„Svako dete ima krila, samo mora da se seti, gde mu rastu sakrivena i moći će da poleti.” Miroslav Mika Antić
Deca su divna bića i to je ono što vidimo spolja. Međutim kada su mala ne mogu da razumeju šta žele, a šta im je stvarno potrebno.
Njihovo osećanje je povezano sa ljubavlju koju dobijaju od roditelja i najlakše se objašnjava na ovaj način – mama mi ne dozvoljava , znači ne voli me. Pre nego što posegnemo za smirivanjem starom metodom vikanja, ono što možemo pokušati je da se povežemo sa detetom.
Dete se sa burnim reakcijama susreće prvi put i fizički ne može da razume šta se dešava. U tome im mi odrasli možemo pomoći. Držanje pridika im neće pomoći, ali igra sa njima može biti dobar način da se povežemo sa njima.
Navešću vam 5 igara koje vam mogu pomoći kada je potrebno da se povežete sa detetom:
1. Vožnja bicikla u kući:
Lezite naspram deteta. Oslonite stopala na dečija i recite im da se igrate vožnje bicikla. Deca će u ovoj igri, biti skoncetrisani na pokret nogu. Vozite naizmenično brzim i lakšim tempom. Osim igre deca jačaju trbušne mišiće i mišiće nogu.
2. Balončići:
Malo je poznato da obični balončići od pene mogu uticati na smirenje dece. Možete ih koristiti kada je i vama i deci potrebno malo smirenja. Da bi igra trajala duže zadajte deci da dodirnu balončiće rukama, nogama i glavom. Stavite čarapu na ruku i probajte da pimpujete balon.
3. Bojenje nogu i ruku:
Ova igra je deci zabavna i smešna. Uzmite tempere, deblju četkicu i papir. Obojite dečiji dlan a zatim položite na papir da ostavite otisak. Isto možete uraditi i sa stopalom. Otisci vam mogu poslužiti kao deo crteža. Dodajte ostale delove i nacrtajte leptira, žirafu, slona…
4. Ples:
Ples pripada muzici kao načinu da se telo smiri i opusti. To je muzika koja prati pokrete tela. U dečijim pesmicama ples prati i tekst.
Jedna od tih pesmica je Let, let bubamaro – Branko Kockica. Pre izvođenja plesa, napravite kostim i scenografiju (simbol bubamare i igračke cvetovi).
Pokreti treba da prate tekst i muziku. Prisetite se još pesama iz vašeg detinjstva, igrajte i uživajte zajedno.
4. Brzo i polako radnje:
Pravila igre – Opisujte deci radnje i kažite im šta treba da rade. Neka se brze i spore radnje međusobno prepliću. Prelazite na sledeću radnju kada vidite da dete gubi interesovanje.
Brze radnje:
- Što brže beri trešnje s drveta!
- Vozi automobilsku trku.
- Sada si žaba koja se spašava pred čapljom.
- Hodaj u krug.
- Hodaj cik- cak.
- Hodaj natraške.
- Požuri na autobus.
- Probijaj se kroz gužvu.
- Naberi što više jagoda.
- Preplivaj na drugu obalu.
- Naduvaj balon.
- Popni se na drvo.
- Zaveži pertle.
- Obuci se.
Lagane radnje:
- Popni se na brdo.
- Nosi tešku kesu.
- Hodaj po vrućini.
- Umoran i žedan hodaj po pustinji.
- Puzi poput zmije.
- Budi kornjača.
- Crtaj.
- Hodaj po konopcu.
- Odmotavaj poklon.
- Pleši poput slona.
U ovoj igri deca upoznaju razliku između brze i lagane radnje.
Decu ne treba smirivati već smiriti. To ćete postići poštovanjem njihovog razvoja, tako što ćete ih učiti da prepoznaju svoje emocije i kako da ih ispolje. Uvek počnite od smirenja sebe a zatim deteta. U tome vam igra sa detetom može pomoći.
Autor: Milica Milićević