Igra je posao deteta i to ni slučajno nije „samo igra“. U igri se dešavaju veoma važne stvari koje će dete pratiti ceo život.

Dete u stvari živi igru i uči ono što živi.
Od malena istražuje svoju okolinu upijajući sve ono što ga okružuje.
To radi tako što želi sve da pipne, proba, vidi i oslušne. Iz tog razloga je važno da pre ovog perioda osiguramo bezbedno okruženje dece.
Nakon toga je dete spremno za svoje najvažnije istraživanje koje mi odrasli zovemo igra.
Iako postoje deca koja će se satima igrati igračkama u stvarnosti i u samom dečijem razvoju je ipak bitna jedna druga vrsta igre, Simbolička igra.
Nakon što je dete svojim čulima osetilo okolinu i steklo određena iskustva, počinje da oponaša i isprobava kako to funkcioniše. Tada na red dolazi igra uloge.
Ova igra je po meni jedna od najboljih dečijih igara, i veoma je važno dozvoliti je deci.

Kada počinje ova igra?
Iako je nezahvalno odrediti tačan početak ovakve igre, jer postoje razlike među decom, negde oko druge godine kod dece možete primetiti, da osim oponašanja onoga što vi radite pripremaju ovu vrstu igre.
Od čega se sastoji ova igra?
Od predmeta i materijala koji su im potrebni da bi dočarali određenu situaciju.
Deca još uvek uče ali su do tada već naučila koji predmeti su iz njihovog okruženja bezbedni. Nakon uzimanja predmeta, pripremaju okruženje kako bi dočarali situaciju koju žele da prikažu.
Koje situacije deca prikazuju?
U igri uloga deca prikazuju one situacije koje se svakodnevno ponavljaju.
Ukoliko ste se danas vozili autobusom ili bili u prodavnicu, deca će poželeti da to iskustvo prenesu u svoju igru.
Koja je uloga odraslog u ovoj igri?
Deca prvo sami organizuju igru. Nije potrebno previše se mešati sve dok vas deca ne pozovu u igru. Odrasli treba da prikaže svoju ulogu (ulogu koja mu je određena) isto kao i u stvarnosti.
U simboličku igru spada i igra predmetima, gde su drvce, grančica i ostali predmeti iz dečijeg okruženja učesnici u igri.
Simbolička igra je deo pravilnog razvoja dece i u njoj deca uče o svetu koji ih okružuje, o ponašanju drugih ljudi u različitim situacijama. One su deo i vaspitanja kod kuće, te ukoliko primetite da je dete određenu situaciju doživelo suprotno od toga kakva jeste, pokušajte da im delima i rečima objasnite kakva je zapravo.
Autor: Milica Milićević