Ovaj položaj je prisutan u većini stilova joga. Međutim, najčešće se koristi u aštanga i vinjasa jogi. U okviru aštanga joge čini sastavni deo prve serije. Takođe treba istaći da se ovaj položaj ne spominje u starim tekstovima vezanim za hata jogu.
Parsva na sanskritu znači strana, kona znači ugao.
Kako se izvodi
Za Parsvakonasanu je karakteristično da se tokom njegovog praktikovanja čitava strana koja je angažovana isteže sve od pete preko listova, kolena, butine, kuka, struka, pazuha, ruke koja je u potpunosti istegnuta (obično se kaže da ona predstavlja prirodni produžetak kičmenog stuba), sve do prstiju istegnute ruke.

Prilikom ulaska u sam položaj bitno je prvo da se vodi računa o položaju stopala. U slučaju da se radi istezanje desne strane tela, levo stopalo se okreće na 90 stepeni. Svakako se pravi iskorak noge one strane tela koja se isteže. Rastojanje između stopala bi trebalo da iznosi između 4 do 5 stopala. U suštini sve zavisi od proporcije tela samog vežbača. U slučaju da se isteže desna strana tela, nakon okretanja levog stopala na 90 stepeni i iskoraka desnog stopala, samo desno stopalo se okreće ka unutra, na jedno 30 stepani. Na taj način se ostvaruje bolji oslonac za samog vežbača. U suprotnom ne bi se ostvarila stabilnost samog položaja.
Prednja noga, u ovom slučaju leva se savija u kolenu. Pravilan položaj podrazumeva da butina leve noge bude u ravni sa asurom. Levo koleno treba da bude tačno iznad skočnog zgloba levog stopala. Jedna mala smernica vrlo lako može da vam ukaže da li je pozicija kolena dobra ili ne. Usmerite pogled ka levom kolenu, ukoliko koleno sakriva palac levog stopala, a svi ostali prsti stopala su vidljivi onda se nalazite u dobrom položaju kada je reč o poziciji na relaciji butina, kolena, skočni zglob. Vrlo je bitno da koleno ne ide ispred skočnog zgloba tokom praktikovanja ovog položaja. U tom slučaju može da dođe do eventualn povrede ligamenata kolena.
Tokom samog položaja je od velike važnosti da odradite lep prenos težine na oba vaša stopala. Osvestite u potpunosti prenos težine vašeg tela na prste oba stopala, na tabane i na pete.
Kada se isteže desna strana tela levi dlan se spušta na asuru. To se naravno podrazumeva ukoliko se položaj izvodi u potpunosti. I u tom slučaju postoje varijacije. Levi dlan može da se spusti sa unutrašnje strane levog stopala ili sa spoljašnje strane levog stopala. Leva ruka je u potpunosti istegnuta, vrlo je bitno da se ostvari stabilan oslonac levog dlana sa asurom. Ukoliko je potrebno levi dlan može da se spusti i na blok, to je još jedna od mogućih varijacija. Takođe postoji i mogućnost savijanja leve ruke u laktu i oslanjanja lakta i podlaktice leve ruke na levu butinu.
Nakon postavke nogu i leve ruke koja služi za oslonac dolazi do istezanja desne ruke. Ona predstavlja kao što sam malopre napomenuo produžetak kičmenog stuba. Potpun položaj podrazumeva da vežbač umerava pogled ka pazuhu istegnute desne ruke.

Ako vežbač ima bilo kakav problem sa desnom rukom postoji opcija da istu spusti duž čitavog desnog struka, tačnije da je osloni na desni struk, prstima okrenutim niz desnu nogu.
U slučaju da je pogled ka desnom pazuhu izazovan za vežbača po pitanju balansa (neki vežbači imaju problem sa centrom za ravnotežu), slobodno pogled može da se usmeri ka dole, ka dlanu leve ruke koji je oslonjen na asuru ili blok.
Sam položaj može da krene iz položaja planine. Položaj može da se završi u ratniku dva.
Vrlo bitna napomena za izvođenje ovog položaja u potpunosti jeste da grudni koš mora da bude u potpunosti istegnut. Tačnije mora da bude istegnut i okrenut ka gore.
Vežbači uglavnom greše u postavci kada žele da spuste levi dlan na asuru, iako im telo nije još uvek spremno za takav položaj. U želji da u potpunosti spuste levi dlan na asuru, iako im telo još nije spremo za taj položaj, dolazi do okretanja grudnog koša ka dole. Na taj način neće doći do potpunog istezanja desne strane tela. Zato je uvek bolje da se koristi blok za levi dlan ili da se leva ruka savije i da se lakat i podlaktica postave na levu butinu.
Takođe je bitno da prenos težine bude odrađen kako treba. Veći deo težine treba da se prenese na stopala a ne na u ovom slučaju levi dlan.
Ograničenja i koristi
Ovaj položaj svakako ne bih preporučio u slučajevima kada imate problema sa krvnim pritiskom (niskim ili visokim). Takođe izbegavajte ovaj položaj kada imate glavobolju i migrenu.
Vežbači koji su imali povrede kolena, kuka, vrata ili ramena ovaj položaj treba da praktikuju sa puno svesnosti.
Ovaj položaj je odličan za skijaše, s obzirom da dolazi do jačanja butina, kolena i skočnih zglobova. Sam položaj fino isteže tetive kolena, prepone, kičmeni stub, grudni koš i ramena.
Kada se govori o terapeutskom značaju ovog položaja on je odličan za probleme išijasa, zatvora, menstrualnih bolova i bolova u donjem delu leđa.

Zaključak
Ukoliko se prvi put susrećete sa ovim položajem molim vas radite ga sa puno svesnosti, radite ga postupno. Prvo obratite na postavku vašeg donjeg dela tela, nogu i stopala.
Svakako koristite blok, ako osetite da vam je potreban. Ne dozvolite da vam se grudni koš rotira ka dole.
U slučaju da ste sam položaj uradili u potpunosti uvek postoji izazov više.
Što se ovog položaja tiče u pitanu je njegov nastavak, tačnije položaj pod imenom Parivrtta Parsvakonasana. U ovom položaju dolazi do veće rotacije u kičmenom stubu.

Naravno, ukoliko još niste savladali u potpunosti osnovni položaj ne pokušavajte ovu naprednu varijantu. U tom slučaju samo ćete se lakše povrediti. Budite svesni trenutnih ograničenja vašeg tela. Ne idite van istih.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović