Ako želite da praktikujete položaj koji je dobar za vaše telo na više različitih nivoa onda je to svakako položaj koji se zove položaj velikog palca. Padangusthasana prevedeno sa Sanskrita znači Pada=stopalo, Angustha=palac.

Kada je reč o ovom položaju, shodno činjenici da ima više različitih varijacija, treba imati u vidu da može da se praktikuje kao jedan mini serijal, to jest kao jedna kratka vinjasa.
Ta vinjasa može da se počne sa osnovnim položajem, koji se lagano nastavlja na stojeće varijante, nakon kojih se prelazi na ležeće. Čitav ovaj mini serijal se završava sa poslednjim položajem koji podrazumeva donji balans.
Koristi i ograničenja
Međutim, pre nego što počnem sa detaljnijim objašnjenjem svakog od ovih položaja treba da se upoznamo sa koristima samog položaja i ko ne bi trebao da radi ovaj položaj i njegove varijacije.
Praktikujući Padangusthasana vežbač na fizičkom nivou ostvaruje istezanje listova i prepona. Takođe dolazi do finog istezanja i jačanja leđa. Vežbač praktikujući ovaj položaj i njegove varijacije jača svoje jezgro i butine. Samim tim dolazi do jačanja kolena i do ostvarivanja boljeg osećaja balansa. Svakako ne smemo zaboraviti da dolazi do poboljšanja rada čitavog digestivnog trakta. Pored toga što se prepone istežu, ovaj položaj je odličan i za fleksibilnost kukova.
Smatra se da sam položaj i njegove varijacije imaju vrlo smirujući efekat na mozak i na srčani ritam.
Ovaj položaj nije pogodan za ljude koji imaju artritis, hronični proliv, glavobolje, povrede prepona, kvadricepsa ili leđa. Ukoliko ipak žele da probaju da praktikuju ovaj položaj i njegove varijacije to mogu svakako da pokušaju ali isključivo uz dopuštenje koje su dobili od strane svog lekara. Trudnice takođe ne bi trebale da praktikuju ovaj položaj.
Ljudi koji su skoro imali operaciju prepona, vrata ili kolena bi trebali da izbegavaju do daljnjeg praktikovanje ovog položaja.
Padangusthasana je svakako preporučljiva ljudima koji se suočavaju sa anksioznošću, stresom, bolom u donjem delu leđa, problemima sa jetrom i bubrezima, migrenama i lošim varenjem.
Praktikovanje položaja i varijacija
Kada ulazite u osnovni položaj to podrazumeva pre svega da vam se stopala nalaze u širini kukova. Vrlo je bitno da se pregib ka dole dešava iz kukova, a ne iz struka. Na taj način radite na mobilnosti i fleksibilnoti vaših kukova. Sa izdahom ulazite u donji položaj, sa udahom izlazite iz njega.
Vrlo je bitno da su vam noge aktivne, da su vam kolena uključena, odnosno da su čašice kolena odignute ka gore. Butine i listovi su stegnuti. Kažiprstom, srednjim prstom i palcem desne i leve ruke se prihvataju palčevi stopala sa unutrašnje strane.
U donjem položaju možete da ostanete par udaha i izdaha. Međutim možete i da praktikujete i varijaciju u okviru osnovnog položaja. Varijacija podrazumeva da iz donjeg položaja istegnete leđa unapred, naravno sve u granicama prijatnosti vašeg tela. Iz ovog položaja kao što sam napomenuo malopre izlazite sa udahom iz donjeg položaja.
Nakon osnovnog položaja možete da nastavite sa praktikovanjem ostalih varijacija. Na taj način započinjete jednu malu seriju vinjase. Kod vinjase se uvek praktikuje prvo desna strana, nakon nje se praktikuje leva strana.
Stojeće varijacije pored činjenice da su odlični za jačanje samih nogu, utiču na poboljšanje osećaja ravnoteže.
Kod svih ovih gornjih položaja je bitno da su mišići nogu u potpunosti angažovani, kako noge koja je stajna, isto tako i istegnute noge.
Prvi položaj podrazumeva da je jedna noga stajna, dok je druga noga u potpunosti ispružena unapred i da istu držimo za palac stopala. U slučaju da ne možete da prihvatite palac stopala, slobodno koristite joga kaiš kao pomoć.

Drugi položaj jeste rotacija ispružene noge u stranu. Na taj način radimo i na poboljšanju mobilnosti i fleksibilnosti kukova. Ukoliko ste i za prethodni položaj koristili kaiš, trebaće vam i za ovaj.

Treći položaj podrazumeva da je opet noga istegnuta napred. U ovoj varijaciji vi pokušavate da bradom dotaknete potkolenicu ispružene noge.

Četvrti položaj podrazumeva da ispruženu nogu podignete ka gore što više možete, dok vam se dlanovi obe ruke nalaze na kukovima. Na ovaj način jačate mišiće butina ispružene noge.

U svim ovim varijacijama pogled je u vrh nosa. To isto važi i za osnovni položaj, ali i za položaje koji slede.
Iz stojećih položaja možete da se spustite na joga asuru i legnete na leđa, s obzirom da nastavak ove mini vinjase podrazumeva ležeće položaje.
Prvi ležeći položaj podrazumeva da vam je leva noga skroz ispružena na asuri, dok je desna podignuta gore na devedeset stepeni. Prihvatite isto palcem, kažiprstom i srednjim prstom palac desnog stopala sa unutrašnje strane. Ukoliko ne možete da podignete skroz desnu nogu na devedeset stepeni koristite joga kaiš. Stavite ga oko desnog tabana i produžite ga koliko god da je potrebno, sve u cilju da vam vaša desna noga bude u potpunosti prava i aktivna (stegnuti mišići listova i butina).

Drugi položaj podrazumeva laganu tranziciju iz prvog, odnosno spuštanje desne noge u desnu stranu.

Treći položaj u ovim ležećim varijacijama podrazumeva spuštanje desne noge u levu stranu. Na taj način dolazi do dodatnog istezanja prepona, tetiva, ali pre svega desnog kuka. Ovaj položaj praktikujte sa puno svesnosti. Naravno i za sve ostale položaje važi ova opaska.

Zadnji položaj u ovom mini vinjasa serijalu koji je vezan za položaj Padangusthasana jeste položaj donjeg balansa.
U ovom položaju ste oslonjeni na sedalne polovine. Vežbači koji imaju naglašenu trtičnu kost imaće poteškoće da duže ostanu u samom položaju. Svakako je bitno da vam obe noge budu u potpunosti ispravljene, istegnute i odignute ka gore. Palcem, kažiprstom i srednjim prstom prihvatate palčeve stopala sa unutrašnje strane. Ovaj položaj podrazumeva da aktivirate vaše stomačne mišiće. Dakle, pored razvijanja osećaja balansa, ovaj završni položaj utiče i na razvijanje vaših stomačnih mišića. Pogled je takođe u vrh nosa. Ukoliko ne možete u potpunosti da istegnete vaše noge koristite joga kaiš.

Zaključak
Padangusthasana i sve njegove varijacije su pre svega dobre za istezanje i jačanje donjih ekstremiteta. Svakako ne treba zaboraviti i na značaj koji ovi položaji imaju za smirivanje našeg misaonog toka. Takođe, osnovni položaj je odličan za poboljšanje cirkulacije mozga.
Svakako kao i uvek važi pravilo da ako niste praktikovali ove položaje, prvo počnite sa njihovom praksom uz prisustvo iskusnog joga instruktora ili učitelja. Uz njihovo znanje i iskustvo lakše i brže će te savladati ove položaje.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović