Za većinu ljudi, ishrana bogata svežim voćem i povrćem, te proizvodima od obranog mleka je dobra po zdravlje. Na njih čaša vina ili šolja kafe neće imati negativan uticaj. Mnogi pak ne znaju, da određena hrana uzeta sa izvesnim lekovima, može dovesti do nepoželjne reakcije. Ova nepovoljna interakcija na relaciji hrana i lekovi se ispoljava na tri načina:
- U potpunosti blokira apsorpciju leka;
- Smanjuje apsorpciju leka;
- Onemogućava dobro reagovanje organizma na lek;
U narednim redovima ću navesti nekoliko namirnica koje imaju nepovoljan uticaj na određene lekove. Ipak, najbolji savet se traži i dobija od vašeg lekara.

Hrana bogata kalijumom
Ne bi trebalo uzimati ACE inhibitore (oni regulišu krvni pritisak i rad srca) sa hranom koja obiluje kalijumom (banana, pomorandže, zeleno lisnato povrće i neke zamene za so).
Previše kalijuma u ishrani može dovesti do nepravilnog rada srca.
Grejpfrut
Lekovi protiv malarije, anksioznosti i nesanice, statini i pojedini antibiotici (eritromicin), nepovoljno reaguju sa grejpfrutom.
Supstanca iz grejpfruta se brže vezuje za enzime jetre koji su zaduženi za razgradnju leka. Ovo dovodi do povećane koncentracije leka u krvi, i time brojnih potencijalno nepoželjnih efekata.
Mleko
Mleko i mlečne proizvode treba izbegavati pri uzimanju terapije antibioticima (tetraciklini, antibiotci na bazi hinolina) ili nekim lekovima za osteoporozu. Kalcijum iz mleka i mlečnih proizvoda ima negativan uticaj na dejstvo ovih lekova. Zato lekove ove vrste, treba uzeti dva sata pre ili posle uzimanja mleka, mlečnih proizvoda ili suplemenata koji sadrže kalcijum.

Crni sladić
Crni sladić se koristi u proizvodnji različitih vrsta bombona i u preparatima protiv kašlja. Glicirin se nalazi u sastavu crnog sladića.
Kada se ova supstanca unese u organizam zajedno sa lekovima na bazi digoksina (regulišu rad srca), može doći do nepravilnog rada srca, pa u ekstremnim slučajevima čak i do srčanog udara.
Ekstrakt crnog sladića takodje može nepovoljno da utiče na lekove kao što su insulin, neke antidepresive, oralnu kontracepciju i lekove za razređivanje krvi.
Kelj i drugo zeleno lisnato povrće
Zeleno lisnato povrće je bogato vitaminom K koji može smanjiti dejstvo antikoagulanata (varfarin=antikoagulant koji deluje na jetru umanjujući mogućnost formiranja ugrušaka krvi).
Vitamin K sadrže i druge namirnice kao što su zeleno povrće, žumance jajeta, leblebija i sočivo te sa njima treba biti obazriv tokom terapije sa antikoagulantima.
Podjednako, tokom ove terapije treba izbegavati veće količine soka od brusnice i njenih proizvoda pošto mogu izmeniti dejstvo varfarina. Takođe je tokom iste terapije preporučljivo ograničiti unos belog luka i đumbira koji mogu povećati rizik od krvarenje .
Sušene kobasice i zreli sir
Ukoliko ste na terapiji lekova (protiv depresije ili tretman hemoterapije za Hodžkinsonovu bolest ili limfom) na bazi inhibitora monoaminske oksidaze (MAOI), iz ishrane treba izbaciti sušene kobasice i zrele sireve.

Tiramin je supstanca sadržana u proteinima iz najčešće koncentrovane hrane poput kobasica, salama i slanine, ali i u zrelim sirevima kao što su kamembert, gauda, feta i mocarela.
MAOI-inhibitori ugrožavaju proces metabolizacije tiramina, potencijalno dovodeći do povišenja krvnog pritiska, jakih glavobolja, bolova u grudima, ubrzanog rada srca, mučnine i povraćanja.
Kafa
Kafu ne bi trebalo piti u znatnim količinama ukoliko koristite bronhodilatatore (kod astme) jer može da smanji terapijski efekat u hitnim slučajevima poput napada astme.
Brojne kafe mogu smanjiti i dejstvo homeopatske terapije.
U kombinaciji sa nekim vrstama antipsihotika (klozapin), kafein može pojačati njegovo dejstvo i dovesti do neželjenih posledica.
Alkohol
Ne treba konzumirati alkohol ako pijete bilo koju vrstu lekova a naročito sedative, antihistaminike, lekove protiv bolova, dijabetesa, HIV-a i antibiotike.
Ukoliko pijete više različitih lekova sa alkoholom, raste rizik od neželjenog dejstva. U zavisnosti od toga koju vrstu leka pijete, alkohol može povećati ili umanjiti njegovo dejstvo.
Ponekad je dovoljna mala količina alkohola u kombinaciji sa lekovima, da bi došlo do vrtoglavice, mučnine, stomačnih grčeva, povraćanja i problema sa pamćenjem.
Gore navedene su neke od kombinacija, na koje treba obratiti pažnju.
Najsigurnije je ipak pročitati uputstvo za upotrebu leka i posavetovati se o interakciji lekova i hrane sa svojim lekarom i farmaceutom. Bilo koji lek je najbolje popiti uz čašu vode!
Autor: Dijana Radetić