
Inspiraciju za ovaj tekst sam dobila, nakon par poruka koje su mi pristigle. Jedna je bila sa pitanjem da li je normalno da nas boli glava i da nam je muka nakon što smo predhodni dan radili na stoju na glavi. Iako nije u pitanju konkretno moj vežbač, uvek se može desiti i dešava se i mojim vežbačima da osećaju neprijatne senzacije, nakon što smo intenzivno radili na nekom zahtevnijem položaju. Druga je bila da li masaža može da pomogne u otklanjanju spazma usled kog dolazi do trnjenja ruke i da li je poželjno vežbati jogu u toj situaciji…Ovo su samo jedne od poruka koje mi povremeno pristižu. Da li to treba da nas plaši i da li zbog toga treba da prestanemo sa jogom? Apsolutno ne!
Prvenstveno treba kroz praksu da uvidimo kakva nam je tehnika, kakav je naš pristup praksi uopšte. Da li smo redovni na časovima ili baš i ne, da li smo dugi niz godina bili bez fizičke aktivnosti koja je dovela do nekih problema, pa sad očekujemo za kratko vreme poboljšanje ili pak preterujemo sa fizičkom aktivnošću, kakav nam je posao tj. kako on utiče na nas fizički i psihički, kakvo je naše trenutno psihičko stanje…Postoje mnogi faktori koji utiču na to da se povredimo na času joge i to moramo imati na umu.
Često govorim da je telo povezan sistem i da ga kao takvog moramo i sagledavati, možda sam i dosadna, možda vas i iritiram. “Hej Sanja, ali frustrira me, boli me, zašto ne prolazi, deprimiran/a sam…”. Zamisli koliko ćeš tek biti deprimiran/a, ako ne radiš na tome, ako nisi disciplinovan/a?
Naprosto ne postoje instant rešenja i ne možete bežati od procesa i očekivati promenu. Ukoliko postoji žarište zbog nedostatka aktivnosti, malo usporite na času, ali dođite na svaki čas i vežbajte kolko možete taj dan. Imam ženu koja mi dođe na čas šepajući, sa rečima nisam htela da propustim čas, ali neću raditi sve. Sjajno, to je duh koji se traži! Ukoliko je povreda nastala zbog preforsiranosti, popričajte sa instruktorom da više poradite na tehnici, napravite kratku pauzu ako je baš potrebno, ali nemojte bežati od procesa. Takođe ne zanemarite um, posmatrajte sebe dok vežbate, posmatrajte sebe van prostirke, kad god se setite posmatrajte se i vrlo brzo ćete početi da povezujete stvari…
Samo hrabro i bez straha, prepustite se procesima i uživajte! Strpljenje je ključ.
Autor: Sanja Stojšin