„Izađite napolje jer napolju je najbolje.“
Svi pamtimo ove stihove dečije pesmice, koji samo potvrđuju koliko genijalnih stvari možemo naučiti iz dečijih pesama našeg detinjstva. Ovaj tekst će biti o prirodi kao najboljoj sredini za pravilan razvoj dece.
Možda zvuči komplikovano ili vam izgleda da je to previše zahteva za roditelje, ali zapravo je to najjednostavnije što vi kao roditelji možete i treba da uradite za dete.

Navešću vam aktivnosti iz prirode, koje pomažu deci da shvate i budu snalažljiviji u rešavanju matematičkih problema:
Opažanje:
- Kada su deca mala sve u prirodi može da privuče njihovu pažnju. Delom to jeste zbog sticanja iskustva, ali mnogo važnije je da deca uočavaju oblike, boje, veličine… U ovoj igri nije bitna vaša priča, već samo sredina u kojoj se deca nalaze (najbolja sredina za podsticaj ranog razvoja je priroda). Dete treba da posmatra ptice, leptire, drveće, travu…kojeg su oblika i šta ih pokreće. Opažanje je prvi korak svakog istraživanja i veoma je bitno za dečiji razvoj.
Manipulisanje predmetima:
- Nakon opažanja dete treba da dodirne predmet i da ga pogleda sa svih strana. Ono treba da samo otkrije svojstvo predmeta koji ga okružuju. U prirodi dete uzima kamenčiće, drvca, lišće, zemlju i igra se sa njima. U igri prirodnim materijalima deca takođe razvijaju čula dodira, sluha i vida.

I na kraju je razvoj samostalnosti.
- Deca treba da dobiju priliku da probaju stvari za koje pokažu interesovanje. Deca posmatraju kako mi obavljamo poslove i žele da urade isto. Potrebno je dopustiti im da uče od nas. Naravno i dalje ćemo aktivnosti prilagođavati uzrastu, ali je bitno da im dozvolimo da sve što su opažali sada i isprobaju u prirodi.
„Većina problema u životu ne može se rešavati formulama ili zapamćenim odgovorima poput onih koje učimo u školi. Oni zadržavaju prosuđivanje, mudrost i kreativnost kroz životna iskustva. Deci ta iskustva dolaze kroz igru.“ Autor nepoznat
A ja bih samo još dodala „Deca najbolje uče u prirodi.“
Autor: Milica Milićević