Parshvottanasana položaj je poznat i kao položaj piramide, ali isto tako i kao položaj intenzivnog bočnog istezanja.
Sam položaj dovodi do izduživanja gornjeg dela tela u trenutku kada se vežbač savija gornjim delom tela ka dole. Prilikom izvođenja samog položaja dolazi do eksterne rotacije rotora kukova. Takođe dolazi do finog istezanja mišića gluteusa, tetiva kolena i jačanja donjeg dela leđa.
Položaj piramide se može svrstati i u položaje balanse, s obzirom da njegovim praktikovanjem vežbač poboljšava svoj osećaj fokusa.
Sam položaj i koristi
Parshvottanasana ne spada svakako u osnovne joga položaja imajući u vidu činjenicu da telo vežbača treba da bude ,,otvoreno” da bi se sam položaj izveo u potpunosti. Međutim, kao i većina položaja u jogi i ovaj ima svoje varijacije. Shodno tome, svakako postoje opcije ovog položaja koje ćete moći da praktikujete ukoliko još niste u mogućnosti da izvedete položaj u potpunosti.
Da bi se položaj izveo pravilno treba da je kod vežbača razvijena dobra eksterna rotacija kukova. Istegnutost tetiva kolena je takođe vrlo bitna, snažna donja leđa i fino istegnuti mišići gluteusa se podrazumevaju. Razvijen osećaj balansa je od bitnog značaja za izvođenje ovog položaja.
U slučaju da svi ti delovi tela nisu dovoljno spremni za izvođenje ovog položaja i da vežbač nema razvijen osećaj balansa, preporučujem sledeće položaje: Baddha Konasana, Gomukhasana, Adho Mukha Svanasana, Prasarita Padottanasana, Uttanasana i Virabhadrasana 3. Ove položaje možete da praktikujete i pored varijacija samog položaja na koje ću ukazati kasnije.
Da bi se izveo položaj kako treba bitno je da je stajna noga u potpunosti aktivna.

Šta to znači?
To podrazumeva da je čitavo stopalo aktivirano. Da bi bili mirni prilikom izvođenja samog položaja bitno je da se aktiviraju svi prsti vašeg stopala. Da stegnete prste stopala, kao da želite da njima zgrabite samu asuru. Bitno je da stegnete u potpunosti list, da osetite kako se čašića kolena pomera ka gore, da stegnete u potpunosti butinu. Na taj način će vaša stajna noga u potpunosti biti aktivirana i biće uspostavljen potreban osećaj stabilnosti koji je potreban prilikom izvođenja samog položaja.
Pored aktivne stajne noge, bitno je da su tetive kolena fino istegnute. Ukoliko nisu, nećete biti u mogućnosti da položaj izvedete u potpunosti.
Pored donjeg dela tela, takođe je bitna i postavka gornjeg dela tela. Prilikom okretanja gornjeg dela tela ka stajnoj nozi treba da se trudite da vam kukovi budu u liniji prilikom započinjanja pregiba ka dole. Prilikom spuštanja ka dole, leđa treba da budu u potpunosti prava, dakle do spuštanja ne dolazi iz gornjeg dela tela već iz kukova.
Kada se govori o koristima samog položaja, on je odličan za istezanje i otvaranje kukova, leđa, ramena, potkoleničih tetiva i mišića gluteusa. Takođe je dobar za jačanje nogu, zglobova, kako na nogama tako i na rukama (ukoliko se položaj izvodi u potpunosti sa spojenim dlanovima iza leđa). Ovaj položaj još više razvija osećaj balansa.
Potpuni položaj podrazumeva da se brada spusti na koleno. U tom slučaju dolazi do vrlo intenzivne masaže stomačnih organa, tako da je sam položaj odličan i za poboljšanje varenja.
Određene studije su ukazale da je ovo odličan položaj za ljude koji boljuju od artritisa koji pogađa vrat, ramena, zglobove.
Čak se sam položaj preporučuje ženskoj populaciji tokom menstrualnog ciklusa. S obzirom da dolazi do masaže unutrašnjih organa stomačne regije, ta ista masaža umanjuje takozvane menstrualne grčeve.
Varijacije
Ako telo vežbača nije još uvek spremno za izvođenje položaja u potpunosti postoje dve varijacije koje može da praktikuje i da na taj način pripremi telo za ulazak u potpuni položaj.
Prva varijacija podrazumeva da vežbač koristi zid kao oslonac. Odradite rotaciju kukova ka stajnoj nozi, oba stopala su vam okrenuta prstima ka zidu. Dakle, čitav donji deo tela se nalazi u potpunom položaju za izvođenje položaja.

Oslonite dlanove na zid na takav način da su vam ruke u potpunosti istegnute iznad ušiju. Ruke se nalaze u širini ramena, dlanovi su oslonjeni na zid čitavom površinom. Ostanite u tom položaju između 5 i 10 udaha i izdaha. Nakon toga sasvim lagano spuštajte ruke ka dole, da dođu u poziciju gde se nalaze u ravni sa ušima. Dlanovi su i dalje čitavom površinom oslonjeni na zid. Leđa su vam konstantno prava. Takođe ostanite između 5 i 10 udaha i izdaha. Treći deo ove prve varijacije podrazumeva da lagano spuštate ruke niz zid, koliko god možete. Leđa ostaju prava, osetićete fino istezanje potkoleničnih tetiva. Zaustavite se u položaju koji vama prija, ostanite u njemu između 5 i 10 udah i izdaha. Lagano udahom izađite iz položaja, podižući gornji deo tela.
Druga varijacija podrazumeva korišćenje blokova. S obzirom da blokovi imaju tri visine i ova varijacija ima tri položaja. Slobodno krenite s najlakšim, u njemu koristite najvišu visinu blokova.
Blokove postavite u ravni sa prstima stopala. Dlanove spustite čitavom površinom na blokove, leđa su prava, noge su zategnute. Ostanite između 5 i 10 udaha i izdaha. Ako možete spustite blokove na manju visinu. Nakon 5 ili 10 udaha i izdaha spustite blokove na najmanju visinu, naravno ako možete da uđete u ovaj položaj.
Tokom svakog od ovih položaja u ovoj varijaciji obratite pažnju da vam leđa čitavo vreme budu prava i da vam noge budu zategnute. Ukoliko niste u mogućnosti da ispoštujete trenutno ova dva poravnanja ne forsirajte ulazak u određeni položaj.

Zaključak
Parshvottanasana je položaj koji podrazumeva spremnost vežbača na više nivoa. Podrazumeva razvijen osećaj balansa, istegnutosti i otvorenosti tela. Takođe podrazumeva razvijen osećaj prisutnosti. Ukoliko ne postoji razvijen osećaj prisutnosti i svesnosti sopstvenog tela vrlo lako može da dođe do povreda prilikom praktikovanja ovog položaja.
Do toga može da dođe ukoliko leđa nisu u potpunosti prava. Ukoliko leđa nisu u potpunosti prava tokom izvođenja ovog položaja može da dođe do povrede leđa. Isto tako ako nije razvijena u potpunosti svesnost sopstvenog tela, vrlo lako može da dođe do povreda tetiva kolena. Neosvešćen vežbač može nenamerno da pokuša da istegne u potpunosti tetive kolena iako njegovo telo nije još spremno za taj položaj. Taj pokušaj može da dovede u najgorem slučaju do pucanja tetiva.
Ne radite ništa mimo granica vašeg tela, svaki položaj radite u granicama prijatnosti vašeg tela. U suprotnom bićete odvojeni od asure i vaše joga prakse na duži vremenski period.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović