Prevedeno sa Sanskrita Utthita znači istegnut, Trikona znači tri ugla, odnosno trougao. Dakle pun naziv položaja jeste istegnut položaj trougla.
Trikonasana u praksi
Sam položaj ulazi u grupu stojećih položaja. Iako se ubraja u osnovne položaje u jogi i ovaj položaj ima svoje varijacije, u slučaju da vežbač nije u mogućnosti da položaj odradi u potpunosti. Takođe ovaj položaj može da se okarakteriše kao položaj balansa, s obzirom da se oči drže otvorenim sve u cilju ostajanja u samom položaju. Naravno, ukoliko vežbač ima razvijen osećaj balansa slobodno može oči da drži zatvorenim.
Trikonasana se praktikuje u skoro svim stilovima joge, kako u statičnim, isto tako i u dinamičnim stilovima. I u jednim i u drugim ovaj položaj može da bude vrlo izazovan, bez obzira što je reč o osnovnom položaju u jogi.
Dok se nalazite u položaju ukoliko imate usklađeno disanje sa usmerenim pogledom ka prstima podignute ruke i aktivirano čitavo telo na pravilan način, sam položaj će delovati kao meditacija. Pogotovo ukoliko vam je telo u potpunosti otvoreno za ovaj položaj. Što bi značilo da su vam istegnute tetive kolena, mišići leđa i stomaka.

Ulazak u položaj i varijacije
S obzirom da se radi o stojećem položaju on u velikoj meri aktivira noge vežbača. Sam ulazak u položaj podrazumeva iskorak desnim stopalom u stranu (3 do 4 stopala u odnosu na levu nogu), desno stopalo se okreće prstima na 90 stepeni. Levo stopalo se okreće prstima ka unutra na 15 stepeni. Obe noge su aktivirane, što znači da prsti stopala stežu asuru, listovi su stegnuti, čašice kolena idu ka gore, butine su stegnute.
Ruke su podignute na 90 stepeni, pogled je usmeren ka prstima desne ruke. Udah se dešava u položaju, sa izdahom se spuštate ka dole, pokušavajući da sa desnim palcem, kažiprstom i srednjim prstom prihvatite palac desnog stopala. To je potpuni položaj u donjem delu tela. Naravno, ukoliko ne možete da prihvatite desni palac slobodno stavite desnu ruku na list ili na butinu desne noge. Bez obzira gde ste postavili desnu ruku, pokušajte da levu podignete skroz na 90 stepeni. Potpuni položaj podrazumeva da su vam i desna i leva ruka u potpunoj ravni, sa usmerenim pogledom ka prstima podignute i istegnute leve ruke.
Vrlo je bitno da prilikom ulaska u položaj obratite pažnju na poravnanje gornjeg dela tela u odnosu na desnu nogu. Ne smete dozvoliti da vam gornji deo tela krene ka unutra, cilj je da gornji deo tela bude u liniji sa desnom nogom. Na taj način će doći do ostvarivanja potpunog položaja kada je reč o gornjem delu tela.
Ako ne možete da prihvatite prste desnog stopala a da ne dođe do pomeranja gornjeg dela tela ka unutra, slobodno koristite blok kao oslonac za desnu ruku, odnosno dlan. Odaberite visinu bloka koja vama odgovara. Ukoliko vam je potrebno više blokova slobodno ih koristite. Iz iskustva znam da vežbači koji nisu istegnuti i nemaju otvorene kukove u početku moraju da koriste dva ili više blokova.
Bitnije je da ste ušli u položaj tako da vam je gornji deo tela poravnat sa desnom nogom, manje je bitno da li ste prihvatili palac desnog stopala.
Ovaj izazov uglavnom imaju vežbači koji se nalaze na početku svoje joga prakse. Svakako koristite blok ukoliko se prvi put susrećete sa ovim položajem, pogotovo ako vam tetive kolena nisu fino istegnute. To isto važi i za mišiće leđa i stomaka.

Koristi i ograničenja
U spiritualnom pogledu ovaj položaj je odličan za srčanu čakru. Shodno tome toplo ga preporučujem svim vežbačima koji žele da porade na otvaranju svoje srčane čakre. Radeći na otvaranju srčanje čakre na spiritualnom nivou, isto tako radite i na otvaranju čitavog grudnog koša na fizičkom nivou.
Srčana čakra je četvrta čakra i ona je čakra ljubavi prema sebi i drugima, opraštanja, saosećanja i radosti.
Sam položaj izdužuje čitav kičmeni stub. Ako često budete praktikovali ovaj položaj vrlo brzo možete da ojačate vaš gornji deo tela i vaše butine. Takođe dolazi do finog otvaranja ramena, kukova, prepona, tetiva i listova.
Ako želite da poboljšate vaše varenje praktikujte ovaj položaj. U samom položaju dolazi do masaže organa unutar trbušne duplje, samim tim se poboljšava njihov rad, samim tim se poboljšava i sam proces varenja.
Ovaj položaj se savetuje osobama koje imaju problema sa nadutošću, gastritisom i gorušicom.
Da bi imali koristi od praktikovanja ovog položaja savetuje se da se u njemu ostane makar 30 sekundi, ne kraće.
Trikonasanu preporučujem osobama koje se suočavaju sa bolovima u leđima, s obzirom da sam položaj fino isteže čitav kičmeni stub i mišiće leđa.
Trikonasanu ne bi trebalo da praktikuju vežbači koji imaju povrede vrata ili leđa. Vežbači koji imaju visok ili nizak krvi pritisak. Vežbači koji imaju dijareju i migrene.
Zaključak
Kao i svaki položaj i ovaj položaj pored samih varijacija ima položaje koji se savetuju da se praktikuju kao pripremni položaji.
U slučaju trikonasane postoje tri položaja koji mogu da se praktikuju kao pripremni položaji. To je pre svega izvodljivo u hata jogi, dok na primer u vinjasa ili aštanga jogi sama sekvenca uglavnom ne dopušta praktikovanje ovih pripremnih položaja.
Ta tri položaja su: Katichakrasana, Konasana i Vrikshasana. Prva dva položaja su vrlo jednostavna, i samim tim skoro svi vežbači ih mogu uraditi u njihovoj celosti. Treći položaj, položaj drveta je malo zahtevniji. Imajući to u vidu ovaj položaj takođe ima svoje varijacije. Shodno tome, vežbač može da odabere onu varijaciju položaja drveta koja odgovara trenutnoj spremnosti njegovog tela.
Tokom izvođenja trikonasane se preporučuje da su oči otvorene i da je pogled usmeren ka prstima podignute ruke. Međutim, ukoliko vežbač ima razvijen dobar osećaj balansa, slobodno može da pokuša da drži oči zatvorenim. Na taj način još više razvija svoj centar za ravnotežu sa jedne strane, dok s druge strane poboljšava svoj fokus i koncentraciju.
Ne zaboravite da gornji deo tela treba da vam bude u liniji sa iskoračenom nogom, Ne smete dozvoliti da vam gornji deo tela uđe u prostor. Na taj način nećete ostvariti fino otvaranje i istezanje gornjeg dela tela. Na ovo ponovo podsećam, zato što većina vežbača u potpunosti smetne sa uma ovo poravnanje nakon ulaska u trikonasanu.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović