Bukvalan prevod ovog položaja sa Sanskrita glasi žestok ili moćan položaj. Drugi naziv ovog položaja jeste položaj stolice, s obzirom na činjenicu da se vežbač nalazi u polučučnju.
Dublji uvid
Sam položaj spada u grupu stojećih balansa. Naravno, u pitanju je balans koji je vrlo stabilan, s obzirom da se stoji čvrsto na joga asuri sa oba stopala.
Sam položaj, tačnije položaj sa malom modifikacijom ja lično koristim u praksi sa novim vežbačima. Ta modifikacija podrazumeva da su vam ruke ispružene ispred, u visini ramena, sa dlanovima okrenutim ka dole. Položaj nogu ostaje isti, on se ne menja. Dakle, nalazite se u poziciji skijaša kada je reč o poziciji nogu.
Ovu modifikaciju praktikujem na prvom času upoznavanja sa novim vežbačem. Uz pomoć njega stičem uvid, ali i sam vežbač koji deo tela mu predstavlja najveći izazov. Naravno, to je samo jedna od smernica koju koristim prilikom početka rada sa novim vežbačima. Budite slobodni da primenite ovu modifikaciju položaja stolice u vašoj praksi ili u radu sa vašim vežbačima.
U samom položaju se ostaje do pet minuta. Naravno, ukoliko vežbač ne može da ostane toliko dugo slobodno može da izađe iz istog. Sve zavisi od osobe do osobe, nekome će bit izazov ispružene ruke, drugima će biti izazov donji deo leđa, ramena ili vrat. Neki će izaći iz položaja zbog izazova koji osećaju u nogama.
Vremenom će se to menjati, kada se telo bude otvorilo i ojačalo ostajanje u samom položaju više neče predstavljati toliki izazov.

Praksa i varijacije
Položaj stolice se primenjuje u hata jogi, međutim najviše se primenjuje u snažnijim joga sistemima, vinjasa i aštanga jogi.
Kada je reč o samom ulasku u položaj, najprirodniji ulazak se dešava iz položaja planine. Sa izdahom se noge savijaju u ulazi se u polučučanj. Lagano se kukovi pomeraju unazad, kao da želite sednete u stolicu. Na taj način čitav kičmeni stub će biti u potpunosti istegnut. Prilikom ovog ulaska pazite da ne odete kolenima previše napred. Bitno je da možete da očima primetite prste stopala. Ukoliko ih ne primećujete, to je pokazatelj da ste kolenima otišli predaleko. To je takođe znak da treba da ih vratite malo unazad, da ne bi došlo do povrede samih kolena. Trudite se da dok ste u položaju mišići nogu vam budu aktivni čitavo vreme.
Sa udahom istegnite vaše ruke ka gore, tako da vam uši budu u ravni sa nadlakticama. Istegnite i prste ruku. Pokušajte da dok ste u ovom položaju, bez obzira koliko dugo, da opustite što više vaša ramena.
Među joga zajednicom postoji večita dilema vezana za ovaj položaj, tačnije za položaj stopala tokom istog. Neki smatraju da shodno starim spisima stopala treba da budu razmaknuta u širini kukova. Na taj način stabilnost samog vežbača je daleko veća. U potpunosti može da osvesti angažovanost svakog dela stopala (prste, tabane i pete). Taj osećaj stabilnosti se na taj način lako usmerava u tom slučaju na gornji deo nogu, na skočne zglobove, listove, butine i sedalne polovine.
Drugi pak smatraju da potpun položaj podrazumeva da su stopala spojena. Na ovaj način se smatra da se razvija bolji osećaj balansa kod vežbača. Zbog spojenih stopala se stvara privid da je oslonac samo na jednom stopalu.
Ja lično ukazujem tokom samog ulaska u ovaj položaj da može da se uđe u jednu ili drugu poziciju kada govorimo o položaju stopala. Naravno, napomenem šta se ostvaruje jednom, a šta drugom. Na taj način odluka zavisi od samog vežbača, na čemu želi više da poradi u datom trenutku.
Iskreno uvek preporučujem vežbačima koji se prvi put susreću sa ovim položajem da praktikuju položaj sa raširenim stopalima.
Još jedna dilema se vezuje za položaj stolice, a to je pozicija dlanova. U suštini postoje dve opcije, sa spojenim dlanovima i sa raširenim u širini ramena. Ne brinite, i jedna i druga opcija je sasvim u redu.
Pogled može da bude usmeren unapred u vrh nosa ili ka gore u vrhove palčeva spojenih ruku.

Prva varijacija ovog položaja utiče na poboljšanje balansa kod vežbača. Ona podrazumeva da odignete pete od asure što više možete. Ovu varijacu možete da praktikujete i kada su vam stopala raširena i spojena. U slučaju da vam je izazov da podignete obe pete i da ostanete u položaju, slobodno podignite za početak samo jednu petu. U ovoj varijaciji pokušajte da ostanete do pet udaha i izdaha za početak. Nema potrebe za bilo kakvim forsiranjem, pogotovo ako prvi put praktikujete ovaj položaj.
Druga varijacija jeste takozvana uvrnuta stolica. U ovoj varijaciji dolazi do uvrtanja kičmenog stuba u desnu ili levu stranu. Sama varijacija podrazumeva da su nam dlanovi spojeni. Ukoliko dolazi do uvrtanja u desnu stranu, levi lakat se oslanja sa spoljne strane desnog kolena. Desni lakat je odignut gore i u liniji je sa levim laktom.
Treća varijacija u suštini predstavlja varijaciju uvrnute stolice. Ako ste se uvrnuli u desnu stranu, pokušajte da podignete vaše levo stopalo. Potpuni položaj podrazumeva da vaša leva peta dodiruje vašu levu sedalnu polovinu. Naravno ukoliko ne možete uopšte da podignete stopalo možete da probate varijaciju sa prstima levog stopala na asuri a da je samo peta levog stopala odignuta.
Koristi
Ovo je pre svega odličan položaj za sve skijaše i bordere. Sam položaj jača vaša stopala, skočne zglobove, listove, kolena, butine. Svakako je dobar i za osnaživanje mišića donjeg dela leđa i stomaka. Pozicija gornjeg dela tela u ovom položaju dovodi do otvaranja grudnog koša, lopatica i ramena i do jačanja ruku.
Što duže budete ostajali u položaju stolice vaša izdržljivost će biti veća, samim tim ćete moći duže da ostajete i u ostalim položajima koji su fizički zahtevni.
Bez obzira da li ste u položaj ušli sa raširenim stopalima ili sa spojenim sam položaj utiče na poboljšanje vašeg osećaja balansa.
Stolica stimuliše čitav krvotok i utiče na poboljšanje samog procesa disanja.
Zaključak
Iskustveno mogu da potvrdim da stolica svakako ne predstavlja jedan od osnovnih joga položaja. Samim tim sigurno se nećete sa ovim položajem susresti na samom početku vaše joga prakse, pogotovo ako vaša praksa podrazumeva hata jogu.
Pored svih koristi koje sam malopre naveo nikako ne smem zaboraviti da sam položaj u velikoj meri utiče na poboljšanje fokusa i samopouzdanja.
I da, pošto je ovo položaj koji ulazi u grupu stojećih balansa, ali isto tako i poboljšava izdržljivost uvek koristite mula i udijana bandu. Korišćenjem ove dve bande duže ćete moći da ostanete u samom položaju.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović