
U poslednjem tekstu sam pisala o meditaciji i o tome koliko je bitno da osluškujemo svoje unutrašnje “JA”. Ovaj put bih htela da dam jednu praktičnu vežbu samoposmatranja, koja meni lično dosta pomaže.
Pre no da pređem na praktični deo, htela bih da kažem, meditacija nije samo kada bespomično sedimo ili vežbamo asane na prostirci trudeći se da održimo fokus, meditacija je u svakom trenutku kad činimo napor da održimo fokus na vežbi koju smo sebi zadali, a blaženi su momenti kad proces teče sa lakoćom sam od sebe. Međutim za te momente se ne treba vezivati već treba što češće ulagati napor kako bi se fokus održao. Vežbicu koju ću dati možete raditi svaki dan po ceo dan, bilo gde, bilo kad…Zabavna je, jednostavna, lako primenljiva, a zahteva fokus.
U prošlom tekstu sam pominjala jedno veliko “JA” i kako treba da osluškujemo to ja. Samim tim dolazimo do toga da postoje dva ja, ono koje osluškuje i ono koje se sluša. Medjutim ako zadremo dublje primetićemo da imamo mnoštvo ja. Primera radi, jedno ja sada može da odluči, danas ću da meditiram u to i to vreme, međutim kad dođe vreme meditacije drugo ja će reći kako mu se ne meditira i uz to će naći gomilu izgovora zašto baš sad ne može da meditira, treće ja će osećati krivicu zbog neodgovornog ponašanja, četvrto ja će biti entuzijastično da radi neku sasvim petu stvar, a ono prvo ja koje je bilo entuzijastično da meditira možda se uopšte ne pojavi u tom momentu… U zavisnosti od toga koje ja prevagne do meditacije će doći ili neće doći.
Postoje mnogi takvi primeri gde se u nama dešavaju gotovo konstantna previranja između različitih ja, ako malo bolje sebe osmotrimo mi smo u konstantnom haosu u konstantnoj svađi sami sa sobom, a sve je to posledica mnogih ja koja se previru u nama. Posmatranjem ovog mnoštva ja, primetićemo da je samoposmatranje daleko kompleksnije nego što se na početku čini, ali upravo to jeste zabavno. Ukoliko dovoljno dugo i disciplinovano posmatramo sebe kao mnoštvo ja primetićemo da ima par dominantnih ja. Primetićemo da ta dominantna ja delaju po određenom šablonu, moćićemo da predvidimo određeno ponašanje koje nastaje usled dominacije tih konkretnih ja.
Ovu vežbicu možete raditi bilo gde, bilo kad, dok hodate,pričate, perete, jedete…Nije bitno kad, što češće to bolje. Sve u svemu ovo samoposmatranje može biti veoma zabavno i može nas dovesti do mnogih saznanja o kojima tenutno ni ne slutimo. Sve što je potrebno jeste praksa.
Svako dobro!
Uživajte!
Autor: Sanja Stojšin