Svako ko se i malo bavio jogom zna da u jogi imamo dosta asana koje dovode koleno u „neugodan“ položaj. Naročito je nezgodno ako već postoji oštećenje. Međutim kako zapravo joga utiče na koleno zavisi od više faktora.
Ukoliko bih trebala da odgovorim na pitanje da li joga može da pomogne kod bolova u kolenu, prvo bih morala da znam kakav je tačno problem u pitanju.
Odgovor je uglavnom da može, ali mora se tačno imati uvid u stanje.
Takođe osobe koje nemaju višegodišnje iskustvo u vežbanju, a trpe bolove ipak trebaju da pronađu iskusnog instruktora. Instruktora sa kojim će raditi individualne časove, pa tek onda da idu na grupne.
Na grupnim časovima instruktor često ne može da se posveti samo vama i ne može praksu da prilagodi isključivo vama, tako da… Biće verovatno vežbica koje neće biti najdelotvornije za vaše koleno. Ukoliko ne znate modifikacije, ili nećete znati šta da radite ili ćete se povrediti.
Recimo da imate hronične bolove i želite da krenete na jogu, budite spremni na to da se vaš problem neće rešiti preko noći. U zavisnosti kojim intenzitetom radite možda dođete do toga da uopšte ne osećate senzacije u kolenu, a možda će uvek postojati neka senzacija. Da li joga može da pomogne?
Međutim često se dešava da kroz jogu razvijemo dodatnu toleranciju na bol, tako da nam to u mnogome olakšava kretanje.
Uopšteno ću reći da stojeće asane dosta doprinose stabilizaciji kolena, iako u pocetku mogu biti teške, ako radimo umereno, modifikovano… S vremenom ce mišići ojačati.
Tako da ako nemate uslova da idete na jogu, radite stojeće položaje koji vam ne pogoršavaju bol i koji ne stavljaju koleno pod nezgodan ugao.
Grubo rečeno koleno je kao „šarka“, pa ga ne treba mnogo uvrtati (mada ako su tetive u pitanju čak duboko savijanje kolena bez uvrtanja biće problem…).
Uvek osećajte svoje telo, eksperimentišite, pratite rezultate i ubzo ćete otkriti šta vam odgovara, a šta ne. Nemojte odustajati nakon par pokušaja, budite disciplinovani i dajte telu vremena…
Povrede jesu naši veliki učitelji, jer nas uče kako da se bolje ophodimo prema svom telu. One nas vraćaju u „sadašnji trenutak“ i kroz njih najbrže upoznajemo svoje telo…Takođe nas uče strpljenju i podsećaju nas da se ne vezujemo za rezultate koje smo postigli tokom prakse…
Tegobe se manifestuju kada čovek krene da otpušta blokade, proces otpuštanja nekad jeste dugotrajan, čak može ostaviti trajna oštećenja,ali ono što je bitno jeste da verujemo procesu i da mu se prepustimo što je više moguće, samim tim i tegobe će biti manjeg intenziteta.
Verujte procesu života, jer život nam uvek daje ono što nam je istinski potrebno!
Autor: Sanja Stojšin