Položaj perece predstavlja jedan od zahtevnijih joga položaja. Sam položaj je poznat po različitim imenima: Jogi koji spava, Yoganidrasana i naravno položaj perece. Jedan od glavnih razloga zašto se ovaj položaj naziva Yoganidrasana jeste taj što kada se vežbač nalazi u istom izgleda kao da spavai da mu stopala služe kao jastuk. Pogotovo kada je leđima oslonjen o pod, kada nije u položaju balansa, to jest oslonjen na sedalne polovine.

Imajući na umu da je reč o vrlo zahtevnom položaju, moja sugestija je da ovaj položaj ne praktikujete, sve dok ne ostvarite dovoljno dobru eksternu rotaciju vaših kukova i kolena. Takođe je vrlo bitno da razvijete snagu vaših vratnih mišića. Oni će držati težinu vaših nogu, čija će se pozicija nalaziti iza vašeg vrata. Dakle, za pravilno izvođenje ovog položaja je važno da ste ostvarili fleksibilnost i snagu. Naravno, kao i svi ostali položaji i za ovaj položaj postoje pripremni položaji. Shodno tome, joga vežbači koji nisu fizički još uvek spremni da odrade ovaj položaj u potpunosti, mogu da praktikuju pripremne položaje.
Sam položaj je odličan za istezanje donjeg dela leđa, sedalnih polovina, tetiva i prepona. U isto vreme je i odličan za dublje otvaranje kukova. S obzirom na to da ovaj položaj zahteva dobru eksternu rotaciju kukova i kolena, ukoliko trenutno ne možete da se pohvalite sa istom, moj predlog jeste da se fokusirate na praktikovanje položaja koji će poboljšati eksterniju rotaciju vaših kukova i kolena. U većini slučajeva ,,glavni krivci“ za slabiju eksternu rotaciju kukova su uglavnom vaši aduktori. Osnovna funkcija ovih mišića jeste takva da ostvari adukciju butne kosti u zglobu kuka.
Predlažem tri joga položaja koje možete da praktikujete, sve u cilju poboljšanja eksterne rotacije vaših kukova. Prvi položaj je položaj goluba (Raja Kapotasana), drugi je položaj lotusa (Padmasana) i treći je položaj krave (Gomukhasana). Svakako imajte na umu da ukoliko ne možete da odradite ove položaje u potpunosti slobodno praktikujte njihove varijacije. Vrlo je važno da ne dozvolite da vaše telo doživi povredu. Imajući to na umu, pripremni položaji su daleko učinkovitiji od potpunih položaja u onim slučajevima kada telo vežbača još nije sazrelo za iste.
Kada je reč o eksternoj rotaciji kolena, tu postoje tri vrlo jednostavne kretnje koje utiču na poboljšanje rotacija vaših kolena. Obe kretnje podrazumevaju da vam kolena budu blago povijena, i da su vam dlanovi smešteni na njih.

Prva kretnja podrazumeva rotaciju kolena, prvo sa desne strane na levu, sa spojenim stopalima. Dovoljno je da ponovite ovu rotaciju pet puta. Nakon nje, odradite rotaciju u kontra smeru, sa leve na desnu stranu.
Druga kretnja je slična prvoj. Jedina razlika je što vam se stopala nalaze u iskoraku, u širini vaših ramena. Isto uradite po pet rotacija za desnu i za levu stranu.
Treća kretnja podrazumeva da vam stopala ostanu u iskoraku. Pazite da taj iskorak ne bude manji od širine vaših ramena. Prvo ćete raditi kružnicu kolenima unazad ka unutra i unapred, ponovite pet puta. Nakon toga uradite u kontra smeru. Dakle, ići ćete kolenima unapred, šireći ih na stranu, idite unazad i spajate ih u početnom položaju.
Kada budete ostvarili dobru eksternu rotaciju kukova i kolena, pređite na jačanje mišića vrata, ukoliko već nemate razvijene iste.
Položaj koji se najčešće praktikuje pre ulaska u položaj perece jeste položaj kornjače, odnosno Kurmasana na sanskritu. Svakako ulazak u potpuni položaj kornjače podrazumeva da imate istegnute tetive nogu, prepone, zadnje lože. Sam položaj je odličan za izduživanje čitavog kičmenog stuba, za opuštanje vrata, ramena i glave.
No, vratimo se na položaj perece. Bez obzira da li u isti ulazite sedeći ili ležeći (obe varijacije su moguće), vrlo je bitno da u njega ulazite sa puno pažnje i svesnosti. Morate biti svesni pre svega ograničenja vašeg tela, ne smete dopustiti da vas ego povuče i da vas dovede do povrede. Ako ste se odlučili da položaj radite u potpunosti procenite koja varijacija vam više odgovara, sedeća ili ležeća. Sedeća varijacija može za nijansu da bude izazovnija s obzirom da dok ulazite u sam položaj istovremeno morate da održavate balans na vašim sedalnim polovinama. Takođe obratite pažnju pre ulaska u sam položaj na istegnutost vaših tetiva, prepona, zadnjih loža. Ponekad može da se desi da vežbač bez muke prebaci jednu nogu iza glave i smesti je na vrat, međutim prebacivanje druge noge može da predstavlja problem. To prebacivanje druge noge iza vrata može da dovede do povrede, pogotovo ako u položaj ulazite sedeći. Razlog je u većini slučajeva (ukoliko su noge istegnute kako treba) gubitak balansa prilikom prebacivanja druge noge iza glave.

Kada je reč o koristima ovog položaja za vaše telo mogu navesti pre svega da praktikovanjem ovog položaja poboljšavate sam proces varenja. Dovodi do poboljšavanja cirkulacije, smanjenje stresa, povećava fleksibilnost i oslobađa tenziju iz kičmenog stuba. Takođe treba istaći da praktikovanje ovog položaja dovodi do drenaže limfne tečnosti. Na taj načim mi podižemo naš imuni sistem i lakše se suočavamo sa bolestima i infekcijama.
Sam položaj jeste vrlo izazovan i zahtevan. Ponekad se desi da vežbači koji još nisu spremni za praktikovanje istog, budu povučeni svojim egom i prouzrokuju ništa drugo do povrede. Povrede koje može da vas na duži vremenski period skloni sa joga asure. Shodno svemu prethodno izrečenom, zaboravite na ovaj položaj ako se nalazite tek na početku svoje joga prakse. Neka vam ovaj tekst posluži isključivo kao informativno štivo, a ne kao alat za vašu joga praksu.
Ako baš želite da okušate ovaj položaj, počnite prvo sa pripremnim položajima, radite na poboljšanju eksterne rotacije kukova i kolena. Radite na jačanju mišića vašeg vrata. Naravno, ne zaboravite da pre ulaska u sam položaj perece odradite i položaj kornjače.
Brinite o sebi na pravi način, brinite o svom telu.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović