Sa početkom školske godine menja se i vreme. Međutim to ne znači da igra napolju treba da stane. Naprotiv deca u jesen treba da budu u prirodi kad god je to moguće.
Navešću vam jednostavne aktivnosti u kojima možete uživati u jesen:

1. Šetnja
Boravak na svežem vazduhu i jesenjem suncu je prvenstveno dobro za dečiji ali i vaše zdravlje. Kad god možete birajte šetnju i odlazak u park. U parku deca mogu da trče, padaju, penju se i upoznaju nove drugare.
2. Skupljanje jesenjih plodova
Jesen nam nudi različite jestive i nejestive plodove. Ako živite u gradu u parku možete skupljati kestenje, šišarke, lišće… i iskoristiti ih za neku igru. Dok ukoliko živite na selu možete skupljati orahe, lešnike…ili odvesti dete na berbu grožđa.
3. Skakanje u barice
Snalaženje dece u prirodi veoma pozitivno utiče na razvoj logičkog mišljenja i fizički razvoj. Stoga nemojte preskakati ove igre. Ono što ipak možete je da deci obučete prikladnu odeću i da izaberete prostor (održavan park i barice blizu kuće) i dozvolite deci da budu mali istraživači.
4. Istraživanje prirode
Zadajte deci zadatak da vam nešto pronađu ili donesu određeni broj nekog predmeta. Deca vole organizovane igre sa tačno određenim zadatkom.

5. Jesenji kros
Ukoliko u park idete sa drugarima ili imate više dece organizujte im trku. Odredite početak i kraj staze. Ova igra je dobra za pravilan fizički razvoj a deca je obožavaju. Ukoliko su deca starijeg uzrasta ubacite im neke prepreke, kako bi igra bila izazovnija.
6. Samostalna igra
Cilj prethodnih igara je da vam pokažem koje aktivnosti su dobre i treba ih pokazati deci. Međutim ne smem zaboraviti da su igre koje deca sama izmaštaju najbolje za razvoj kreativnosti, mašte, govora, fine motorike…
Lično ja decu odvedem u park i sednem na klupu. Dozvolim deci da se prošetaju, istražuju i smisle neku igru sami. Uvek imaju bolje ideje nego ja. Pridružim se u skupljanju kestenja i šuškanju po lišću, tek ponekad da se vratim u svoje detinjstvo.
Autor: Milica Milićević