Pročitajte prvi deo u nastavku ako vas interesuje pravilno i nepravilno izvođenje položaja….
U prvom delu sam pisala o tome da ne postoji pravilno i nepravilno izvođenje položaja, već da je svačije telo priča za sebe. To se isto odnosi i na disciplinu ili stil joge kojom se bavimo.
Ima instrukcija koje se daju kako bi određeni položaj radili onako kako se to radi u jogu, iako nemaju apsolutno nikakvi terapijsku pozadinu, već čisto estetsku. Na primer, stopala su često u fleksiji (nožni prsti ka telu) ili ženska špaga (Hanumanasana) se uvek radi sa kukovima u liniji. Navodno postoji teorija da se poremeti disanje i pojedini organi ukoliko su kukovi otvoreni. Nisam primetila da mi se išta poremetilo iako sam radila žensku špagu otvorenih kukova 14 godina.
Ono što hoću da kažem je da je teško pričati uopšteno o pravilnom i nepravilnom. Sve zavisi kojom vrstom aktivnosti se bavite. U Ashtanga jogi se palčevi ne prepliću dok se radi stoj na glavi (Shirshasana), kao što je to slučaj u Ijengar jogi. To potpuno menja položaj (probajte i sami).
Čak i ako pričamo o istom joga stilu instrukcija ne može biti opšta. Mora se uzeti u obzir iskustvo vežbača, opšte stanje njegovog organizma, kao i psihološka podloga i trenutni cilj ka kom teži.
Iako svi instruktori iznose neke opšte instrukcije (uključujući i mene) one nisu primenjive na svakoj individui. Zato je jako bitno da budete fokusirani tokom svoje prakse.
Ukoliko je prisutna pažnja na telu mogućnosti za povrede gotovo da nema. Rizik je jednak onom da će vam pasti cigla na glavu dok šetate ulicom.
Bitno je da vam je disanje protočno, jer to signalizira da je telo “opušteno” čak i ako je u zahtevnom položaju.
Stalno opominjite sebe da ne grčite delove tela koji ne učestvuju aktivno u položaju. Na taj način time ne rasipate energiju.
Ne zaboravite da je najteži deo prakse držanje pažnje i da u početku ta aktivnost iziskuje veliku količinu energije. Kada se najmanje nadamo ta energija se desetostruko vrati!
Zato pri svakom času najviše napora ulažite na održavanju pažnje, jer to je ono što vam najviše služi!
Vežbajte, uživajte, volite, svako dobro!
Autor: Sanja Stojšin