Posle više od deset godina podučavanja časova joge, shvatio sam da neki vežbači koji su na početku svoje joga prakse mogu vrlo lako da zamene poze koje su međusobno veoma slične. Dve poze koje se najčešće zamenjuju su poza kobra i poza psa koji gleda ka gore. Iako gledano sa strane, ovo su gotovo identične poze, glavna i osnovna razlika je u podizanju nogu od poda. Konkretno, potkolenice, kolena i butine se podižu sa poda kada vežbate psa koji gleda ka gore. Dok, s druge strane, u pozi kobre, noge su čvrsto oslonjene na prostirku za jogu.

Imajući u vidu činjenicu da se u suštini radi o potpuno različitim pozama, svaka od navedenih poza ima potpuno različite prednosti za vežbača.
Kada govorimo o položaju kobre, treba imati na umu da imate dve vrste kobre. Imate donju i gornju kobru. Stoga su prednosti različite, sve u zavisnosti od toga koja se poza praktikuje.
U donjoj kobri, donji stomak je na prostirci za jogu, laktovi su savijeni. U ovoj pozi postoji savijanje samo donjeg dela leđa, dok laktovi ostaju uz telo.
Položaj donje kobre se takođe može vežbati sa S zvučnim disanjem. Prilikom podizanja, udahnite kroz nos, dok se spuštate, S zvučni izdisaj se dešava samo kroz usta.
Donja kobra se može praktikovati kao pripremna poza za ulazak u punu kobru, takozvanu gornju kobru. U ovom položaju najviše je pogođen donji deo leđa, takozvani lumbalni deo. To je veoma prijatna poza za ljude koji provode osam ili više sati dnevno sedeći.
Takođe, kada uključite S zvučno disanje, to će smiriti i opustiti vaš nervni sistem.
Kada se vežba gornja poza kobre, vežbač potpuno izdužuje ruke, gurajući dlanovima prostirku za jogu. U ovom položaju dolazi do potpunog podizanja stomaka sa joga prostirke, oslonac je samo na pubičnoj kosti vežbača. Naravno, noge ostaju sve vreme naslonjene na prostirku za jogu. Vrat se produžava, pogled napred. U gornjoj kobri postoji fino istezanje celog kičmenog stuba, od donjeg dela pa sve do vratnih pršljenova.
Istovremeno, u ovoj pozi, pored istezanja mišića leđa, ruku i vrata, dolazi i do istezanja mišića stomaka, prednjeg dela stopala i fleksora kuka.
Pored fizičkih koristi za vežbača, praktikovanjem položaja kobre vežbač može u znatnoj meri da smanji simptome depresije. S obzirom da se u samom položaju praktikuje ,,izduživanje“ čitavog tela, naučno je dokazano da je upravo zbog toga sam položaj vrlo koristan prilikom suočavanja vežbača sa depresijom. Položaj kobre je okarakterisan kao položaj koji podiže raspoloženje. Dovodi do povećanja nivoa samopouzdanja. Dakle, ukoliko se suočavate sa nedostatkom samopouzdanja položaj kobre, pre svega gornje kobre jeste položaj za vas. Samim tim, položaj kobre je odličan za ljude koji su konstantno izloženi stresu i anksioznim poremećajima.

Položaj kobre pored činjenice da je odličan za popravljanje samog držanja kod vežbača, ujedno je dobar položaj i za ljude koji se suočavaju sa problemom nedostatka sna. Dokazano je naučno da svi položaji koji podrazumevaju izvijanje unazad dovode do poboljšanja sna. Kada je reč o položaju kobre, poslednja ali svakako ne i najmanje bitna korist jeste mogućnost smanjenja samog procesa upale.
Položaj gornje kobre može da se praktikuje u joga sekvencama koje za cilj imaju otvaranje srčane čakre. Ukoliko osećate da Vam je srčana čakra zatvorena, slobodno praktikujte gornju kobru pored ostalih položaja koji se preporučuju za otvaranje srčane čakre.
Dozvolite sebi da zavolite opet svoje srce, dozvolite da se srčana čakra pročisti, da zasija svojim punim sjajem. Da zasija čistom zelenom bojom.
Položaj psa koji gleda ka gore je daleko izazovniji od položaja kobre. Samim tim što vežbač u njemu odiže potkolenice, kolena i butine od joga asure čini ga svakako fizički zahtevnijim položajem.
U ovom položaju vežbač takođe izdužuje u potpunosti svoje ruke, gurajući jače dlanovima joga asuru nego što je to činio u položaju kobre. Do većeg potiska dolazi zato što vežbač odiže noge od joga asure, sve osim svojih stopala. Stopala takođe mogu da posluže vežbaču kao potisak za odizanje u slučaju da nema dovoljno snage u rukama da se u potpunosti odigne od joga sure. U ovom položaju vežbač u većoj meri otvara grudni koš nego u položaju kobre. Samim tim lopatice su bliže jedna drugoj. Vežbač zabacuje u potpunosti glavu pozadi, usmeravajući svoj pogled u treće oko, tačnije u položaj između obrva.
Da bi se u potpunosti ovaj položaj uradio, to jest da bi vežbač iskoristio koristi samog položaja vrlo je važno da su ramena udaljena od ramena. Imajući to u vidu blokovi mogu da se koriste kao pomagala u ovom položaju. Pogotovo kada se radi o vežbačima koji nemaju snažne ruke. U tom slučaju vežbač će dlanove staviti na blokove, koji će biti pozicionirani malo ispred ramena. Suštinski, sama pozicija blokova je individualna stvar, na koju može da utiče više faktora, dužina ruku vežbača, istegnutost ruku i snaga ruku. Cilj samih blokova jeste da omoguće vežbaču da se u potpunosti istegne, kako u leđima, vratu, rukama, tako i u nogama. Da odigne noge, udalji ramena od ušiju, da postepeno razvija snagu u rukama.

Pored činjenice da je ovaj položaj odličan za jačanje mišića ruku, isto tako je odličan i za jačanje ručnih zglobova.
S obzirom da je isto reč o položaju u kome dolazi do izvijanja unazad, pas koji gleda ka gore je takođe dobar položaj po pitanju stresa, depresije i anksioznih poremećaja. Takođe je odličan za otvaranje srčane čakre.
Ukoliko želite da ubacite u svoju dnevnu rutinu jednu kratku joga sekvencu koja se tiče položaja koji otvaraju srčanu čakru možete da praktikujete sledeće položaje.
Prvi položaj iz kog biste krenuli bio bi položaj sfinge. Nakon njega bi usledio položaj donje kobre. Ovaj položaj možete da praktikujete kao statičan ili dinamičan. Ako praktikujete dinamičan položaj slobodno ubacite zvučno S disanje. Nakon donje kobre sledi logično gornja kobra. Za kraj vam ostaje pas koji gleda ka gore, položaj koji dolazi kao kruna prethodnih u okviru ove joga sekvence. U statičnim položajima možete da ostanete do deset udaha i izdaha. Dinamične položaje možete da ponovite do deset puta.
Imajte na umu da oba ova položaja mogu da budu vrlo izazovna za vežbače koji se nalaze na početku svoje joga prakse. Međutim, ne dozvolite da vas to obeshrabri.
Autor: Uroš Martinović