Položaj polumeseca (Ardha Chandrasana) spada u položaje gornjeg balansa.
Dublji uvid u položaj
Sam položaj spada u grupu zahtevnijih položaja. Ako želite da praktikujete ovaj položaj na pravilan način dve stvari su bitne: dobar balans na jednoj nozi i odličan fokus. Shodno tome ne preporučujem ovaj položaj vežbačima koji još nisu razvili dovoljno snage u nogama i koji nisu ostvarili dobar fokus tokom izvođenja gornjih balansa. U nastavku teksta ću ukazati na položaje koje savetujem da se praktikuju sve u cilju uspešnog izvođenja položaja polumeseca.
Inače ovaj položaj gornjeg balansa je odličan za pravilno funkcionisanje korenske (Muladhara) i sakralne (Swadisthana) čakre, odnosno za prve dve čakre. Dakle, ako želite da postignete osećaj sigurnosti, povezanosti kako sa drugim ljudima tako i sa svim ostalim bićima, ako želite da pokrenete vašu kreativnu energiju, onda definitivno počnite da praktikujete položaj polumeseca.
Praksa i koristi
Ovaj položaj je jedan od onih položaja u jogi koji aktivira čitavo vaše telo. Zbog toga i spada u grupu zahtevnijih položaja.

Još kada se pored toga doda i činjenica da sam položaj podrazumeva da isti izvodite balansirajući na jednoj nozi, dok vam je druga noga odignuta, a isto tako i ruka podignute noge, onda sam siguran da postajete svesni da sam položaj nije nimalo lak za izvesti.
Praktikujući položaj polumeseca razvićete snagu čitavog vašeg tela. Međutim, fokus će svakako biti na jačanju vaših stopala, članaka i nogu.
Tu nikako ne treba zanemariti i jačanje vašeg jezgra tokom praktikovanja polumeseca.
S druge strane, razvijanje boljeg osećaja za balans i fokus je sasvim prirodan sled kada se radi o praktikovanju ovog položaja.
U sam položaj možete ući iz Ratnika 2. Ukoliko vam je desna noga stajna u tom slučaju stavljate levu ruku na levi kuk. Fiksirajte pogledom jednu tačku na podu ispred vašeg desnog stopala. Neka ta tačka bude na udaljenosti na oko metar, metar i po od vašeg tela.
Polako spuštajte vašu desnu ruku na pod sa spoljašnje strane desnog stopala. Pozicija samog dlana u velikoj meri će zavisiti i od proporcija vašeg tela. Neko će ruku spustititi bliže stopalu, neko dalje. Naravno, ukoliko ne koristite blok kao pomoć.
U slučaju da ne koristite blok, onda možete da spustite čitav vaš dlan na pod ili vrhove prstiju. Prilikom spuštanja ruke dole polako odižete levu nogu. Leva noga može da bude paralelna sa podom ili skroz odignuta ka gore. Ako ne želite da koristite blokove pokušajte da u ovom tenutku otvorite vaš levi kuk što više ka gore.
Takođe je bitno da vam stajna noga, u ovom slučaju desna, bude u potpunosti stabilna. Ne morate u potpunosti da je ispravite u kolenu, možete da je blago savijete u kolenu, na taj način će te pogotovo u početku praktikovanja ovog položaja razviti bolji osećaj balansa.

Nakon oslanjanja na desni dlan ili prste i podizanja leve noge na red dolazi podizanje leve ruke ka gore. Trudite se da vam obe ruku budu u istoj liniji, s tim da je gornja ruka istegnuta ka gore kao da želite da prstima iste ruke dohvatite nešto što vam se nalazi na dohvat ruke.
Kada je reč o podizanju leve noge, nju podižite sa potpunom svesnošću, s obzirom da ako je previše podignete vrlo lako će vas izbaciti iz balansa.
Za ovaj položaj se kaže da noga koja se podiže ima isti značaj kao rep kod životinja. Rep kod životinja je bitan za osećaj balansa, shodno tome dok praktikujete ovaj položaj molim vas da obratite u potpunosti pažnju na vaš “rep”. Moj savet je svakako da podizanje noge radite po fazama. U prvoj fazi naglasite samo prste stopala noge koju će te podići. Dakle, peta vam je odignuta dok vam se prsti nalaze na asuri. U drugoj fazi lagano podižite i prste stopala sa asure, podižite nogu trudeći se da bude paralelna sa podom u visini kuka. Treća faza podrazumeva da podignete nogu što više ka gore, sa istegnutim prstima stopala ka gore. Naravno, ako se još uvek nalazite u samom položaju.
Što se pogleda tiče, neka vam čitavo vreme pogled bude fokusiran na tačku na podu. Tek kada uđete u potpun položaj pokušajte da usmerite vaš pogled ka prstima istegnute podignute ruke. Ukoliko ste i u ovom položaju stabilni i želite da poradite još više na fokusu i koncentraciji pokušajte da zatvorite oči dok ste u položaju.
Ako vam je sam položaj izazovan u početku, isti možete da praktikujete uz pomoć zida i bloka. I zid i blok će vam pružiti dodatan osećaj sigurnosti i stabilnosti. Zid će takođe uticati na bolje otvaranje kuka podignute noge. Doći će do boljeg poravnanja čitavog tela u samom položaju. Dok vam zid služi kao dodatni oslonac možete istovremeno da koristite i blok. Blok će vam služiti kao oslonac za spuštanje dlana.
Pripremni položaj
Naravno, blok možete da koristite potpuno nezavisno od zida. Ako već imate razvijeni određeni osećaj stabilnosti blok će vam biti sasvim dovoljan. A i svakako cilj je da se vremenom položaj radi u potpunosti bez pomagala, tako da odvajanje od zida predstavlja vaš napredak prilikom izvođenja ovog položaja.
Ako sam položaj predstavlja izazov za vašu trenutnu praksu, savetujem vam sledeće položaje, položaje koji će pre svega dovesti do jačanje vaših nogu, jezgra i jačanje vašeg osećaja za balans. U pitanju su položaji:
– Položaj drveta
– Ratnik 3
– Položaj orla
– Stolica
– Čamac
Takođe bih vam savetovao i praktikovanje tratake, ukoliko imate problema sa fokusom. Nažalost većina ljudi danas ima problema sa održavanjem fokusa, tako da je praktikovanje tratake svrsishodna. Pogotovo ako želite da napredujete u vašoj joga praksi, ako želite da počnete da praktikujete gornje balanse.
Zaključak
Ako ste imali u skorije vreme operaciju ili povredu kolena slobodno preskočite ovaj položaj. Bar do trenutka dok vam koleno ne bude spremno za ovaj tip poožaja.
Pomagala mogu da vam budu zid i blok, ali takođe možete da koristite i stolicu kao pomagalo. U ovom slučaju stolica zamenjuje blok (dlan ide na sedište stolice). Međutim, možete da kombinujete i stolicu i blok (stopalo podignute noge ide na sedište ili naslon stolice, dlan na blok), ali i stolicu, blok i zid.
S obzirom da je polumesec položaj koji angažuje čitavo vaše telo, savetujem vam da upravo zbog toga isprobavate sve moguće varijacije. Dopustite da vaše telo kroz sve te varijacije osvesti sam položaj, da u isti uđe postepeno. Bez žurbe, bez naprezanja.
Ne ustručavajte se da koristite sva navedena pomagala. Ona će vam samo pomoći da brže i svesnije napredujete kada je reč o vašoj joga praksi. U suprotnom vrlo lako možete da učinite vašem telu medveđu uslugu.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović