Pincha Mayurasana je vrlo zahtevan položaj u jogi.
Pre nego što krenem u seciranje samog položaja, zašto je dobar, ko sme da ga radi, a ko ne sme, kako se pripremiti za isti, napraviću kratak uvod koji se tiče samog naziva na Sanskritu.
PINCHA MAYURASANA HATA JOGA
Dosta položaja u jogi nosi nazive različitih životinja. Na osnovu starih spisa može se doći do podatka da ima preko 8.4 miliona različitih joga položaja. Međutim u hata jogi, koja predstavlja osnovni stil joge, se smatra da postoji 84 takozvanih klasičnih položaja. Svi ostali položaji su proizašli iz ovog. Shodno tome, oni samo predstavljaju varijacije klasičnih položaja.
Na osnovu spisa koji se tiču hata joge Pincha Mayurasana se ubraja u tih 84 klasična položaja. Što se prevoda tiče on glasi pernati paun.
Pernati paun jeste položaj balansa, ali je ujedno i položaj snage i izdržljivosti. Svakako nije položaj koji treba da praktikuju ljudi koji se nalaze na početku svoje joga prakse.
Takođe ga treba praktikovati uz prisustvo iskusnog instruktora ili učitelja, s obzirom da je priprema za ulazak u ovaj položaj itekako bitna.

PRIPREMNI POLOŽAJI
Da biste odradili ovaj položaj na pravi način potrebno je dosta poverenja u same sebe, ali i dosta pripreme.
Sam položaj podrazumeva da čitavo vaše telo bude uključeno u izvođenje istog. Skoro svaki mišić vašeg tela se aktivira prilikom izvođenja ovog položaja.
Česta kočnica prilikom izvođenja ovog položaja jeste sam strah praktikanta da neće moći da se zadrži u samom položaju. Da će izgubiti balans, da će pasti i povrediti se. Imajući tu činjenicu u vidu, može se reći da za izvođenje ovog položaja nije samo potrebno da fizički budete spremni, već i vaša mentalna snaga treba da dođe do izražaja.
Kao što sam malopre napomenuo ovaj položaj pored toga što razvija osećaj balansa, kod praktikanta razvija i snagu.
Shodno tome, da bi se pernati paun izveo kako treba preporučujem da neki vremenski period prvo radite takozvane pripremne položaje. Položaje, čije će vam praktikovanje pre svega razviti snagu u gornjem delu tela. Položaji koji će vam omogućiti da lakše osvestite oslonac u pernatom paunu, oslonac na podlakticama.

Prvi položaj je svima dobro poznati izdržaj na podlakticama. Tokom izvođenja ovog položaja trudite se da vam podlaktice budu čvrsto oslonjene na pod ili asuru. Neka vam podlaktice budu poistavljene u širini vših ramena. Istu tu širinu ćete koristiti prilikom ulaska u pernatog pauna.
Pored toga što uz pomoć ovog položaja osvešćujete oslonac (podlaktice) za pernatog pauna, istovremeno jačate vaše jezgro i kvadricepse.
U samom položaju možete da ostanete minimum 10 udaha izdaha. U slučaju da želite da izazovete sebe ostanite do otkaza. Svakako to ne preporučujem osobama koje do sada nisu praktikovale izdržaj na podlakticama. Nema potreba za forsiranjem ako se nalazite na početku vaše joga prakse.
Prilikom izvođenja izdržaja na podlakticama koristite bande. Na taj način pored toga što ćete ostati duže u samom položaju, isto tako razvijate brže mišiće vašeg jezgra.
Bande su takođe sastavni deo prilikom izvođenja pernatog pauna.
Drugi položaj koji takođe utiče na više nivoa kada je reč o pripremi za ulazak u položaj pernatog pauna jeste položaj broda. Pokušajte da praktikujete drugu ili treću varijacu ovog položaja.
Druga varijacija podrazumeva da su vam noge u potpunosti istegnute ka gore, dok ste vi oslonjeni na trtičnu kost sa ispruženim rukama unapred.

Treća varijacija podrazumeva da prepletete ruke i stavite ih na potiljak. Noge i ruke se nalaze u poziciji iz varijacije dva. Ova varijacija je mlo zahtevnija s obzirom da dolazi do većeg angažovanja vašeg jezgra.
Pored toga što položaj broda jača vaše jezgro, sam položaj je odličan za jačanje vaših kvadricepsa, fleksora kukova i za istezanje tetiva kolena. Istezanje tetiva kolena je najviše primetno u varijacijama 2 i 3, kada su noge u potpunosti istegnute ka gore.
U položaju broda takođe možete da ostanete minimum 10 udaha i izdaha. Naravno, u slučaju da vam je taj broj trenutno veliki izazov slobodno pratite prijatnost vašeg tela. Bez forsiranja.
Treći položaj koji bih vam savetovao jeste položaj orla – Garudasana. Ovaj položaj ako ga radite u potpunosti u velikoj meri utiče na razvijanje vašeg osećaja balansa.
Ukoliko imate već razvijen osećaj balansa, možete da praktikujete samo jedan deo ovog položaja. Tačnije deo koji se tiče otvaranja prostora između vaših lopatica. U tom slučaju sam položaj možete da praktikujete i sedeći, s obzirom da ne uključujete položaj balansa, već praktikujete samo gornji deo orla u kome dolazi do otvaranja lopatica.
Ako praktikujete stojeći položaj orla koji utiče na razvijanje osećaja balans pokušajte da ostanete minimum 10 udaha i izdaha.
Ako praktikujete samo sedeći položaj, tačnije položaj koji utiče na otvaranje vaših lopatica slobodno pokušajte da ostanete u istom nekoliko minuta. Ako možete ostanite po 3 minuta za svaku stranu.
Četvrti položaj koji svakako preporučujem jeste položaj delfina – Ardha Pincha Mayurasana. Sam položaj utiče na jačanje vaše gornje muskulature. Ovaj položaj je po mom mišljenju najbitniji od svih navedenih položaja.
Sam položaj možete da praktikujete na više načina.
Možete da uđete u osnovni položaj delfina i da u njemu ostanete minimum 10 udaha i izdaha. Takođe možete da ostanete u tom položaju do otkaza.

Možete da praktikujete varijacije ovog položaja.
Prva varijacija podrazumeva podizanje jedne noge što više gore unazad. Na taj način pored dodatnog jačanja gornjeg dela tela radite na otvaranju vaših kukova. Možete da praktikujete dinamičnu i statičnu verziju ovog položaja. Statična varijacija podrazumeva da vam odignuta noga ostane u tom položaju minimum 10 udaha i izdaha. Dinamična varijacija podrazumeva da po 10 puta dižete koliko možete gore unazad prvo jednu, a zatim i drugu nogu.
Druga varijacija podrazimeva da radite takoreći sklekove iz položaja delfina. Iz osnovnog položaja lagano klizite ramenima unapred. Nemojte da idete previše unapred, da ne biste izgubili oslonac. Vratite se ramenima unazad. Ako možete ponovite ovu kretnju minimum 10 puta. Tu postoji i varijacija, da te sklekove radite sa jednom odignutom nogom. U slučaju da vaš gornji deo tela nije razvijen u velikoj meri, ne bih vam savetovao da pokušavate ovu varijaciju.
KORISTI
Izvođenje pernatog pauna utiče kao što sam malopre ukazao na razvijanje vašeg gornjeg dela tela. Praktikovanjem ovog položaja otvarate prostor između vaših lopatica, jačate ramena, podlaktice, ručne zglobove. Razvijate bolji osećaj balansa.
Pernati paun jača mišiće vašeg jezgra, deluje na fino izduživanje vašeg kičmenog stuba. Razvija osećaj lakoće u butinama, s obzirom da je u pitanju obrnuti položaj. Shodno tome hteli ili ne hteli vi jednostavno morate da razvijete taj osećaj lakoće u vašim butinama.
Takođe vi razvijate konttrolu na vašim bandama. Sve dok ne savladate i ne naučite da koristite bande na pravi način teško da ćete moći da ovaj položaj izvodite u potpunosti.
S druge strane sam položaj je odličan za poboljšanje cirkulacije, poboljšava varenje, smiruje um (s obzirom da je obrnuti položaj to je sasvim logično), smanjuje stres.

ZAKLJUČAK
Reč je o vrlo zahtevnom položaju, bez obzira o kojim sistemima joge pričamo, s obzirom da se praktikuje i u hata jogi, vinjasa i aštanga sistemu…
Moja topla preporuka jeste da se ne zalećete sa ovim položajem, ukoliko nemate razvijen osećaj balansa, razvijenu snagu vaše gornje muskulature i razvijenu kontrolu nad bandama.
Svakako ne preskačite pripremne položaje. Oni postoje upravo da bi vas postupno pripremili za zahtevnije položaje.
Zapamtite da je sve proces, za sve je potrebno vreme.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović