Eka na sanskritu znači jedan, pada znači stopalo, uttan znači intenzivno istezanje. Ovaj položaj je stojeći položaj, samim tim uključuje i vaš osećaj za balans.

Nerazumevanje
U današnje digitalno doba internet može da bude i dobra i loša alatka. Na šta tačno mislim?
Od kada podučavam jogu nekoliko puta mi se dešavala sledeća situacija. Učenik u želji da sazna nešto više o određenim položajima ili nekim tehnikama vezanim za jogu odlazi na internet verujući da će tamo naći željenu informaciju. Informaciju koja će biti po njegovom uverenju tačna, informaciju koju neće dovoditi u pitanje. Nažalost, kroz međusobnu komunikaciju nakon istraživanja koje je učenik sproveo uz pomoć interneta često smo dolazili do zaključka da su te informacije bile u potpunosti pogrešne.
Isto je tako i za ovaj položaj, Eka pada uttanasana. Kao što sam rekao na početku, reč je o stojećem položaju balansa sa intenzivnim istezanjem jedne noge. Međutim, neko ko nije upoznat sa joga terminologijom i sa samim položajima na internetu će naći u potpunosti drugi položaj kucajući ovaj naziv. Naići će na ležeći položaj, položaj u kome isto dolazi do intenzivnog istezanja noge, međutim njegov naziv nije Eka pada uttanasana već Eka pada uttanpadasana.
U ovom slučaju nedostatak slova PAD u samom nazivu može da dovede vežbače u dilemu, koji položaj je pravi.
Nažalost, kao i u ostalim profesijama, dosta sadržaja koji se nalaze na internetu je samo COPY PASTE varijanta, bez ikakvog dubljeg poznavanja same materije o kojoj se piše ili dubljeg istraživanja u slučaju da se ne poseduju relevantne informacije za određenu temu.
Razumevanje položaja
Sam položaj se uglavnom praktikuje u okviru određenih joga sekvenci. Te sekvence mogu da budu vezane za jačanje samog jezgra ili se mogu ticati većeg otvaranja samih kukova.
Praktikujući ovaj položaj vi činite dobro za vaše mišiće donjeg dela leđa, bicepse, tricepse, gluteus, kvadricepse, kukove, potkolenične tetive…
Prilikom izvođenja ovog položaja dolazi do intenzivnog istezanja listova, potkoleničnih tetiva, kvadricepsa i gluteusa. S obzirom da je ujedno u pitanju i položaj balansa, njegovim izvođenjem dolazi do jačanja vaših članaka i kolena. Čitav donji deo tela jača tokom praktikovanja ovog položaja. Ne treba zaboraviti na činjenicu da se vaš osećaj za balans povećava.
Eka pada uttanasana važi za odličan položaj koji se praktikuje u cilju detoksikacije čitavog tela. S obzirom da prilikom izvođenja položaja dolazi do savijanja unapred iz kukova, stomačni mišići se na taj način jačaju i postaju fleksibiliniji. Što su vam mišići stomaka jači i fleksibilniji, lakše ćete podneti ,,težinu” donjeg dela leđa. Jak stomak dovodi do jačih mišića donjeg dela leđa. Jaki mišići donjeg dela leđa su bitni za držanje čitavog kičmenog stuba jakim i pravim. Kada imate jake mišiće stomaka vaša jetra i bubrezi će pravilnije funkcionisati.
Ovaj položaj se preporučuje i osobama koje imaju problema sa astmom. To je zato što se tokom izvođenja ovog položaja mišići dijafragme aktiviraju u velikoj meri. Samim tim, dolazi do poboljšanja samog procesa disanja i do poboljšanja cirkulacije krvi.
Na energetskom nivou ovaj položaj je odličan za uspostavljanje unutrašnjeg balansa. Dakle, Eka pada uttanasana je odličan položaj za aktivaciju trećeg oko – Ajna chakra. Aktivacijom trećeg oka dolazi do poboljšanja memorije, koncentracije i fokusa. Takođe je bitan i za jačanje volje čitavog tela. Kroz aktivaciju trećeg oka joga praktikant postaje smireniji i zadovoljniji celokupnim zbivanjem oko njega, prihvatajući stvari takve kakve jesu. Ne deleći ih više u tolikoj meri na dobre i loše.

Izvođenje
U slučaju da nemate još uvek mogućnost da radite položaj u potpunosti, budite slobodni da radite na poboljšanju onog dela tela koji osećate da vas koči.
Uglavnom su to neistegnute potkolenične tetive ili nefleksibilni kukovi. Ako je to u pitanju, onda se posvetite tim pozicijama. Savetujem vam da praktikujete jin položaja za otvaranje kukova i istezanje potkoleničnih tetiva. Dakle, ukoliko ste u mogućnosti ostanite najmanje po 3 minuta u jin položajima koji se tiču kukova i potkoleničnih tetiva.
Ako trenutno nemate dobar razvijen osećaj balansa savetujem vam da praktikujete jednu verziju ratnika 3. Stopalo noge koja vam nije stajna oslonite čitavom površinom na zid. Osetite oslonac tog stopala sa zidom kroz petu, taban i prste stopala. Gurajte jako tim stopalom zid. Ostatak tela vam se nalazi u poziciji ratnika 3. Dakle, leđa su vam istegnuta, ruke su vam u potpunosti ispružene. Ukoliko želite možete da lagano spustite ruke na asuru, pored stopala stajne noge. Na taj način ste još jedan korak bliži potpunom izvođenju eka pada uttanasana.
Još jedan položaj koji savetujem za praktikovanje ukoliko još niste u mogućnosti da u celosti uradite eka pada uttanasana jeste položaj polumeseca. Prilikom izvođenja ovog položaja dolazi do fine rotacije kuka odignute noge. Tokom samog položaja možete koristiti blok kao oslonac, u slučaju da ne možete dlan ruke koja je dole da spustite u potpunosti na asuru.
Zapamtite, nikada ne forsirajte vaše telo, dozvolite mu da se otvara i razvija svojom brzinom.
Kada je reč o potpunom položaju i tu postoji nekoliko varijacija.
Prva varijacija podrazumeva da su vam oba dlana spuštena na asuru. Na taj način ostvarujete dodatni balans, u odnosnu na potpuni položaj gde su vam oba dlana na skočnom zglobu ili listu stajne noge.
Druga varijacija podrazumeva da vam dlan ruke čija je noga stajna spuštena na asuru (leva noga je stajna, levi dlan je na asuri). Desni dlan se nalazi na skočnom zglobu ili listu leve noge. Desnu nogu podignite što više unazad ka gore.
Ukoliko želite da razvijete dodatni osećaj balansa možete da pokušate da zatvorite oči kada uđete u vaš konačni položaj. Bez obzira da li se radi o varijacijama ili o potpunom položaju.
Zaključak
Eka pada uttanasana spada u red zahtevnijih joga položaja iz više razloga.
Prvi je razvijen osećaj balansa. Da bi se taj osećaj balansa ostvario ujedno mora i treće oko da bude u balansu. Tačnije, mora da postoji kod samog vežbača razvijen osećaj unutrašnjeg mira i stabilnosti. Ukoliko taj osećaj nije razvijen iznutra, teško će se razviti i spoljašnji osećaj balansa.
Drugi razlog zašto ovaj položaj ulazi u kategoriju zahtevnijih položaja jeste zbog činjenice da kukovi vežbača moraju da imaju dobru rotaciju, mora da postoji dobra istegnutost potkoleničnih tetiva, fina istegnutost čitavog kičmenog stuba, mora da postoji jačina u skočnim zglobovima, razvijenost stomačnih mišića.
Svaki položaj u jogi zavisi od više faktora, takav je slučaj i sa eka pada uttanasana. Fizički i energetski aspekt čine u jogi celinu koju je u suštini nemoguće razdvojiti.
Kako sam vežbač napreduje u jednom segmentu, istovremeno poboljšava i drugi segment. Nikada nemojte da zaboravite tu činjenicu. Shodno tome, svaki položaj radite potpuno svesno, sa razumevanjem i sa puno pažnje.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović