Hajde da pričamo o mula i uddiyana bandi. Često ih pominjem na svojim časovima, jer smatram da su ključ bezbednog vežbanja. Neverovatno mi je koliko dugogodišnjih joga vežbača nikad nije čulo za bande!
Slažem se da ih je teško osvestiti čak i kad teorijski znamo gde su locirane, čemu služe, ali sa vremenom postaju jasnije. Naročito ako imamo bolove u donjim leđima ili se osećamo tromo.
Laički rečeno, ove dve bande nam daju preko potrebnu snagu i podižu nivo energije u telu. Bolje rečeno čuvaju energiju koju bespotrebno curi iz tela ukoliko ih ne koristimo.
Postoji mnogo bandi na telu tj. enegetskih lokota, ali tri glavne su mula, uddiyana i jalandhara. Ono što je nama bitno dok praktikujemo vinjase i asane jeste da osvestimo vežbačku mula i uddiyana bandu.
Neću u ovom tekstu pričati o punoj kontrakciji bandi, jer je to nešto što ne podučavam na grupnim časovima, a na individualnim samo po potrebi.
Puna kontrakcija se radi na prazan stomak najbolje u ranim jutarnjim satima, tako da ih možemo raditi zasebno ukoliko zadovoljimo uslove za to. Međutim možemo i trebamo ih koristiti u sklopu regularne joga prakse samo što ih tada blago kontrahujemo.
Bande su kao što sam naglasila energetski lokoti, one su zapravo psiho-fizičke. Šta to znači? Znači da nije u pitanju puka kontrakcija urinogenitalnog trakta(mula) i donjeg dela stomaka(uddiyana).
Ovo mi je najbolje da vam objasnim praktično.
U kom god da ste položaju trenutno, stegnite mišiće koje bi inače stegli da vam se ide u WC na malu nuždu. Zatim blago kontrahujte donji deo stomaka. Ukoliko dovoljno dugo zadržite kontrakcije osetićete „čvrstinu“ u tom delu tela i čak ćete osećati mali napor, jer ipak ste aktivirali mišić.
Hajde sad da ovo povežemo sa jednom laganom vizualizacijom. I dalje zadržavajući kontrakcije zamislite jednu udicu koja je zakačena za vaše karlično dno i za nju zakačenu nit, koja se proteže sa dna karlice, pa sve do vrha glave.
Sa svakim udahom penjite dah duž te niti, a sa izdahom spuštajte dah dole. Ukoliko dovoljno dugo radite ovu vežbicu počećete da osećate lakoću tela, nekako kao da „rastemo“ u položaju.
Pored toga što smo zaokupirali pažnju, pa sad um ne sagoreva toliko energije, počeli smo da usmeravamo pranu i apanu.
Tokom časa joge bi često trebali da se vraćamo ovoj vizualizaciji ili nekoj sličnoj koja će održati pažnju na bandama, sve dok to ne postane rutinski.
Upotrebom bandi smanjićemo rizik od povreda, stabilizovati sakralni i lumbalni deo leđa.
Čak i ako imamo bolove u donjim leđima dok vežbamo oni će momentalno prestati kad aktiviramo bande. Nemojte mi verovati na reč, isprobajte!
Autor: Sanja Stojšin
Da li udica sa vrpcom ide spoljašnjim putem do glave ili središnjim kanalom?