
Da uspostavlja red ugledajući se na harmoniju nebesa”.
Kada su drevni preci gledali u nebo, u zvijezdama su vidjeli sazvježđe koje podsjeća na vagu. U to doba ta oblast neba izgledala je okupirana kliještima škorpiona. Grci su je zato nazvali Čelai (grč. Chēlai), što znači „kliješta“. Kasnije su je vidjeli kao zasebnu grupu zvijezda koja je danas za nijansu veća od sazvježđa Škorpiona, ali je manje vidljiva, jer sadrži zvijezde koje je teško vidjeti bez teleskopa. U njoj se nalazi i Metuzalem, jedna od najstarijih poznatih zvijezda (14.5 milijardi godina).
U grčkoj mitologiji, Vaga se prvi put pojavila kao Temida (grč. Thémis – Θέμις), kćerka Urana (Neba) i Geje (Zemlje), druga žena Zevsa (Jupitera) koja ima povez preko očiju i drži mač u desnoj, a vagu u lijevoj ruci. Zabrinuta za istinu, pravdu i jednakost, povez na njenim očima govori o njenoj prirodi da bude nepristrasna i objektivna u donošenju zaključaka. Tasovi na vagi predstavljaju ravnotežu i podsjećaju na zakone univerzuma koji vladaju nama, a ne mi njima. U njenoj desnoj ruci nalazi se mač, sa kojim razdvaja istinu od laži.
U drevnim materijalima, Temida je zapravo majka Astreje, boginje nevinosti i čistote koja je otišla na nebo i postala sazvježđe Djevice. Razlog tome je dvostruka zvijezda „Alpha Librae“ tradicionalno nazvana “Zuben-el-genubi ”, koja se golim okom može vidjeti kao dvije odvojene plavo-zelene zvijezde na ivici sazvežđa Djevice i Vage koje sijaju jedna pored druge na nebu.
U mitološkim materijalima, Temida je predvidjela veliko zlo u njenom bratu Hronosu (Kronu – Saturnu) i zato je upozorila boginju ženskog roda, Reu, da sakrije svoje poslijednje dijete Zevsa (Jupitera) od njega. Kada je Zevs odrastao i postao dovoljno jak, konfrontirao se svom ocu – osakatio ga, rasporio, i zatim oslobodio njegovu braću i sestare titane – Heru, Posejdona, Hada, Hestiju, Demetru i Hirona. Nakon smrti Krona, došlo je i do revolta Titana tako da im je Zevs objavio rat. Vidjevši njihovu patnju, Temida je sa vagom ravnoteže i pravde u rukama otišla na velika vrata Olimpa gdje je srela Zevsa koji je postao očaran njenom gracioznošću, moralom i jasnoćom. Uravnoteženom i nježnom energijom koja mu je oduvijek bila potrebna. Zevsa je odobrovoljila njena upornost da spasi titane, i da bi je nagradio za hrabrost, postavio je Temidu (Vagu) među zvijezde.
Zbog njene posebne sposobnosti gledanja u budućnost, Temida je sa neba vladala drevnim proročištem u Delfima, gdje je uspostavljala kosmičke zakone i pravdu za bogove. Njena druga kćerka Dika je rođena kao smrtnik, a njen otac Zevs ju je postavio na Zemlju da bi se u čovJečanstvu uspostavili zakoni pravde i morala. Drevni grci su očekivali od nje da unese pravednost u njihove živote, a oni koji su bili nemoralni, za zla djela i nezasluženu sreću suočavali bi se sa boginjom odmazde, Nemezidom. Ona bi tako dijelila nagrade za plemenita djela, a kaznu za zla. Najzad, grci su znali da Nemesis (grč. Νέμεσις) ne kažnjava uvijek odmah.
Vaga je zato personifikacija istine koja leži u dubini koju otkriva vrijeme i koju upoznajemo ne samo umom, nego i srcem. Mudrost za nju dolazi kroz njegovanje intuicije i logike. Ti kvaliteti joj daju jak potencijal da nezavisno procjeni i da objektivno pristupi nečemu na pošten i uravnotežen način. Da razmotri zbivanja iz više tačaka gledišta. Da donese „za“ i „protiv“ prije donošenja svake važne odluke – one koja je najpravednija. Da iznjedri ravnotežu između teorije i prakse, jer Vaga je predstavljena sa „vagama pravde“ u natalnoj karti.
Kao jedini neživi predmet u krugu Zodijaka, uloga Vage je da napravi neutralnu ravnotežu između Zemlje i Neba. Ona je tačka harmonije u moru različitih ekstrema drugih znakova koji su opisani životinjama i ljudima. Želi da njeguje sklad na planeti, jer posjeduje takt i jasnu svijest o drugima, kao i rasuđivanje zasnovano na prefinjenoj percepciji zakona proporcije i ljepote. Pažnja je na istini, i zato njena djela postaju izraz milosti, dobrote i kontemplacije.
Njen element je vazduh koji se odnosi na um i komunikaciju. On predstavlja interakciju, logiku, racionalnost i inteligenciju – nutrinu koja je Vaginom intelektu potrebna, a zatim ona to vraća planeti kroz umjetnost, pisanje, književnost i poeziju, kroz brigu o drugima.
Najzad, Vaga je sazvježđe srednje veličine koje se graniči sa Škorpionom na jugo-istoku, Zmijom na sjevero-istoku, Djevicom na zapadu i Vukom na jugu. Njena najsjajnija zvijezda (krak sjevernog tasa), “Beta Librae”, prilično je prigušena i ima prividnu magnitudu od samo 2,7, za razliku od njenog vladara planete Venere koji ima srednju magnitudu od -4.14.
Ona je znak muške energije kojom vlada ženska energija planete Venere. U grčkoj mitologiji ona je personifikovana Afroditom, boginjom ljubavi. Veza muškog i ženskog kvaliteta daje Vagi androgin osjećaj uz koji lako može da se poveže sa prirodnim zakonima univerzuma, koji zatim utiču na zakone unutar čovječanstva.
Vaga tako zna da je ljubav konačni zakon univerzuma i to se zapravo ogleda u ciklusima uzajamnog kretanja Venere i Sunca koji su u skladu sa Fibonačijevim nizom i zlatnim presjekom. To su logaritamske spirale koje pored kretanja nebeskih tijela, upravljaju i oblikom galaksija, strukturom DNK-a, položaju koji ljudski fetus zauzima u posteljici, i mogu se opaziti na mnogim drugim mjestima u prirodi. Upravo ta veza sa principima svete geometrije i kosmičke harmonije omogućava Vagi estetsku osjetljivost uz koju može da se uskladi sa najdubljim zakonima unutar univerzuma. Uz nju ona želi da učini planetu Zemlju ljepšim mjestom kroz ideju i sklad, proporciju i simetriju.
Ona je kardinalni znak koji vodi u jesen. Kardinalni znaci su pokretači. U zapadnom tropskom zodijaku, sezona Vage počinje 22. septembra kada označava početak jesenjeg solsticija (ravnodnevnice). To je vrijeme u kojem su godišnja doba uravnotežena, a dužine noći i dana se podudaraju. Kada su dnevni i noćni ciklusi ravnomjerni oni najblagodatnije utiču na čovjekovo tijelo i um. Vaga tako odražava osnovnu ravnotežu prirode između dana i noći, svijetla i tame. Međutim, Sunce je bilo u jesenjoj ravnodnevici u Vagi sve do 729. godine, kada je precesija ekvinocija pomjerila ravnodnevicu u Djevicu. Tu ulogu će 2439. godine zatim preuzeti Lav.
Najzad, Vagi pripada sedma kuća koja vlada partnerstvima i odnosima sa drugim ljudima. Vaga u njoj uvijek traži kompromis. Njena priroda želi da zadrži otvoren um jer on joj pomaže da razmotri svačiji doprinos i na kraju pronađe ravnotežu. To je čini kooperativnom i taktičnom, odličnim savjetnikom i posrednikom, ali istovremeno i „đavoljim advokatom“, koji nekada i ne vjeruje strani za koju se zauzela, i jednostavno se upušta u intelektualnu raspravu, pronalazeći mane i prednosti obe strane, što je može dovesti do toga da potpuno izgubi iz vida šta joj je zaista važno.
Kompletan zodijak je tako zacrtan u Univerzumu, ali on se prenosi i u ljudskom tijelu, u kojem Vaga vlada kompletnim endokrinim sistemom, a posebno hipotalamusom, hipofizom, tiroidnom žlijezdom, grudnim i bubrežnim žlijezdama, zatim i venama. Najzad, kako bi se izbjegle te ranjivosti na nivou tijela, potrebno ih je zbrinjavati biljnim nutritivnim lijekovima. U skladu sa tim, Majčina dušica (lat. Thymus serpyllum) je glavni biljni saveznik Vage. Zatim Zova (lat. Sambucus nigra) i naravno Čuvarkuća (lat. Sempervivum tectorum).
Autor: Ivan Mirković
2 Comments
Hvala draga Merisa. 🙂
Postovanje i velika podrška za Ivana Mirkovića. 🙌