U ovom užurbanom vremenu dobro je zastati i podsetiti se, da iskoristimo trenutak koji je upravo sada i ovde. Detinjstvo veoma brzo prolazi a razvoj dece je najbolje podstaknuti upravo u predškolskom uzrastu (od 1. do 7.godine).

Sredina koja je veoma dobra za dečiji razvoj i deca je obožavaju je priroda.
Bilo da vaše dete ide u vrtić ili ste kod kuće sa njim, zastanite kada prolazite pored parka i sakupite lišće, kamenčiće, grančice, kestenje, šišarke…
Detinjstvo veoma brzo prolazi a razvoj dece je najbolje podstaknuti upravo u predškolskom uzrastu (od 1. do 7.godine).
Zašto su važne igre prirodnim materijalima:
1. Fizički razvoj
Prvi najvažniji razvoj je uticaj na zdravlje. Ove igračke su svakako zdraviji izbor od previše plastike koju koristimo svakog dana.
2.Razvoj fine motorike
Ovaj razvoj je veoma važan a prirodnim materijalima ga je najlakše podstaknuti. Primeri jednostavnih igara: skupljanje materijala, ubacivanje u flaše ili korpe, transport kestenja prevoznim sredstvima, pravljenje izmaštanih građevina…
3. Simbolička igra
Rešavanje dosade je ozbiljan posao za dečiji mozak, u kojem deca razvijaju logičko mišljenje ali i imaju prilike da sama smisle igru. Prirodni materijali im nude upravo tu slobodu, u igri uloga. Da li će oni biti ljudi raznih zanimanja ili će kestenje biti šumske životinje, odrediće dečija mašta.

4. Razvoj kreativnosti
Gde je mašta tu veoma često ide i kreativnost. Ponudite detetu tempere i prstima dodajte materijalima delove kako bi napravili ježa, bubamaru, šarali lišće… Budite spremni da saslušate dečije predloge, jer oni vide svet drugačijim očima nego mi odrasli.
5. Razvoj govora
U šetnji uvek iskoristite priliku da pričate sa decom o tome šta vidite. Pronađite priče, muzičke pesmice i recitacije iz našeg detinjstva i pokažite detetu učenje kroz igru. Imenujte i imitirajte pojmove iz prirode.
6. Razvoj matematičkih sposobnosti
Osim razvoja govora šetnju možete iskoristiti i za razvoj matematičkih sposobnosti. Samo posmatranje prirode i onoga što se nalazi je prva igra. Zatim možete zadati predmet koji je potrebno pronaći. Sakupljanje istog materijala vodi ka manipulisanju i razvoju pojma skupa. Ukoliko ubacite i prebrojavanje materijala dete će lakše savladati pojam broja. Obratite pažnju na visinu drveća i kuća/zgrada, dužinu puta, šta je gore, dole, levo, desno…Izmerite dužinu štapića i težinu kese, pre učenja o ovim pojmovima prethodi posmatranje i uočavanje.
I za kraj igre ovim materijalima nose emociju i sećanje na ono što svi nosimo iz našeg detinjstva. Ta vrednost nema materijalnu cenu a kada odrasteš shvatiš da je to najskuplje.
Autor: Milica Milićević