Večita tema – da li je joga za muškarce?
Vežbanje joge vekovima je bilo rezervisano za muškarce. Danas su u studijima joge u manjini, mada su veliki učitelji joge i dalje uglavnom muškarci. Muško tielo ima snažnije mišiće, a joga mu daje fleksibilnost, fizičku i psihičku ravnotežu.
Danas jogu vežba više žena nego muškaraca. Mnogi muškarci, ali i žene, misle da ne mogu vežbati jogu jer nisu dovoljno fleksibilni.
Upravo bi je baš zato trebali vežbati! Kontinuirano vežbanje povećava fleksibilnost celog tela, proširuje raspon pokreta, aktivira duboke slojeve mišića, oblikuje ih i jača. Kombinujući snagu i istezanje, možemo doći do mišića koji ostaju nedostupni praktikovanjem mnogih sportova.

Muško – žensko
Moram da priznam da su mlađe generacije otvorenije i da su prevazišli predrasude koje vladaju kod nas, da je joga više ženaska praksa.
Mnogi smatraju da je muško telo manje fleksibilno od ženskoga. Veće telo znači i veće mišiće, a snažnija muskulatura može smanjiti fleksibilnost tela. Kad sam počela malo detaljnije istraživati ovu temu, začudila sam se kako naučna istraživanja ne potvrđuju ovu tezu. Muško i žensko telo razlikuju se po hormonima, muskulaturi i vezivnom tkivu.
No to ne znači da su muškarci predodređeni na krutost i manju fleksibilnost. Podučavajući jogu dugi niz godina, mnogo sam puta videla vrlo nefleksibilne žene, kao i vrlo fleksibilne muškarce. Čini mi se da mnogo toga zavisi o držanju tela, o genetici, kao i o životnim navikama.
Najveća razlika u građi muškog i ženskog tela vidljiva je u karlici. Žene imaju širu karlicu zbog biološke sposobnosti rađanja. Muška se karlica prilagodila za hodanje. Sakrum, tj. krsna kost je donji dio kičme kojim se ona povezuje sa karlicom. Muškarci imaju duži, uži i nešto ravniji sakrum od žena, što, naravno, utieče i na držanje tela.
Zbog tih razlika često se događa da žene imaju otvorenije kukove, kukove koji imaju veći raspon gibanja, od muškaraca. Kako bi održali pokretljivost – jer zdravlje karlice i kukova je od presudne važnosti za hodanje i kretanje – muškarci će imati puno koristi od vežbi joge za kukove.
Osetljivi delovi tela
Jedan od vrlo krutih delova tela na koji treba obratiti pažnju su zadnje lože, tj. zadnji bedreni mišići. Kod muškaraca je njihova krutost učestali problem, kod žena nešto ređi. Zadnja loža je grupa od tri mišića čiji je glavni zadatak savijanje kolena i istezanje bedra. Kako su ti pokreti neophodni za hodanje i trčanje, ovi su mišići stalno aktivni. Kad stojimo, zadnje lože su aktivne i pomažu da se držimo uspravno.
Zadnje lože mogu postati još kruće zbog obuće koju nosimo. Zbog čvršćih đonova cipela nećemo pravilno aktivirati petu pa ćemo, kako bismo to kompenzirali, pomaknuti kukove napred. To će dodatno opteretiti zadnje lože i previše istegnuti kolena. Trup će se nagnuti nazad, a kako bismo kompenzovali takav položaj, zaokružit ćemo gornji deo leđa.
Prevelika krutost zadnjih loža može uzrokovati bolove u lumbalnoj kičmi, tj. donjem delu leđa. Kad podižemo teži teret, često nastaju povrede donjeg dela leđa. Vežbe joge kod svih ovih problema mogu pomoći pa čak i onda kad je ozleda već nastala.
Joga i sport
Muškarci koji se intenzivno bave sportovima u kojima se trči, hoda ili skače mogu, zbog pojačane aktivnosti nogu, imati skraćene zadnje lože. Sportom se često razvija određena grupacija mišića koji su potrebni za odabrani sport, što može smanjiti njihovu fleksibilnost. Joga ne zanemaruje nijedan deo tela i odlično se može kombinovati sa zahtevnijim sportovima. Zbog nje uspeh u sportskim aktivnostima može biti još veći, što svedoče iskustva poznatih svetskih sportista.
Mnogi muškarci preferiraju takmičarske sportove pa im joga i zbog toga nije privlačna. Iako ona nije takmičarska disciplina, u njoj se ipak takmičite – ali sami sa sobom. Svaki položaj je izazov, jer vežbanje joge pokazuje pravo stanje tela. Osetićete koji su vam delovi tela ukočeni, bolni, gde ste izgubili gipkost iako se možda redovno bavite telesnom aktivnošću.
Izazov je staviti telo u određeni položaj – asanu, te ga zadržati mirnim i stabilnim. Iako izvana postoji mirnoća, unutra, u tielu, događa se prava akcija. Prisutnost se usmerava prema unutra, gde se osećaju snažne aktivnosti mišića.
Čemu joga uči muškarce
Joga muškarce uči da se izazovu odazovu promišljeno, bez agresivnosti prema svom telu ili prema drugima. U jogi se poštuju granice tela. Nema razloga da ih prekoračite, no možete ih pomeriti kad ste za to spremni. Vežbač određuje intenzitet svakog položaja, što pomaže u istinskom doživljavanju svog tela. Na taj način u jogi neće nestati ozede koje se često javljaju u sportu. Redovnom praksom, svaki vežbač može pratiti svoj napredak i svesno pomicati svoje granice, napredujući prema sve izazovnijim položajima. To je najveći podsticaj da nastavite.
U izvođenju joga položaja važno je disanje. U jogijskoj tradiciji kaže se da je um gospodar osećaja, a dah je gospodar uma! Svesno disanje tokom izvođenja asana otklonit će stres. Sve napetosti iz tela i uma sa svakim izdahom kao da odlaze iz tela, raspršuju se. Muškarci su skloni agresivnijim načinima vežbanja jer često misle da na taj način iz sebe mogu izbaciti napetost i stres.
No iako će to pomoći telu, um će takvim načinom vežbanja i dalje zadržati agresivni naboj. Joga će, međutim, napetost izbaciti iz sistema. Mir i koncentracija koje postižete vežbanjem joge efikasno se prenose i u svakodnevicu. Unutrašnji mir pomaže vam da i u poslu budete efikasniji.
Zato muškarci, ako već niste – upoznajte se sa jogom čim pre.
Autor: Sanja Čolić