Ako se prepoznajemo kao duhovna bića, a ne samo materijalna (fizička) onda nam je jasno da je svijet zamišljen tako da podržava naše buđenje ka duhovnosti; otvaranje svijesti prema višim potencijalima. Na neke čarobno isprepletene načine sve je ovdje za našu duhovnu Samospoznaju, i kolektivnu duhovnu evoluciju. Pa tako i prehrana se može gledati kao na podršku na našem duhovnom putu.

Podršku za naš duhovni razvoj i povratak u zajedništvo s Bogom. Ispod površine ugljikohirata, masti, proteina, vitamina i unosa kalorija otkriva nam se ovaj dublji smisao prehrane.
No prehrana zapravo nije konačan cilj kojem se teži. Ona je više sredstvo samootkrivenja.
Kada odaberemo prehranu koja nas optimalno podržava u duhovnoj evoluciji tada se možemo posvetiti našoj viziji i misiji; prehrana tada više nije predmet našeg fokusa i oslobođeni smo prema življenju svoje najviše svrhe.
Nismo rob neke „zdrave prehrane“, već smo samosvjesni da nas ona tada snažno podržava u tome. Pa čak i zdravlje, i dug život nisu glavni predmet našeg interesa već su posljedica koju sadržava naš istinski duhovni put i duhovna prehrana.

Prehrana je sama po sebi odraz naše razine svijesti i načina bivanja. Umjetnost prehrane za duhovnost je u prikladnosti i podršci za našu osobnu transformaciju u supervodiča kozmičke, Božanske ljubavi.
No ne bi trebali zaboraviti da je prehrana samo jedan od faktora koji otvara vrata prema zajedništvu s Bogom i harmonijom sa svime što je.
Cilj duhovne prehrane nije optimalno zdravlje, ono je čista posljedica.
Prehrana koja hrani našu duhovnost je praksa samosvijesti koja produbljuje naše razumjevanje ispravnog načina življenja za nas. Briga o tijelu je zapravo vid naše duhovnosti, kao i briga za um i duh, a to uključuje i brigu o prehrani.
Prirodna prehrana je ekspresija naše povezanosti i usklađenosti sa zakonima majke Zemlje. Odraz je našeg poštovanja i brižnosti spram zemlje i svih njenih stanovnika.
Kada se uskladimo s prirodom i njenim ritmovima to nas dodatno podržava u zdravlju i duhovnoj preobrazbi.
Kroz hranu se svaki puta podsjećamo na našu vezu sa živim planetom i ciklusima prirode; s drugim dijelovima velikoj slike božanske kreativnosti.

Možemo reći da je duhovan pristup prehrani ujedno uzrok i posljedica naše stanja svijesti ili bivanja. Koji je najbolji put za nas kao pojedinca? Recept znamo samo mi, odnosno naše srce.
Jedina formula koju trebamo slijediti je promišljenost i inteligentan pristup baziran na vjeri iz srca.
Hrana je u starim tradicijama često bila sagledana kao darivanje Bogu.
Simbolizirala je našu komunikaciju i zajedništvo s Bogom. Tako i danas sve što jedemo i pijemo možemo gledati na način da li nas povezuje, zbližava sa svevišnjim ili nas udaljava?
Da li je odraz ljubavi prema tijelu ili njenog manjka? Bez te svijesnosti o jedinstvu sa Bogom i povezanosti sa svima drugima u jednoj neodvojivoj božanskoj matrici nikad neće biti dovoljno hrane da nahrani gladnu dušu.
Naša primarna glad je ona za duhovnosti. Zato je primarno jesti da se duhovno probudimo i predamo u ljubav.

Hrana tada prestaje biti nešto za što živimo, niti jedemo da bi živjeli. Sa ispunjenjem na dubljoj razini potreba za fizičkom hranom za naše fizičko tijelo postaje sve manja.
Brige i sumnje oko unosa svih nutrijenata i zadovoljavanja dnevnih preporučenih doza istih, te brojanje kalorija postaju stvar prošlosti.
Takav način razmišljanja prirodno otpuštamo od sebe kada se prepustimo prehrani u skladu s našom duhovnosti.
Koncept prehrane za duhovnost uvijek je individualan, a ne odnosi se na idealnu „čistu“ prehranu već onu koja je usklađena i prikladna za našu trenutnu situaciju u životu i trenutni put duhovnosti.
U tom smislu prehrana nikad nije nešto statično što ostaje isto kroz život već se mijenja kako se mi mjenjamo. Naše preferencije i potrebe će se mijenjati, a glas unutarnje mudrosti vodit će nas u tim promjenama.
Mi se samo trebamo znati prepustiti i otpustiti stare obrasce kad dođe vrijeme za promjenu. To je proces harmoniziranja prehrambenih navika u skladu s našim razvojem svijesti, duhovnom evolucijom.
Za neke je sasvim u redu da s mesne prehrane u nekom trenutku pređu na vegterijanstvo, dok će drugi vdijeti svoj put razvoja kroz putovanje s kuhane veganske hrane na sirovu.
Kako ćemo prepoznati da li je hrana u skladu našom duhovnosti? To je nešto što sami trebamo otkriti za sebe obračajući pažnju i slušanjem srca.

Netko će to znati po tome da li ta hrana jača njegov osjećaj zajedništva s Bogom, netko prema tome da li primjerice pospješuje njegovu duhovnu praksu meditacije, dok će drugi osjetiti da takva hrana pozitivno djeluje na njihov proces probave, asimilacije, izlučivanja i energiziranja tijela i uma.
Generalno ako hrana obstruira protok prane, ili životne sile kroz nas kao vodiće ljubavi onda možemo reći da nas ta hrana ne podržava u samorazvoju.
Takva hrana stvara toksičnost i predstavlja opterećenje za tijelo koje mora dodatne snage uložiti kako bi se oslobodilo tih opstrukcija.
U globalu, prehrana koja je s nama u skladu pomaže nam u duhovnom raspletu, povećava našu mogućnost asimilacije, pohrane, provođenja i prijenosa kozmičke „zero point“ energije i pojačava oslobađanje vlastite energije našeg duhovnog razvoja (potencijala kundalini energije).
Takva prehrana održava tijelo u homeostazi i pomaže u čišćenju tijela, pomaže da um bude bistriji i odaje počast našem fizičkom tijelu kao hramu u kojem prebiva naša esencija, odnosno mi sami kao duša.
Omogućuje nam lakši razvoj ostalih duhovnih praksi u koje smo uključeni.

Pogled na hranu je kao na blagoslov i kao jezik sučelja između nas i prirode. Dovodi nas u harmoniju s prirodom i njezinim univerzalnim zakonima. Pomaže nam u razvoju svijesnosti i intuitivnosti spram kvalitetnog odabira hrane, mjesta na kojem jedemo, dobu dana, količini i našoj energiji u trenutku čina hranjenja. U konačnici prehrana nam pomaže stvoriti miran um, koji se održava u mirnim akcijama i dijeljenju energije mira sa planetom. U takvom procesu duhovne samospoznaje ono što se pokazalo kao moćnim sredstvom pomoći za većinu ljudi je odabir hrane koja je u sezoni i s područja na kojem se živi, veganska prehrana, živa ili sirova prehrana, kalorijska restrikcija uz bogatstvo hranjivih tvari, satvična prehrana (prehrana koja smiruje fluktuacije uma prema jogijskoj tradiciji), prehrana niskog glikemijskog indeksa, organska prehrana bogata mineralima, prehrana bogata strukturiranom čistom vodom, individualno prilagođena prema konstituciji i metabolizmu, prehrana koja uključuje post.

Na kraju sve ovisi o vlastitom putu i odabiru pojedine duše. Ne postoji pravo i krivo. Smisao je u prihvaćanju svačijeg odabira puta i građenju mostova između različitosti. Smisao je ujedinjenje, a ne razdvajanje. Prehrana za duhovnost pomaže nam to uvidjeti.
„For the Kingdom of God is not food and drink, but righteousness, and peace, and joy in the holy spirit“ Rimljanima 15:17
Autor: Neven Kos