Kada vam neko kaže da vežba jogu, koja vam je prva misao na pameti vezano za tu osobu? Da li vam je prva pomisao da je ta osoba fleksibilna, smirena? Što je najveća ironija opušten mišić jeste fleksibilan mišić. Iskoristi jogu kao alat za fleksibilnost.
Dok se savijamo mišić ne postaje duži, veš opušteniji, ali ostavimo tu temu za neki drugi put, sada želim da pišem o tome da li je joga pogodan “alat” za fleksibilnost.
Ukoliko pogledamo osnovne jogičke asane, kaže se da je ranije bilo opisano svega dvadesetak asana, dok sada imamo knjigu koja se smatra joga biblijom -“Svetlost joge” od B.K.S. Ajengara u kojoj je opisano preko 200 asana.

U svakom slučaju, ako pogledamo položaje koji se striktno vezuju za jogu, kao što je Padmasana (Lotos poza), Shirshasana(stoj na glavi), Sarvangasana(svima poznata sveća) koje u svojoj pozadini imaju ogromno terapijsko i energetsko dejstvo, kao i određen način izvođenja, nisu baš naivne za uraditi.
Čak mnogim ljudima i nisu moguće, naročito ljudima koji imaju tegobe.
One zahtevaju fleksibilnost, mada ne ekstremnu, a neke od njih zahtevaju i snagu.
Naravno svi već znamo da danas imamo toliko različitih stilova joge i da se esencija tih položaja sve više i više gubi. Šta mislim pod tim gubitkom?
Da me ne shvatite pogrešno, biti fizički aktivan je daleko bolja opcija za
telo i duh, nego ne biti fizički aktivan. Fizička aktivnost koja se danas mahom upražnjava na času joge je širok pojam.
Kada odete na čas joge više ne možete biti sigurni na šta ćete naleteti. Da li će se raditi isključivo “klasični” joga položaji ili gomila predvežbi koje nas dovode do npr. jednog ili dva krajnja položaja, da li će se više forsirati pasivno ili aktivno istezanje, snaga ili fleksibilnost…
Naprosto ne možete znati…
Kao što ne možete znati da li će taj čas uopšte imati druge elemente joge osim pukog položaja!
Nastaviće se…
Autor: Sanja Stojšin