Mnogo roditelja mi se žali kako deca ne žele da crtaju. Iako zvuči da to nije veliki problem, razumem njihovu zabrinutost.

„Crtanje nije kreativnost, jer je kreativnost mnogo više od toga.“ Milica Milićević
Koje sve aktivnosti treba da izvodite pre crtanja?
- Opažanje – Pođite u šetnju. Jesen nam nudi različite boje i oblike. Park je prepun lišća i osim fizičkog razvoja možemo samo posmatrati prirodu. Razgovarajte sa decom i opisujte sve što vidite (boje, oblike, visinu, dužinu…)
- Sakupljanje plodova jeseni – da bi deca usvojila neki pojam nije dovoljno da ga samo opaze već i da osete njegovu strukturu tj. da manipulišu njime.

- Igra plastelinom – Napravite domaći plastelin od kojeg možete praviti loptice. Sa decom uvek krećite od jednostavnih oblika ka složenijim. Dodajte čačkalice i napravite ježa. Ukoliko ste u šetnji parkom skupili lišće postavite po jednog ježa na list, u svojoj kućici.
- Bojenje jesenjih plodova – Nakon manipulacije predmetima možete obojiti temperama kestenje, lišće, šišarke… Obojite lišće i ostavljajte tragove lista na belom papiru. Okačite vaša remek dela u dečiji kutak, u visini dečijih očiju.
- Crtanje – i napokon možemo probati da crtamo. Za ovu aktivnost biće vam potrebni flomasteri i obični beli papiri. Pozovite decu da nacrtate kestenje/lišće. Pokažite im kako vi crtate krug i list. Ukoliko vam dete dozvoli pridržite njegovu ruku dok crtaju. Obavezno pohvalite njihov trud.
Savet: Ukoliko ovo ne uspe, izrežite oblike lista i bojite crteže prstima ili kolažom. Deca bi trebalo da što više vežbaju prste kako bi mogla da savladaju veštinu crtanja.
Napomena: Crtajte deci jednostavne crteže kako bi mogli da uoče i ponove vaše pokrete. Izgled prvog crteža nije bitna koliko je bitan razvoj kreativnosti.
Ne zaboravite da odvojite mesto u dečijem kutku gde ćete izlagati njihova dela, i reći im da ste ponosni na njih.
Autor: Milica Milićević