Reč nava u prevodu sa sanskrita znači čamac.

Dublji uvid
Ovaj položaj može vrlo lako da se podvede u kategoriju položaja donjeg balansa. Isto tako može da se podvede i u kategoriju položaja koji se tiču snage.
Imajući u vidu da ovaj položaj u suštini podrazumeva angažovanost skoro čitavog tela nikako ne može da se okarakteriše kao jedan od osnovnih joga položaja. Bez obzira na varijacije koje postoje.
Kada pričamo o balansu u okviru ovog položaja tu postoji više načina da se isti i ostvari. Prvi način je ujedno najpraviljniji ali i najteži. Ovaj način podrazumeva da vežbač ostvari balans tako što će se osloniti na svoju trtičnu kost. Ovaj položaj za određeni broj vežbača može da bude izazov, pre svega ako im je izbačena trtična kost. U tom slučaju se ne dovodi u pitanje samo ostvarivanje balansa, već i eventualni bol koji može da prouzrokuje pozicija same trtične kosti. U ovakvim situacijama ako vežbač želi može da podmetne jastuk ili ćebe ispod asure, ukoliko će to dovesti do smanjenja eventualnog bola.
Drugi način podrazumeva da se vežbač ne oslanja na trtičnu kost već na sedalne polovine. Ovaj položaj ne zahteva u tolikoj meri razvijen osećaj za balans. Međutim ovde može problem da predstavlja momenat vizualizacije. Suštinski da bi vežbač ušao u sam položaj mora da osvesti i desnu i levu sedalnu polovinu u potpunosti. I da pokuša da ih “razvuče” što više u stranu. Na taj način će uspeti da opterećenje usmeri na sedalne polovine a ne toliko na svoju trtičnu kost.
Treći način podrazumeva da se donji deo leđa prilikom ulaska u sam položaj osloni na blok. Svakako savetujem da bude što tvrđi blok, dakle blok od drveta, plute ili isto tako nekog tvrdog materijala bi bio odličan. Ne bi trebalo da koristite blok od stiropora. Jednostavno zato što on nije dovoljno masivan, lako se pomera. U slučaju da vam jedan blok nije dovoljan, slobodno postavite dva ili tri bloka koji će vam služiti kao oslonac.
Nakon ulaska i nameštanja u donji položaj dolazi do nameštanja tela u gornjem delu ovog položaja. Potpuni položaj podrazumeva da su vam noge istegnute napred i da vam prsti stopala budu u visini očiju. Takođe se podrazumeva da vam ruke budu istegnute unapred. Ruke vam se nalaze u poziciji visine ramena. Leđa i vrat su vam u potpunosti istegnuti. Dok se nalazite u samom položaju stomak je čitavo vreme aktivan. Mišići leđa su takođe aktivni, pogotovo donji mišići. U potpunom položaju dolazi do potpunog otvaranja grudnog koša i do fine rotacije kukova ka unutra.
Pogled bi trebao da bude usmeren u vrhove prstiju stopala. Savetujem da svakko koristite mula i udijana bandu. Njihovim korišćenjem ćete ostati duže u položaju. Disanje tokom položaja može da vam bude isključivo kroz nos. Dakle, trudite se da vam izdah bude duplo duži od udaha. Ako budete primenjivali disanje, bande i pogled na pravilan način bez problema ćete ostajati u samom položaju duže od vežbača koji nisu svesni da primenom ove tri stvari mogu da utiču u velikoj meri na poboljšanje svoje joga prakse.

Varijacije i priprema
Pored potpunog položaja postoje i varijacije. U slučaju ovog položaja nisu sve varijacije lakše solucije.
Prva varijacija podrazumeva da se noge ne istežu već da se saviju u kolenima tako da listovi budu u liniji sa asurom. Na ovaj način je manja angažovanost mišića stomaka, pogotovo donjih, tako da vežbač može duže da ostane u ovoj varijaciji u odnosu na potpuni položaj.
Druga varijacija podrazumeva da su noge istegnute kao i u potpunom položaju, međutim u ovoj varijaciji dolazi do preplitanja prstiju ruku i do smeštanja dlanova na potiljak. Ova varijacija podrazumeva da se laktovi šire na stranu što više. Potpuni položaj laktova podrazumeva da se oni međusobno nalaze u ravni. Ova varijacija predstavlja najizazovniji položaj od svih.
Treća varijacija je takozvani donji čamac. Telo se spušta skroz dole sa istegnutim nogama unapred. Pete se nalaze malo odignute od poda. Brada je blago savijena ka grudnoj kosti, rameni pojas i srednji deo leđa su odignuti od asure, ruke su istegnute unapred ka prstima stopala.

U potpunom položaju možete da koristite i kaiš u slučaju da vam istegnute noge predstavljaju izazov. U tom slučaju kaiš bi išao oko skočnih zglobova, bio bi istegnut ka telu i vi biste ga držali rukama. Na taj način bi ostvarili i dodatni oslonac, što je svakako dobro za vežbače koji se suočavaju sa problemom balansa.
Ako želite da pre prakse ovog položaja pripremite vaše telo slobodno možete da odradite sledeću kratku joga sekvencu na način koji ću vam opisati.
Sekvencu krećete iz položaja Dandasana. Ostanite u njemu bar deset udaha i izdaha. Nakon poslednjeg izdaha lagano pređite u pripremni položaj za palog ratnika, savijajući noge u kolenima i postavljajući dlanove ispred kolena. Pošto sedite na petama, naglasite prste stopala i u potpunosti prenesite težinu na vaše dlanove. Krenite dlanovima da klizite unapred, odredite vašu proporciju i lagano uđite u položaj psa koji gleda dole. U njemu takođe ostanite najmanje deset udaha i izdaha. Iz njega polako uđite u Uttanasanu. Nakon desetog izdaha uđite u Utkatasanu. U ovom položaju je isto minimum 10 udaha i izdaha. Ovo je mini sekvenca koju možete da praktikujete svaki put pre praktikovanja samog položaja čamca. Naravno, u slučaju da sam položaj praktikujete u okviru aštanga ili vinjasa joge nemoguće je odraditi ovu mini sekvencu.
Koristi
Položaj čamca je odličan za jačanje čitavog jezgra. Dakle, dobar je za osnaživanje mišića čitavog stomaka i mišića leđa. Pre svega donjih mišića leđa. Svakako ne treba zaobići i njegov uticaj na jačanje nogu i gluteusa.
S druge strane, ovaj položaj pozitivno utiče na sam proces varenja i dovodi do povećanje fokusa kod vežbača.
Zaključak
Za ovaj položaj bi se moglo reći da predstavlja jedan od retkih položaja koji se može okarakterisati kao potpuni položaj u svakom smislu.
Uključuje razvijen osećaj za balans, uključuje angažovanost čitavog tela, uključuje snažno telo ako želimo da ga uradimo u potpunosti pravilno, uključuje otvorenost tela, pre svega kukova. Ako kukovi vežbača nisu dovoljno otvoreni, ako ne postoji njihova dobra rotacija ka unutra, sam položaj neće biti urađen u potpunosti pravilno.
Vrlo je bitno da osvestite koji deo tela vam predstavlja trenutno najveći izazov tokom izvođenja ovog položaja. Radite na njegovom poboljšanju. Na taj način će te polako ali sigurno ići ka potpunom položaju.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović