Savremeno doba donelo nam je mnoge novine koje čine naš život lakšim. Međutim ono što nikako ne smemo zaboraviti je da se dečiji mozak razvija kada se odvija ručni rad. Za tako nešto su najbolje jednostavne igre za decu.
„Ruka je taj fini i komplikovani organ u svojoj strukturi, koji omogućava inteligenciji ne samo da se manifestuje već i da uđe u posebne odnose sa okolinom: čovek, možemo reći, preuzima okruženje rukom, i transformiše je u vodič inteligencije, ispunjavajući tako svoju misiju u velikom okviru univerzuma.“
Postoje mnogo igara rukama, a ja ću vam ovoga puta navesti jednostavne igre za svaki razvoj:
1. Kreativnost: Deca već sa godinu dana mogu da krenu sa crtanjem. materijali koje mogu koristiti su tempere, flomasteri, krede, voštane, vodene i drvene bojice. (Navela sam kojim redosledom treba da im ponudite materijale, od mlađeg ka starijem uzrastu.)
Zatim u dečiju igru možete ubaciti kolaž i nalepnice. ( Lepljenje isečaka iz novina ili sitno iseckan kolaž papir, i pravljenje oblika predmeta od njega.) Negde posle 4.godine predložite detetu da proba da ocrta svoju šaku, olovkom na papiru. Dodajte nokte i obojite ih flomasterima ili temperama.

IGRE prstima, igre za pravilan dečji razvoj
2. Razvoj fizičkih sposobnosti: Za ovaj razvoj bih navela penjanje na sprave ili na drvo. U ovim igrama svakako treba voditi računa o bezbednosti, ali ovakve igre treba dozvoliti čim dete pokaže interesovanje. Budite pored deteta da ga pridržite/uhvatite ukoliko sklizne ili padne ali ne da sprečite detetov razvoj. „Ukoliko dete ne zna da se popne na drvo, nije fizički spremno ni za pisanje slova.“
3. Razvoj muzičkih sposobnosti: Razvoj ritma je veoma bitan za dečiji razvoj. U ovom razvoju nam može pomoći, svima dobro poznata igra, Leti leti, ali i sve dečije pesmice.
Brojalice poput, Pliva patka preko Save, možete izvoditi na 2 načina: Pljeskajući rukama na svaki slog (Pli-va pa-tka pre-ko Sa-ve…) i pljeskajući na svaku izgovorenu reč ( u ritmu otkucaja srca) A za kraj ovog predloga je, najbolja dečija igra „Kad si srećan“, gde deca treba da prate instrukcije teksta pesme.

ŠTA raditi sa decom kada je napolju kiša? Predlozi aktivnosti
4. Razvoj govora: Ovde bih vam napomenula igre, koje su malo poznate, a utiču na razvoj govora. Listanje knjiga je odlična igra za razvoj fine motorike. Ukoliko je dete mlađeg uzrasta birajte knjige sa debljim stranicama.
Knjige za bebe različitih struktura su takođe odličan izbor. Igre za razvoj fine motorike (prstiju) i razvoj govora treba da budu glavne igre dece, jer su ova dva razvoja usko povezana. Tj. ukoliko fina motorika nije dovoljno razvijena može kasniti i razvoj govora (i obrnuto).
5. Razvoj matematičkih sposobnosti: Igre u kojima dete prvo manipuliše predmetima (uzima ih i koristi u igri) su početak razvijanja matematičkih sposobnosti.
Zatim slede igre sakupljanja predmeta u posudu (skupovi) Npr. Skupljanje štipaljki u korpu. Potom u dečiju igru treba ubaciti umetaljke, predmete različite veličine, težine…
6. Upoznavanje okoline: Ove igre se najbolje izvode u prirodi. Tokom šetnje dozvolite detetu da dotakne prirodu i prirodne materijale. (drvo, lišće, grančice, kamen, travu…)

Jasnim govorom im napomenite da list smemo da pokupimo, ali da pikavce ne skupljamo. Igre za razvoj čula dodira takođe spadaju u ove igre.
Na primer, uzmite zagonetni predmet i stavite ga u neprovidnu kesu. Dete treba dodirivanjem da pogodi šta se nalazi u kesi.
Sve ove jednostavne igre dovode do pravilnog razvoja dečije ruke, iz tog razloga sam Vam pisala o njima, kao vaspitač i bloger, ali ipak svima nama su najdraže igre rukama, golicanje i maženje dece i osobe koju volimo.
Autor : Milica Milićević