Bog ne može biti svuda, pa je zato stvorio majke.
Jevrejska poslovica

Divno zvuči. Ali, svi dobro znamo da majčinstvo i biti majka nije uvek božanski lepo. Jer posao majke traje 24 sata svaki dan, čitav život. Čak i kad odrastemo, posao majke ne prestaje. Jer ona je uvek tu. I deca uvek računaju na nju. Bog može da ne bude svakog trena uz nas, ali od majke se to očekuje. Da bude sveprisutna. A znamo dobro da je to nemoguća misija. Jer i majka je prvo samo ljudsko biće od krvi i mesa – pa tek onda majka.
Ali, kao da i društvo i same žene zaboravljaju da rađanjem deteta treba da prestanu da budu obične, nežne, osetljive, života željne osobe. Rađanje deteta ne znači nestanak žene, bića koje je željno ljubavi, nežnosti, vremena samo za sebe. Ne znači da nema pravo na odmor, čak i da bude bolesna. Neko će reći – lako je o tome pričati, posebno meni koja nemam decu, ali kao i majke i žene bez dece se sreću sa određenim “nametima” društva, sa očekivanjima, osudama, preispitivanjima.
No, ovog trenutka pričamo o majkama i o tome u kojim to segmentima emocionalnog života Bahove kapi mogu da im budu korisne. Navešću neka od stanja sa kojima se žene-majke sreću i koje im ne daju da budu opuštene i posvećene i sebi. Da budu dobre i da razumeju da imaju pravo i da budu umorne i neraspoložene i tužne i da žele i vreme za sebe i sex i da ponekad neko drugi pričuva dete, da odspavaju barem veći deo noći…

No, pošto neke majke teško ili nikako ne uspevaju da usklade svoje potrebe i osećaj odgovornosti, krivice, težnje da budu savršene – bahove kapi su dobar izbor za njih da pomognu same sebi. U kojim to situacijama, najčešće, možemo olakšati majkama?
– kod nejasnih briga, kod unutrašnjeg nemira
– kad treba da prebrode postporođajne traume
– kad upadnu u apatično stanje – da im vratimo entuzijazam i volju
– kad su preterano napete, da osete unutrašnju lakoću i ravnotežu
– da steknu ponovo poverenje u svoju snagu i ojačaju samopouzdanje
– da preguraju trenutke isrpljenosti umora – da se probude iz mentalne tromosti i imaju jasan uvid u svakodnevna dešavanja – da ih ne izbacuje iz takta svaki šum i zvuk
– da vrate ljubav i poverenje u svoje srce – za oslobađanje od nezdravih emocionalnih veza
– da im pruže ratost u slučajevima kad se osećaju tužno, poniženo, razočarano
– za osećaj depresije u situacijama kada misle da nisu sposobne da izađu na kraj sa situacijom i da ne vredi ni da se trude (kad izgube veru u sebe) – da vrate radoznalost i lična interesovanja
– da ih zaštite od loših misli i daju snagu da se bore za sebe i dete
– za depresiju nepoznatog porekla – da razviju unutrašnju snagu za samoisceljenje
– da ih potaknu da istraju čak i kad nemaju snage ni inicijative – da ih zaštite od sukoba – da im pomognu da se adaptiraju na novonastalu situaciju – na majčinstvo – da ne osećaju grižu savesti…
Ovo su samo neke od situacija u kojima bahove kapi mogu da budu korisne za majke. Da bi se definisalo šta to tačno ne da majkama da budu u balansu, potrebno je obaviti razgovor sa bahovim praktičarem i na osnovu toga zajedno definisati na čemu to treba raditi i koja će to kombinacija kapi da nas dovede u dobro stanje. Neću da dužim – jer mame nemaju mnogo vremena za čitanje. Samo želim da im kažem da priroda misli na nas u svakoj fazi. Bahove kapi mogu da se daju čak i deci, ali sam ovaj put želela da se baziram baš na mame. Ako znate da bi ovo nekom bilo od koristi, neka se slobodno javi u inbox. Možemo zakazati i onlajn razgovor, ako ne možete da ostavite dete. Iskoristite prednosti 21. veka.
Autor: Merima Aranitović