Uvod u Ajurvedsku prehranu i da li je ona za mene?
Ajurveda je jedna od najstarijih medicinskih znanosti na svijetu (po Vedskim tekstovima se smatra najstarija). Kao takva je bogata životnim savjetima na temu kako iscijeliti tijelo i um prirodnim načinima. Makar je poznata kao holistička medicina, ustvari obuhvaća više područja života nego medicinska znanost.
Riječ Ayurveda se prevodi na Ayus – život i Veda – znanje. Odnosno Znanje (ili Znanost) o životu. Kao znanost o životu, Ajurveda pokriva mnogo više nego samu medicinu ili iscjeljivanje, već kako ime sugerira, nudi savjete na svim poljima života.
Daje nam znanje o zdravom i sretnom životu. Uključujući kako balansirati stil i ritam života, spavanje, vježbanje, nutricionizam, čak i odnose, emocije i mentalno stanje.
Najbolji način da započnete primjenjivati Ajurvedsku prehranu u svom životu je da posjetite praktikanta, terapeuta ili doktora Ajurvede. On će vam napraviti konzultaciju i dijagnostiku. Tokom pregleda, možete očekivati da će vas pitati mnoga pitanja vezana za vaš stil života, navike, tjelesne funkcije, čak i način razmišljanja.
Neka pitanja su intimna i iznenađujuća početnicima. Mogu se činiti potpuno nevezana za vaše zdravstveno stanje ili probleme. Razlog tome je da Ajurveda uzima u obzir svaki aspekat našeg života kao potencijalni utjecaj na naše zdravlje, i razlog balansu ili disbalansu.
Ova znanost nas uči da je nase biće ustvari sastavljeno od pet slojeva (tijela ili kosha), naime fizičko, energetsko, mentalno, emotivno i spiritualno.
Međutim, ako nemate redovan pristup certificiranom Ajurvedskom praktikantu, definitivno možete primijeniti ovu znanost sami u svom životu. Jedna od najprivlačnijih značajki ove prakse je njena dostupačnost i korisnost.

Makar se prakticira aktivno preko 5000 godina u području Indijskog podkontinenta, u zadnjih par desetljeća je postala popularna i na zapadu. Jedan od najinteresantnijih aspekata Ajurveda je prehrana i nutricionizam. Mnogi smatraju to najboljim i najjednostavnijim načinom primijenjivanja ove drevne mudrosti u svakodnevnom životu.
Mudra poslovica grčkog filozofa i ‘oca moderne medicine’, Hippocratesa kaže: “Neka hrana bude tvoja medicina; a medicina tvoja hrana”. Ajurveda tu izreku stavlja u praktičnu primjenu.
Ne samo da životni stil, način razmišljanja, dijeta i fitness utječu na naše sveukupno zdravlje, po Ajurvedi mi trebamo preuzeti odgovornost za svoje zdravlje i potpomagati tijelu na najbolji moguci način da čim prirodnije živimo.
U kuhinji se nalazi ključ izlječenju, i održavanju zdravlja, i kao takav je jedan od glavnih aspekata primjene Ajurvede. Mi stavljamo različite supstance u tijelo na dnevnoj bazi, između 2 i (ako smo iskreni) 10 puta na dan. Naravno da te supstance imaju direktan utjecaj na naše blagostanje.
Bitno je napomenuti, u Ajurvedi, sve što nije obična voda se smatra supstancom za tijelo. Isto kao gorivo za automobile, mi smo savjetovani da stavimo samo najbolje informacije u naše tijelo.

Što odvaja Ajurvedsku prehranu od svih drugih nutricionističkih metoda?
Prvo i osnovno, Ajurvedska prehrana i nutricionizam nije moda, niti je bazirana na “novim znanstvenim teorijama”, prohtjevima ili privremenim ideologijama; baš obrnuto, ona je rezultat učenja starih tisućama godina. Baza Ajurvedske filozofije jeste da smo mi dio prirode, i da bi bili zdravi, trebamo se vratiti prirodi.
Sve oko nas, sve u univerzumu i na planeti Zemlji je sastavljeno od pet bazičnih elemenata (pancha maha bhuta) i na isti način, naše tijelo je sastavljeno od istih elemenata. Da bi bili u balansu, moramo osvijestiti te elemente oko nas i u nama i kreirati zdrav odnos među njima. Ti elementi su zemlja, voda, vatra, zrak i eter.
Osim prirode oko nas, imamo i jedinstvenu tjelesnu prirodu, koja je isto rezultat utjecaja elemenata. Makar svi mi imamo svih pet elemenata u tijelu, oni su raspoređeni na specifičan način koji formira našu dispoziciju ili doshu.
Pet elemenata formiraju tri doshe: Vata (eter + zrak), Pitta (vatra + voda) i Kapha (voda + zemlja). Mi opet imamo sve tri u tijelu i umu, i one obavljaju određene uloge, utječu na organe i anatomiju, i potrebne su nam za zdravlje i pravilno obavljanje tjelesnih funkcija.
Uvod u Ajurvedsku prehranu se bazira na elementima i doshama, u najjednostavnijim terminima, mi kroz prehranu balansiramo višak i manjak elemenata i dosha u tijelu.
Kako da primijenim principe Ajurvedskog nutricionizma u svom životu?
Ajurvedsku prehranu možete posmatrati po doshi. Na takav način posmatrana ona nas uči da prvo saznamo koja je naša dosha ili jedinstvena priroda, i onda slijedimo savjete za tu kompoziciju. Prije je bilo spomenuto da možete ići Ajurvedskom praktikantu na pregled, i oni će vam odrediti doshu i dati savjete bazirane na trenutnom stanju i potrebama. Međutim, mozete započeti sami tako da izpunite dosha test (autorica preporuca https://namaste-diet.web.app/dosha-test.html). Nakon ispunjenja testa ćete dobiti bazične informacije i savjete za vašu tjelesnu kompoziciju. Određena hrana i začini će balansirati vašu doshu , i tako su savjetovani da budu korišteni u dnevnoj prehrani.

Ajurveda također daje nutricionističke savjete bez obzira na doshu , zdravlje, probleme i potrebe, koje može bilo tko primijeniti u svakodnevnici.
Ovo su bazični savjeti i principi Ajurvedske prehrane:
- Jedite hranu koja je rasla lokalno, i trenutno je u sezoni
- Jedite čim svježije
- Izbjegavajte tesko prerađivanu i umjetnu hranu, kao što su umjetna sladila, pojačivaći okusa, hrana koja je puna prezervativa, i slično
- Pripremite čim više obroka možete sami, ili jedite domaće, umjesto iz restorana i prodavaonica
- Jedite najveći obrok kad je sunce najjače (ručak čim blize podnevu), jer je onda vatra probave najjača
- Izbjegavajte hranu koja vam daje alergije i slične simptome
- Jedite hranu koju lako probavite, i izbjegavajte hranu koja vam daje vjetrove, žgaravicu i slične simptome
- Smanjite proizvode životinjskog porijekla i teške mesne proizvode (Ajurveda je večinom vegetarijanska)
- Pocnite koristiti začine i začinsko bilje, ali ne pretjerujte istima (kurkuma i djumbir su nevjerojatno zdravi i savjetovani manje više svima)
- Jedite dugine boje – voće i povrće raznih boja će biti bogato mnogim vitaminima i mineralima
- U isto vrijeme, izbjegavajte previše sastava i ne zbunjujte ili zasitite tijelo sa previše informacija od jednom
- Slušajte i reagirajte na glad i žeđ
- Nadite balans između pretjeranog uživanja u hrani i nedovoljnog hranjenja tijela i osjetila
- Jedite u mirnom okruženju, bez distrakcija, dobro zvačite hranu i uživajte u obroku ● Slušajte svoje tijelo i probavu, i signale koje vam daju
U sažetku, kako da znam da li je Ajurvedska prehrana za mene?
Pošto je Ajurveda znanost prirode i vraćanja prirodi, i poštivanja naše jedinstvenosti, kao takva je preporučena svima. Možda u početku treba vremena da se naviknete na promijene i naučite bazične principe i filozofiju. Općenito je Ajurveda jednostavna i relativno lako primijenjiva u svakodnevnom životu. Jedan on najvećih blagoslova Ajurvedske prehrane i stila života, jeste da nas uči kako da slušamo naše tijelo. Kako da ga poštujemo, i kreiramo balans i povezanost između tijela, uma i duha – praksu koju smo kao društvo nažalost zaboravili. Kada apliciramo ove principe u životu, možemo kreirati zdrav odnos sa nama samima, i lak i glatak put put ka zdravom životu na svim poljima.