Ova dva položaja verovatno spadaju u grupu položaja po kojima je joga vrlo prepoznatljiva. Pored psa koji gleda dole i psa koji gleda gore, položaji ratnik A i ratnik B su poznati većini ljudi koji ne praktikuju jogu, ali su ipak upoznati sa njom na neki način.
Praksa
Oba položaja se praktikuju u različitim stilovima joge, tako da se ne mogu vezati isključivo za jedan stil. Naravno shodno stilu u okviru koga se praktikuju može se govoriti o tome da li se praktikuju više kao statični ili dinamični položaj.
Na primer kada spominjemo ove položaje u okviru vinjasa i aštange joge posmatramo ih kao deo jedne dinamične sekvence. I jedan i drugi položaj spadaju u grupu stojećih položaja.
Dok u vinjasa jogi ta sekvenca zavisi isključivo od kreativnosti samog instruktora odnosno učitelja, u aštanga jogi ovi položaji poštuju već unapred određeni sled. U okviru aštanga joge ova dva položaja čine sastavni deo Pozdrava Suncu A i B.
U hata jogi se obično u ova dva položaja ulazi iz položaja planine. Uglavnom se i spajaju u jednu mini sekvencu.

Što se ratnika 1 tiče prilikom praktikovanja ovog položaja dolazi do otvaranja grudi, kukova, jačanja ruku, leđa, nogu, finog istezanja vrata, stomaka i nogu. Ako se u ovaj položaj ulazi iz položaja planine u tom slučaju se pravi iskorak nogom koja u ovom slučaju nema funkciju stajne. Dakle, ako je desna noga stajna, pravi se iskorak levom nogom unazad. Preporuka je ta daj iskorak bude bar u dužini tri do četiri stopala. Prsti stajne noge su okrenuti unapred, dakle na devedeset stepeni, stopalo noge sa kojom se napravio iskorak unazad se rotira ka unutra, na nekih maksimalnih trideset stepeni. To je bitno radi samog oslonca čitavog gornjeg dela tela. Kada bi stopalo bilo okrenuto na devedeset stepeni ili se rotira ka spolja balans samog vežbača bi bio doveden u pitanje.
Gornji deo tela tokom praktikovanja ratnika 1 podrazumeva da kukovi budu u liniji, dakle da su u potpunosti otvoreni unapred, tačnije okrenuti ka stopalu stajne noge. U slučaju da nemate potpunu rotaciju kukova, tu možda može da vam u velikoj meri koristi blok koji ćete postaviti ispod pete iskoračene noge.
Takođe se podrazumeva da su vam noge aktivne čitavo vreme tokom izvođenja samog položaja. Potpuni položaj podrazumeva da vam je butina stajne noge u potpunosti u ravni sa asurom. Naravno ukoliko to nije moguće u početku sasvim je u redu da butina stajne noge ima blagu uzlaznu putanju. Ako težite potpunom položaju onda je bitno da vam koleno stajne noge bude tačno iznad skočnog zgloba. Znaćete da ste odradili dobar položaj sa stajnom nogom ako vam koleno zaklanja samo palac stajne noge dok su vam svi ostali prsti stopala vidljivi. U suprotnom ne nalazite se u potpunom položaju. Noga kojom ste iskoračili unazad je u potpunosti zaključana, to jest svaki mišić te noge je aktiviran.
Ruke u ratniku 1 su istegnute ka gore sa spojenim dlanovima. Prostor između lopatica se otvara, tako da ramena idu što dalje od vrata. Pogled je usmeren u vrh nosa ukoliko se gleda unapred, ili je usmeren u palčeve ruku ukoliko je pogled usmeren ka gore.

Kada se posmatra ratnik 2 pozicija nogu ostaje ista, zbog te činjenice prelazak iz ratnika 1 u ratnika 2 je u suštini potpuno prirodna tranzicija. U ratniku 2 pogled je usmeren u vrhove prstiju ispružene ruke.
U ratniku 1 kukovi su u potpunom položaju u liniji, tačnije potpuno su otvoreni. Kada dolazi do tranzicije iz ratnika 1 u ratnik 2 dolazi do rotacije kukova na stranu noge sa kojom ste iskoračili unazad. Dakle, ako vam je desna noga stajna, vi se kukovima rotirate u levu stranu. Sa rotacijom stajete kada vam se kukovi nađu u liniji. Noge su kao i u ratniku 1 potpuno aktivne.
Što se pozicije ruku tiče, dolazi do spuštanja ruku na devedesest stepeni, sa okrenutim dlanovima ka dole. Ruke se nalaze u liniji jedna sa drugom.
Iskustveno posmatrajući oba položaja, mnogo lakši položaj za izvesti za nekoga koji tek počinje sa svojom joga praksom jeste ratnik 2, bez obzira što on proizilazi iz ratnika 1.
Koristi
Praktikujući ratnika 1 radite na otvaranju vašeg grudnog koša, lopatica, ramena, fino istežete vaše ruke, vrat, stomak. Svakako ne treba zaboraviti na istezanje prepona.
Sam položaj je odličan za jačanje vaših skočnih zglobova, listova i butina. Samom činjenicom što vam je kičma konstantno istegnuta tokom ovog položaja to dovodi do jačanja mišića leđa. Takođe jačate i ruke koje su tokom položaja u potpunosti istegnute ka gore.
Ratnik 2 ima iste koristi kao ratnik 1 s tim da on u većoj meri stimuliše organe trbušne duplje u odnu na ratnika 1. Ratnik 2 je učinkovitiji što se rešavanja bolova u leđima tiče. To je pogotovo primetno kod trudnica. Ovaj položaj savetujem ljudima koji imaju problem sa išijasom, osteoporozom i sindromom karpalnog tunela.
Oba položaja su odlična za vežbače koji imaju ravna stopala. I jedan i drugi položaj utiču na povećanje izdržljivosti.
Zaključak
Ako želite da praktikujete ova dva položaja u cilju vaše spiritualne prakse treba da znate da oba ova položaja utiču na stimulaciju korenske i sakralne čakre. Tačnije, stimulišu muladaru i svadistanu.
Kada se kroz joga praksu stimuliše korenska čakra, to dovodi do,,uzemljenja” vežbača. Unutar samog vežbača se postiže unutrašnji mir. Postizanje unutrašnjeg mira je vrlo bitno za dalji lični razvoj svakog od nas.
Kada se aktivira sakralna čakra kod vežbača ona dovodi do samoprihvatanja i do povećanja produktivnosti.
Aktivacijom obe čakre vežbač poboljšava svoju koncentraciju, unutrašnju snagu i postaje mnogo više fokusiranije tokom suočavanja i sprovođenja u delu svakodnevnih životnih zadataka.
Shodno svemu gore izrečenom ratnik 1 i ratnik 2 se dosta praktikuju i kao položaji koji imaju za cilj spiritualni rast samih vežbača. Pogotovo što se kroz njihovu praksu postiže otvaranje prvih čakri. Što i jeste normalan sled, složićete se verujem sa mnom. Bitno je prvo raditi na otvaranju i balansiranju osnovnih čakri (energetskih centara), pa tek nakon njihovog usklađivanja da se usmeri na rad na ostalim čakrama.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović