Završili su se zimski praznici. Oni su u mnogo čemu bili drugačiji od prethodnih jer nismo u potpunosti osetili tu veselu prazničnu atmosferu. Detoksikacija nakon zimske praznične trpeze počinje.
Zbog situacije u kojoj živimo već skoro godinu dana i mera predostožnosti koje su uvedene radi smanjenja širenja virusa, mnogi su umesto porodičnog okupljanja tokom praznika ostali sami kod kuće.
Ono što se verovatno nije promenilo i umanjilo je pripremljena hrana i piće namenjena za praznične dane. Verujem da su i dalje na stolu bile razne đakonije, kao što su ruska salata, sarma, pihtije, praseće pečenje, sitni kolači, baklava ili torta, ali i različita pića da bi se nazdravilo za novi i bolji početak.
I tako smo u 2021. godinu ušli sa pomešanim osećanjima i neizbežnim viškom kilograma. Sada sa distancom na prethodni period gledamo kako da se “resetujemo” i započnemo novu životnu etapu.
Prvi korak može da bude vraćanje u normalu sa ishranom i dnevnim navikama. Misao koja se verovatno provlači većini kroz glavu je detoksikacija. Pre nego što se okrenemo preskupim aparatima ili strogim detoks dijetama trebalo bi se podsetiti šta u stvari detoksikacija znači.
Detoksikacija nakon zimske praznične trpeze predstavlja proces odstranjivanja štetnih materija iz organizma u cilju poboljšanja zdravstvenog stanja i podsticanja mršavljenja.
Čišćenje organizma
Tokom tog procesa čišćenja organizma mogu se korititi laksativi, diuretici, vitamini, minerali, čajevi i namirnice za koje se smatra da imaju detoksikaciono dejstvo. Štetne materije po naš organizam predstavljaju:
- produkti zagađenog vazduha
- sintetičke hemikalije i teški metali
- ostaci antibiotika i hormona tokom uzgoja domaćih životinja
- višestruko prerađene namirnice
Ljudski organizam ima sofisticiran sistem za eliminaciju štetnih materija koji uključuje jetru, bubrege, digestivne organe, kožu i pluća. Ovako prirodan proces detoksikacije je moguć jedino ako svi organi rade pravilno.
Da biste potpomogli svoj organizam da bude zdrav, detoksikaciju je dobro primenjivati nakon perioda prejedanja, slavlja, koriščćenja antibiotika ili nakon završetka zimskog perioda kada se uglavnom jede teža, masnija hrana sa smanjenim unosom svežeg voća i povrća.
Promena navika
Kada razmišljamo o detoksikaciji pre svega treba da promenimo navike koje su dovele do gomilanja štetnih materija a time i poremećenog rada našeg “detoks sistema”. Potrebno je:
- Uvećati unos vode
- Pripremati hranu kuvanjem u vodi ili na pari
- Umanjiti unos šećera i višestruko prerađenih proizvoda
- Uvećati unos antioksidanata – ishrana bogata antioksidantima, kao što su vitamini A, C i E, selen, likopen, lutein i zeaksantin, potpomažu obnavljanje oštećenih ćelija. Ovi antioksidanti se nalaze u voću, povrću, orašastom voću, začinima….
- Uvećati unos prebiotike – zdrava creva su neophodna za redovnu detoksikaciju organizma. Kroz crevne ćelije uz pomoć dobrih bakterija, obavlja se sistem izdvajanja i odstranjivanja štetnih materija iz organizma. Da bi dobre bakterije mogle da obavljaju pravilno svoj posao, neophodno je da ih hranimo prebioticima, vrstom biljnih vlakana koji se nalaze u ovsu, paradajzu, artičoki, bananama, špargli, crnom i belom luku.
- Umanjiti unos soli – preteran unos soli dovodi do zadržavanja vode i otpadnih materija a time može da poremeti rad bubrega i jetre.
- Smanjiti unos alkohola ili ga na određeno vreme potpuno ukinuti
- Uvećati fizičku aktivnost – redovna fizička aktivnost umanjuje upalne procese i omogućava pravilno funkcionisanje detoksikacionog sistema u organizmu.
- Smanjiti ili prestati sa pušenjem
- Obezbediti dobar san
Praznična detoksikacija
Detoksikacija nakon zimske praznične trpeze podrazumeva pridržavanje nekoliko jednostavnih pravila:
- Ishranu bazirati na svežem, sirovom i raznovrsnom voću i povrću.
- Izbaciti mesne prerađevine a meso smanjiti.
- Birati proizvode od celog zrna žitarica.
- Koristiti prirodne suplemente za čišćenje organizma, kao što su laneno seme i hlorela ili spiruline.
Laneno seme sa kefirom – kašiku mlevenog lana pomešati sa šoljom kefira. Ovo može biti deo doručka ili užina.
Zeleni kašasti sok – šolju voća po izboru, šolju vode i jednu kašiku hlorele ili spiruline izmešajte u blenderu. Ovo može da zameni bilo koji obrok u toku dana.
Limunada sa peršunovim listom – sok od 3 limuna, iseckanu manju vezu peršunovog lista i litar vode izmešati u blenderu. Piti u toku dana mínimum pola sata pre obroka.
Kada počnete sa primenom gore navedenih saveta, potrudiete se da promenite sve ono što je u vašoj moći i koncentrisanje na pozitivne misli. Imajte na umu da nije važno koliko je promena mala, važno je da je stalna i da ima pozitivan efekat na naše biće.
Autor: Dijana Radetić