Većina ljudi kada započinje svoju joga praksu to čini praktikujući hata jogu. Hata joga je gledajući globalno i dalje najzastupljeniji stil joge. Međutim, kada bi govorili o svim stilovima joge, došli bi do zaključka da postoji na desetine različitih stilova. Čak se negde može pročitati da trenutno postoji preko sto različitih stilova joge. Naravno, dosta njih proizilazi iz primarnih stilova, no ipak vremenom svaki novi stil može da se okarakteriše kao stil za sebe. Pogotovo u slučajevima kada se pokaže da određeni stil u velikoj meri rešava određene probleme.

Šta je tačno jin joga?
Kada se govori o jin jogi, to je stil koji ima za cilj da putem dužeg ostajanja u položajima dođe do omekšavanja i postepenog otvaranja čitavog našeg tela. To je stil joge koji pored toga što ima fizičke koristi za naše telo, ima takođe koristi i na našem duhovnom nivou. Shodno tome se jin joga može okarakterisati i kao meditativni joga stil. Praksom jin joge vežbač postaje svesniji čitavog svog tela, postaje svesniji svoje svesti, svojih misli. Na ovakav način se bolje povezuje sa čitavim svojim telom. U samim položajima tokom praktikovanja jin joge se uglavnom ostaje između tri do pet minuta. Taj vremenski period je odličan za naše telo na fizičkom nivou. U slučaju da se u položajima ostaje duže (od 10 do 20 minuta), tada se smatra da je jin joga odlična za naš duhovni rast.
Dakle, na osnovu nekih starijih tekstova postoji mišljenje da je ostajanje u položajima do desetog minuta odlično za naše telo na fizičkom nivou. Od desetog minuta pa više, ostajanje u položajima je odlično za naš spiritualni razvoj. Čak se i savetuje da se u nekim položajima ostaje i po 45 – 60 minuta, ukoliko vežbač želi da akcenat stavi na svoj duhovni razvoj. Jedan od takvih položaja za koji se smatra da je odličan za naš duhovni razvoj ukoliko se u njemu ostane duže jeste položaj štipaljke.
Inače, jin joga je proizašla iz takozvane Tao joge. Njena glavna karakteristika jeste zadržavanje u položaju duži vremenski period. Tao joga kao takva je bila hiljadama godina sastavni deo Kung Fua. Za začetnika jin joge se smatra čovek pod imenom Paul Grilley. On je kasnih osamdestih pohađao časove kod Paulie Zinka, učitelja Tao joge i šampiona borilačkih veština.
Koje su koristi položaja jelena, na fizičkom i energetskom nivou?
Položaj jelena se po težini klasifikuje kao početnički položaj kada je reč o jin jogi. Njegov naziv na sanskritu jeste Mrigasana. Sam položaj je odličan za povećanje mobilnosti kukova, za poboljšanje kako spoljašnje tako i unutrašnje rotacije kukova. S obzirom da sama jin joga proizilazi iz Tao joge, dosta položaja utiče na funkcionisanje meridijana koji se nalaze unutar našeg tela. U slučaju položaja jelena dolazi do stimulacije meridijana bubrega, jetre i žučne kese. Samim tim praktikovanje ovog položaja poboljšava rad creva, varenje se poboljšava. Osobama koje imaju astmu i visok krvni pritisak se savetuje da praktikuju ovaj položaj. Takođe je dobar položaj za smanjenje otoka u nogama. Shodno tome se savetuje da ga praktikuju trudnice, bez ikakve bojazni mogu da ga rade do drugog trimestra. Isto tako, ovaj položaj može da olakša menstrualne bolove i simptome menopauze. Na energetskom nivou ovaj položaj je odličan za aktivaciju druge čakre, u slučaju da se praktikuje osnovni položaj. Kada se praktikuje uvrnuti položaj jelena tada dolazi do aktivacije treće čakre.
Kako se ulazi u položaj?
Pre ulaska u osnovni položaj jelena možete da budete u položaju leptira. U leptiru možete da provedete isto između tri do pet minuta. Nakon toga, krenite sa levom nogom unazad, držeći je u savijenom položaju. Tačnije, obratite pažnju da vam koleno bude u liniji sa skočnim zglobom. Ako ste zauzeli pravilan položaj vaša desna peta će biti tačno iznad vašeg levog kolena. Skočni zglob desne noge će biti u liniji sa desnim kolenom. U slučaju da vam se jedna od sedalnih polovina odigla podmetnite jastuk ili ćebe ispod nje. To isto važi i za desno koleno. Ako se koleno desne noge odiglo od asure podmetnite jastuk ili ćebe ispod kolena. Osvestite u potpunosti senzacije u kuku i donjem delu leđa.
Ako imate vrlo otvorene kukove i fino istegnuta leđa može se desiti da nećete osetiti nikakve senzacije u ovom položaju. U tom slučaju uđite u malo zahtevniju varijaciju, odnosno u položaj uvrnutog jelena.
Položaj jelena u velikoj meri rade vežbači koji jednostavno ne vole položaj goluba ili njihovo telo još nije spremno za isti. Pre svega zbog zatvorenosti kukova, u smislu spoljne i unutrašnje rotacije. Ukoliko položaj jelena praktikujete bez ikakvih većih napora slobodno krenite sa praktikovanjem položaja goluba. Sam položaj je zahtevniji od položaja jelena, zahtevajući pre svega veću otvorenost kukova.

Kako disati tokom položaja jelena, ali i tokom jin prakse?
Kao što sam na početku spomenuo jin joga može da se okarakteriše i kao meditativni stil. Shodno toj činjenici tokom svoje jin prakse, naravno i tokom izvođenja položaja jelena, preporučujem da primenjujete dve tehnike disanja za koje se smatra da su odlična za produbljivanje vaše meditativne prakse. U pitanju su disanje stomakom i takozvano pobedničko disanje (ujjayi).
Disanje stomakom dovodi do aktivacije druge čakre. Tokom ovog disanja je vrlo bitno da osvestite širenje i skupljanje vašeg stomaka. Skupljanje i povlačenje ka unutra, ka kičmenom stubu. Svakim udahom osvestite širenje stomaka na stranu, što dalje od kičmenog stuba. Ukoliko je potrebno za potpuno osvešćivanje ove tehnike disanja postavite vaše dlanove na stomak u visini pupka. Trudite se da izdah bude duplo duži od udaha, dišite isključivo kroz nos.
Pobedničko disanje (ujjayi) se često karakteriše kao okeansko disanje, s obzirom da se prilikom praktikovanja ovog disanja proizvodi zvuk koji podseća na šum talasa. Poenta ovog disanja jeste da bude zvučno (svaki udah i izdah). Prilikom ovog disanja jezik postavljamo što više unazad, ka nepcu.
Zaključak
Iako je jin joga vrlo spor stil, ona itekako može biti zahtevna. Pogotovo kada je reč o ostajanju u položajima za koje vežbači trenutno fizički nisu spremni. Imajući to u vidu nikako ne smete da dozvolite sebi taj luksuz i da praktikujete položaj za koji osetite da vam ne prija.
To važi i za položaj jelena. Iako je manje zahtevan od položaja goluba (koji zahteva odličnu rotaciju kukova), nikako ne ulazite u isti olako. I naravno, koristite pomagala čim osetite da su vam potrebna. Ne bežite od njih. Uz pomoć njih ćete brže napredovati u vašoj joga praksi.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović