Leto je konačno tu. Što znači da su na redu omiljene dečije letnje igre, igre vodom.
Igre vodom su veoma značajne za dečiji razvoj, od zdravstvenog stanja i higijene, kao primarne strane, tu su i senzo-motorni razvoj, razvoj logičkog mišljenja, razvoj početnih matematičkih pojmova…

Navešću vam razvojne igre, koje deca mogu igrati leti:
1. Kupanje igračke
Još dok su bebe zabavljamo ih nudeći im razne igračke. Ova igra osim zabave vodi dete ka razvoju samostalnosti i brizi za druge. Objasnite detetu da se igračka kupa isto kao i ono. Dete će naravno uživati u brćkanju igračke u vodi. Pre same igre pripremite prostor, jer će u početku biti dosta vode svuda okolo. Postavite krpu/tkaninu ispod posude sa vodom. Detetu obezbedite i posebnu krpu kojom će da obriše igračku nakon kupanja. Prvih puta pokažite detetu igru, a zatim ih ostavite da se igraju sami.
2. Pecanje ribe
Za ovu igru potrebni su vam plastični čepovi, posude i hvataljke ( cediljka, hvataljka za meso…). Ja sam ovu igru izvodila u sudoperi, kada mi je trebalo da brzo spremim ručak. Postupak: Napunite jednu posudu vodom i prospite čepove u nju. Pomoću hvataljke uhvatite jedan po jedan čep i stavite u praznu posudu. Igra se ne mora završiti kada dete uhvati sve čepove, jer se deci toliko sviđa ova igra da vrate čepove u vodu i hvataju ispočetka.
3. Potraga za blagom
Pronađite sve igračkice na temu mora, jezera, reke…a mogu da idu u vodu. U veliku posudu sipajte vodu, obojite je u plavo i prospite sve te igračkice. Ukoliko imate pesak i kamenčiće i njih isto prospite u vodu. Zatim deci ponudite razne hvataljke, štipaljke, kašike…kojim će istraživati morsko dno. Ne zaboravite da nabavite i lupu, kako bi deca bila pravi mali naučnici.
4. Zalivanje cveće
Igra nije igra ukoliko decu ne pokreće da misle, da maštaju i da se slobodno razvijaju. U ovoj igri deca razvijaju osećaj brige za druga živa bića. Pričajte im zašto je bitno da brinemo o cveću, kada i koliko je vode dovoljno. Za ovu igru pripremite male kantice prilagođene dečijem uzrastu, ali možete i sami napraviti posudu za zalivanje. Postupak: Uzmite male flašice od tvrđe plastike. Probušite čep sa nekoliko rupa, napunite vodom i deca su spremna da razvijaju mišiće šake i empatiju.
5. Presipanje vode
Ova igra je iz Montesori metoda. Pripremite male čaše i manji bokal (plastični) koji dete može da drži. Zadatak za decu je da sipaju vodu u čašice. Naravno vi im možete pokazati kako da pridržavaju bokal (poželjno je) ali procenu koliko je dovoljno ipak ostavite da razviju sami. Vaše je da pripremite tacnu i prostor u kojem mogu da izvedu ovu igru. Deca će naravno prvih puta prosipati ( u bokal sipajte manje vode) ali će što više budu vežbali biti bolji u ovoj veštini.

6. Prskanje vodom
I za kraj najomiljenija igra dece je prskanje. Pripremite prskalice, pištolje na vodu i prostor. Dozvolite deci da se zabave i rashlade. Nakon ove igre potrebno je da odmah skinu mokru odeću sa sebe.
Ove igre su spoj sećanja iz mog detinjstva i igara koje sam naučila da su dobre za dečiji razvoj. Nadam se da vam koriste.
Autor: Milica Milićević