na taj način ćete dovesti u ravnotežu vašu srčanu čakru. U suprotnom, ako je vaša srčana čakra blokirana ili se ne nalazi u ravnoteži to može da dovede do problema kako na fizičkom tako i na psihičkom nivou vašeg bića. U fizičkom smislu možete da se suočite sa bolovima u grudnom košu, problemima vezanim za cirkulaciju, astmom, visokim ili niskim krvnim pritiskom.
U najgorem slučaju je moguće suočavanje sa srčanim udarom. Na psihičkom nivou je moguće da neuravnotežena srčana čakra prouzrokuje osećaj izolovanosti u odnosu na druge ljude (kako na ljude u bliskom, tako i na ljude u daljem okruženju). Samim tim, pojava disfunkcionalne veze je vrlo česta kada se ljudi suočavaju sa neuravnoteženom srčanom čakrom.
Praksa i koristi položaja ribe
Što se same prakse ovog položaja tiče tu postoji više varijacija, kako za vežbače koji su napredni, ali isto tako i za vežbače koji se nalaze na početku svoje joga prakse.

Ukoliko imate probleme sa vratom (ukočenost u vratu, skorašnja operacija) izvodite ovaj položaj sa povećanom pažnjom. Svakako, ako se suočavate sa nekim od navedenih problema ne morate ukoliko vam ne prija da zabacujete glavu skroz unazad. U jednoj od varijacija možete da postavite ispod glave ćebe na koje ćete da spustite glavu.
U slučaju da vam je bilo kakvo izvijanje vrata unazad izazovno, možete i dalje da izvodite ovaj položaj, s tim da ne izvijate glavu unazad, već gledate napred, dok vam brada ide ka grudnoj kosti. Tokom samog položaja glava ne sme da se pomera ni levo ni desno, da ne bi došlo do povrede vratnih pršljenova.
Ako spadate u grupu naprednih vežbača onda slobodno praktikujte ovaj položaj dok se nalazite u položaju lotusa, kada je reč o vašim nogama. Takođe, uhvatite prstima ruku palčeve vaših stopala.
Potpuni položaj ribe
Odnosno najnapredniji položaj podrazumeva da se teme vaše glave nalazi oslonjeno na asuru, dok su vaše sedalne polovine u potpunosti odignute.

Prva varijacija podrazumeva da spustite vaše sedalne polovine na asuru, ukoliko ne možete da ih podignete ka gore. Isto tako, ako ste u nemogućnosti da se nalazite u lotus položaju tokom izvođenja ovog položaja, onda slobodno ispružite u potpunosti obe noge.
Takođe, jedna od zahtevnijih varijacija ovog položaja jeste da, dok se nalazite u ovom položaju (noge u lotusu, teme glave na asuri, kukovi odignuti), spojite vaše dlanove u takozvanu anjali mudru. Oni mogu da budu spojeni i da se nalaze u visini vašeg grudnog koša. Ili možete u potpunosti da istegnete vaše ruke iznad grudnog koša ili iznad vaše glave. Na taj način dolazi do finog istezanja vaših ruku i otvaranja čitavog ramenog pojasa i prostora između lopatica.
Potpuni položaj takođe podrazumeva da ste vaše ruke podvukli ispod sedalnih polovina, sa dlanovima okrenutim ka dole. Ruke su savijene u laktovima, što znači da se podlaktice čitavom površinom nalaze oslonjene na asuru. Ako vam je pritisak koji vaše nadlanice trpe neizdrživ, onda su sledeće varijacije svakako preporučljive za vas.
Prva varijacija podrazumeva da postavite ruke sa strane desne i leve strane tela. Dlanovi su i dalje okrenuti ka dole, međutim one nisu podvučene ispod sedalnih polovina. Dakle, ne postoji pritisak na nadlanice koji bi postojao u eventualnom potpunom položaju. Što više gurate dlanovima asuru u ovom položaju to ćete više otvarati vaš grudni koš, i obrnuto.
Druga varijacija podrazumeva da oslonite vaše dlanove na donji deo leđa, sa prstima okrenutim ka dole, dok su vam laktovi uvučeni ka unutra, ka središnjm delu tela. Takođe, što više potiskujete dlanovima donji deo leđa to ćete više da otvarate grudni koš, to jest da ga dižete ka gore.
S obzirom na to da potpuno izvođenje ovog položaja podrazumeva da dođe do finog istezanja i izduživanja čitavog vašeg kičmenog stuba, u slučaju da to trenutno za vašu kičmu predstavlja izazov možete da koristite jedno od sledećih pomagala, ćebe ili blok.

U obe varijante, možete da stavite i ćebe i blok ispod srednjeg dela leđa, donjeg dela leđa i naravno ispod vrata. U zavisnosti od toga koliko je vaše telo zaključano, zavisi na kojim ćete mestima sve koristiti pomagala. Nekom je samo potrebno da ese blok ili ćebe postavi ispod srednjeg dela leđa. Dok je nekim vežbačima potrebno da se pomagala postave na svaku od navedenih pozicija.
Ova pomagala vam služe kao oslonci prilikom izvođenja ovog položaja. Na taj način lakše ulazite u isti položaj, i na prihvatljiv način ostajete u istom. Preporučljivo je da pokušate da ostanete u položaju minut ili dva. Ako osećate da možete da ostanete duže u samom položaju, ostanite.
Dok se nalazite u položaju sa istegnutim nogama, savetuje se da noge svo vreme budu aktivni. Dakle da vam mišići nogu budu stegnuti, dok su vam prsti stopala istegnuti unapred.
Takođe, jedna od zahtevnijih varijacija ovog položaja podrazumeva odignute i istegnute noge na 45 stepeni, dok se dlanovi nalaze u anjali mudri, sa istegnutim rukama ka nebu.
Izvođenjem ovog položaja poboljšavate funkcionisanje srčane čakre. Fino istežete čitav kičmeni stub, jačate mišiće leđa (pogotovo donjih leđa), otvarate grudni koš, istežete vratne pršljenove, istežete fino ruke (u naprednijim varijacijama), otvarate prostor između ramena i prostor između lopatica.
Zaključak
Matsyasana predstavlja jedan od onih položaja koji ima veliki broj varijacija. Samim tim ga mogu praktikovati svi vežbači. Vežbači koji se nalaze na početku svoje joga prakse, ali isto tako i oni sa većim iskustvom.
Shodno starim jogijskim tekstovima ovaj položaj se smatra dobrim za otklanjanje svih mogućih bolesti.
Dakle, ako želite da dočekate zdravu i živahnu duboku starost ubacite u vašu joga praksu položaj Matsyasana. Vaše telo će vam biti zahvalno.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović