Ovaj položaj je posvećen mudracu Maričiju, shodno tome odatle i objašnjenje za ime ovog položaja. Inače dosta položaja u jogi nose nazive mudraca, bogova, životinja. Sam ovaj položaj spada u grupu sedećih uvrtanja.
Inače, Mariči na sanskritu znači zrak svetlosti. Otac Maričija je bio Brama koji važi za tvorca ovog Univerzuma u kome mi svi trenutno postojimo.
Praksa
Sam položaj Marichyasana se praktikuje u primarnoj seriji aštanga joge. Prva dva položaja (A i B) podrazumevaju preklope unapred. Položaji C i D su uvrtanja.
Da bi se sve varijacije ovog položaja izvele u potpunosti vrlo je bitno da postoji fleksibilnost kukova. Svakako savetujem da ukoliko ne možete da uradite ove položaje u potpunosti da praktikujete sledeće položaje: položaj jelena, bočno uvrtanje (vakrasana) i položaj glavom ka kolenu (janu sirsasana).
Svaki od navedenih položaja možete da praktikujete u duhu jin joge. To bi značilo da pokušate da u svakom od ovih položaja ostanete makar tri minuta, mada svakako bi bilo poželjno da vam donji limit bude 5 minuta.
Naravno, ne želim da forsirate vaše telo. Tako da ako osetite da ste došli do vaše granice prijatnosti i pre isteka 5 minuta, molim vas ne idite dalje. To je definitivno vaš maksimum. Najbitnije je da napredujete vašim tempom. U suprotnom, eventualna povreda može da vas udalji sa asure na duži vremenski period. A to je nešto što verujem da sigurno ne želite.

Prva varijacija ovog položaja, to jest Marichyasana A podrazumeva preklop unapred. U slučaju da vam je desna noga ispružena unapred, leva noga vam je savijena u kolenu i stopalo leve noge je postavljeno sa unutrašnje strane desne butine. Levom rukom idete oko leve potkolenice, desna ruka ide takođe iza leđa. Levom rukom ako možete prihvatate zglob desne ruke. Ako ne možete da prihvatite zglob desne ruke, probajte da prihvatite prste desne ruke. U slučaju i da vam je i to izazov slobodno koristite kaiš. Kaiš u toj varijanti stavljate oko zgloba desne ruke. Levom rukom prihvatate kaiš, koji ćete produžiti koliko god vam je potrebno, da bi ga uhvatili sa levom rukom. Tokom izvođenja samog položaja kičmeni stub je čitavo vreme prav. Udah je u gornjem položaju, dok još sedite sa pravim leđima ka gore. Sa izdahom se lagano spuštate ka dole. Ukoliko ste u mogućnosti spustite vašu bradu na koleno desne noge. Ostanite slobodno u samom položaju do deset udaha i izdaha.

U varijanti Marichyasana B dolazi do takozvane pozicije polulotusa sa levim stopalom. Naime levo stopalo se spušta na desnu butinu. Desna noga se savija u kolenu i desni taban se čitavom površinom spušta na asuru. Približite desno stopalo što više ka desnoj sedalnoj polovini. Ruke idu iza leđa kao i u prvoj varijanti. Ukoliko ste koristili kaiš u prvoj varijanti najverovatnije će vam biti potreban i za ovu. Udahnite u sedećem položaju sa leđima ispravljenim ka gore. Sa izdahom se spuštate ka dole. Ukoliko možete spustite vašu bradu na asuru. U slučaju da vam je izazov da vam levo stopalo bude na desnoj butini slobodno spustite levo stopalo sa unutrašnje strane desne butine. Pokušajte da ostanete i u ovoj varijanti do deset udaha i izdaha.

Marichyasana C predstavlja sedeći položaj uvrtanja. U slučaju da vam je desna noga ispružena na asuri, levo stopalo se čitavom svojom površinom spušta na asuru što bliže levoj sedalnoj polovini. Levi dlan se spušta iza leve sedalne polovine. Kičma je u ovom položaju u potpunosti prava. Izdahom dolazi do uvrtanja u levu stranu, gde se desna ruka savija u laktu koji se postavlja sa spoljne strane levog kolena. Kada se uđe u potpuni položaj radi dodatnog uvrtanja možete da uvučete stomak ka unutra i da pokušate da istegnete desnu ruku ka dole, da biste na taj način ostvarili dodatno uvrtanje. Naravno ukoliko osetite da ne možete da uradite položaj u potpunosti ostanite u vašem položaju prijatnosti. Takođe pokušajte da ostanete u položaju tokom deset udaha i izdaha.

Marichyasana D je najzahtevnija varijanta. Ulazak u sam položaj je na početku isti kao i ulazak u Marichyasana C. Levo stopalo se spušta na butinu desne noge. Nakon toga levi dlan se postavlja iza leđa služeći kao oslonac prilikom istezanja čitavog tela ka gore. Prilikom tog istezanja čitavog tela unazad ka gore dolazi do istezanja leve ruke u desnu stranu. Leva ruka se savija u laktu i postavlja se sa spoljne strane desnog kolena. Nakon te postavke, leva ruka se isteze unapred i dolazi do njenog savijanja u laktu ka unutra, ka levoj strani tela. Na taj način se prihvata zglob desne ruke ili prsti. Ako je potrebno koristite kaiš, koji će se nalaziti oko zgloba desne ruke. Sam ovaj položaj podrazumeva intenzivno uvrtanje. Shodno tome ovaj položaj možete da praktikujete tek u momentu kada je vaše telo savladalo prethodne tri varijante. Ako ste ušli u položaj ispoštujte deset udaha i izdaha.
U suštini sva četiri položaja predstavljaju jedan prirodan niz, na osnovu koga svaki naredni položaj organski proizilazi iz prethodnog. Svaki položaj priprema telo za naredni.
Kada je reč o pogledu, u svim ovim poožajima pogled je usmeren u vrh nosa.
Koristi
S obzirom da je svaki od ova četiri položaja različit u odnosu na prethodni, svaki ima neke koristi koji prethodni nema.
Marichyasana A je pre svega odličan za ljude koji se bave trčanjem zato što opušta tetive kolena. Pored toga odlična je i za istezanje kukova, leđa i ramena.
Marichyasana B pored gore navedenih stvari je odličan za jačanje mišića oko rebara. Takođe je dobar za masažu stomaka, samim tim utiče na regulaciju procesa varenja.
Marichyasana C pored svih koristi koje važe i za Marichyasana B je odličan položaj za oslobađanje suvišnih gasova koji utiču na to da telo bude naduto.
Marichyasana D pored svih navedenih koristi je odličan za osobe koje imaju problem sa išijasom, menstrualnim problemima i iscrpljenošću.
Zaključak
Svi ovi položaji pozitivno utiču na smirivanje čitavog nervnog sistema. I pored činjenice da sami položaji zahtevaju određen nivo fleksibilnosti u donjem delu tela, kada se uđe u potpunosti u iste ostvaruje se potpuna opuštenost čitavog tela. Na taj način pored smirivanje nervnog sistema poboljšava se i fokus vežbača.
Praktikujući sve položaje Marichyasane dolazi do aktivacije nadbubrežne i tiroidne žlezde. Na taj način se uspostavlja dobar balans hormona unutar tela, sve u cilju boljeg i kvalitetnijeg življenja.
Ovi položaji jesu izazovni na fizičkom nivou, međutim ukoliko u svojoj joga praksi imate potpuno trezven i svestan pristup svakom novom položaju, onda ne sumnjam da ćete i sve položaje koji se tiču Marichyasane savladati, naravno ne žureći i uvek poštujući trenutne limite sopstvenog tela.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović