Joga blokovi predstavljaju samo jedan vid pomagala koji se koristi tokom joga prakse. Pored blokova druga najzastupljenija pomagala jesu joga kaiš i naravno jastuk, koji se uglavnom koristi u položajima relaksacije.
Koji je cilj joga blokova?
Cilj joga blokova jeste da prodube vašu praksu, da vam omoguće da na siguran način, na način koji odgovara vašem telu uđete u položaj. Da na taj način omogućite vašem telu da se otvara postepeno ili da jača postepeno ukoliko su položaji snage u pitanju.
Svaki ulazak u određeni položaj koristeći joga blokove bi trebao da bude prijatan. Svakako treba imati na umu da vi sami koristeći blokove možete da se opredelite, to jest da se odlučite za određenu težinu koristeći iste. Svaki blok ima tri visine, takozvane tri veličine, malu, srednju i veliku.

Zašto se preporučuje korišćenje joga blokova na početku joga prakse?
U slučaju da se nalazite na početku vaše joga prakse i da znate da fizički niste spremni za određeni položaj bez razmišljanja bi trebali da koristite pomagala, u ovom slučaju joga blokove. Ovo kažem iskustveno zbog jedne vrlo proste činjenice. Shodno višegodišnjem iskustvu koje imam u podučavnju joge, susretao sam se sa vežbačima koji jednostavno ne žele da koriste joga blokove, protive se njihovom korišćenju, iako su svesni da bez njih nisu u mogućnosti da odrade određeni položaj. Razlog njihovog nekorišćenja je u većini slučajeva isti, ti vežbači se u svojim glavama osećaju manje ,,joginima“ ukoliko koriste blokove. To je samo pokazatelj da ih ego što bi se reklo i dalje vozi.
Taj osećaj u njihovim glavama će se vremenom promeniti i većina će prihvatiti korišćenje joga blokova kao nešto što će produbiti njihovu joga praksu. Bukvalno će početi da ih koriste u svim mogućim položajima. U suprotnom, vežbači koji nikako ne žele da počnu da koriste joga blokove povećavaju rizik od određenih povreda, sve u zavisnosti koje položaje izvode. Dosta puta sam imao situaciju gde vežbač u početku uopšte nije želeo da koristi blokove, do situacije u kojoj počinje da ih koristi bez problema, i to ne jedan, već četiri do pet bez ikakvog problema i ustezanja. Barijera ograničavajućeg faktora koja je postojala u njihovim glavama je probijena. Postali su svesni da bez korišćenja blokova neće napredovati, ili će taj napredak biti duži i mukotrpniji, izložen mogućim povredama.Povredama, koje mogu da dovedu do dužeg perioda rehabilitacije, samim tim i dužeg perioda bez joga prakse.
Takođe, treba imati u vidu i da vežbači koji uglavnom ne koriste blokove, ponekad ih uvode u svoju praksu. Razlog je jednostavan, gipkost, fleksibilnost, snaga i izdržljivost našeg tela se menja iz treninga u trening, iz dana u dan. Ja takođe koristim blokove ponekad, određenih dana u određenim položajima. Ne bežim od korišćenja blokova, štaviše koristeći ih osećam da ostvarujem veću korist za moje telo.
Korišćenjem joga blokova određeni položaji postaju takoreći pristupačniji. Uz pomoć joga blokova određene položaje će te praktikovati na mnogo sigurniji i korisniji način. Pogotovo ako je reč o položajima uvijanja, izvijanja unazad ili unapred. Samim tim njihovim korišćenjem smanjujete rizik od povrede dok izvodite određene položaje.
Uz blokove vam se pruža mogućnost da u većoj meri radite sam položaj, to jest da aktivirate onaj deo tela koji i treba da bude aktivan u odreženom položaju. Vrlo čest slučaj kod vežbača koji se nalaze na početku svoje joga prakse jeste da ne koristeći blokova ne rade položaj u potpunosti pravilno, samim tim ne aktiviraju svoje telo na pravilan način.
Blokovi se koriste i kao pomagalo koje može da omogući razvijanje osećaja stabilnosti i sigurnosti. Na primer jedan položaj u kome se može razviti takav osećaj korišćenjem joga bloka jeste položaj mosta.
Takođe blokovi mogu da nas ojačaju i na emotivnom nivou, to jest da nas oslobode strahova. Jedan od takvih položaja gde nas blokovi mogu osloboditi osećaj straha jeste položaj gavrana. Položaj koji je izazovan za vežbače koji su na početku svoje joga prakse, za ljude koji nemaju razvijen gornji deo tela, za ljude koji nemaju u potpunosti razvijen osećaj ravnoteže.
Blokovi se takođe mogu koristiti i u položajima u kojima se teži razviti snaga. Njihovim korišćenjem vaše telo će za kraće vreme da stekne snagu koje ne bi steklo njihovim nekoriščenjem.
Ako želite da ostvarite asimetriju čitavog vašeg tela koristite blokove. Ubacujući asimetrične položaje jačate vaše telo. Asimetrija znači da svaka strana vašeg tela radi totalno različite stvari.
Treba svakako imati na umu da se blokovi ne koriste samo u takozvanim relaksirajućim položajima. Kao što sam prethodno objasnio, blokovi mogu pomoći na više različitih nivoa. Samim tim, blokovi se koriste u svim stilovima joge. Ne postoji stil joge gde se odbacuje korišćenje blokova. Štaviše, ukoliko bi postojao jedan takav stil dovelo bi se u pitanje da li je uopšte reč o jogi.

Blokovi treba da omoguće postepeno, sigurno napredovanje vašeg tela. Njegovo otvaranje, jačanje, razvijanje osećaja stabilnosti, sigurnosti, da vas oslobode od eventualnih strahova.
Ponekad korišćenje blokova može da dovede i do emotivnog pražnjenja. Imao sam par puta slučajeve da tokom prakse vežbači koji su se nalazili u jin položaju za relaksaciju donjeg dela leđa (blok se nalazi ispod donjeg dela leđa) počinju da plaču bez ikakvo razloga. Sam položaj u kome su se nalazili ih je u velikoj meri opustio, opustio na takav način da su počeli putem suza da se oslobađaju emocija iz svog tela. Ako ste nekada doživeli sličan slučaj tokom joga prakse, samo se prepustite, ne opirite se, dopustite vašem telu da se oslobodi, da se pročisti. Nakon toga će te se bolje osećati.
Kada je reč o vrstama joga blokova imate ih nekoliko.
Postoje blokovi od presovanog stiropora, gumeni blokovi, blokovi od pene, drveni blokovi i blokovi od plute.
S obzirom da sam imao mogućnost da iskusim sve navedene vrste blokova moja preporuka svakako jesu blokovi od plute, od pene (tvrđe) i drveni blokovi. Jedina zemarka koju imam za ove blokove jesu drveni blokovi, prva zamerka jeste njihova težina. Drveni blokovi su svakako najteži blokovi, druga zamerka jeste mogućnost klizanja. Ako ste previše znojavi drveni blokovi neće upiti vaš znoj kao što bi to uradili blokovi od plute.
Bez obzira za koju vrstu blokova da se odlučite uključite ih u vašu joga praksu. Dozvolite vašem telu da sigurnije, ali ujedno i brže napreduje.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović