Prvi deo teksta pročitajte u produžetku:
Za one koji žele znati više zaronit ćemo malo dublje i osvjetliti sam proces detoksikacije kojeg jetra vrši. Jetra to junački obavlja u dvije faze:
FAZA 1– enzimi se otpuštaju radi oksidacije i reduciranja toksina u manju, topljivu u vodi formu. Većina toksina koje unosimo su topiva u masti i moraju biti razgrađena kako bi se eliminirali putem urina, znojem ili stolicom.
Kako bi neutralizirala slobodne radikale koji nastaju u tom procesu jetra koristi svoje antioksidante – primarno glutation i metalotioneine.
Glutation je najvažniji antioksidant kojeg nalazimo u svakoj stanici našeg tijela, a najviše koncentracije su upravo u jetri. Ne samo da pomaže u čišćenju teških metala poput žive, arsena i kadmija već to isto čini po pitanju pesticida, kemijskih otapala i ostataka plastike poput BPA.
Glutation se proizvodi u tijelu od 3 aminokiseline – cisteina, glutaminske kiseline, glicina.
Od navedenih aminokiselina cistein je ona koja sadrži sumpor koji može vezati na sebe živu kako bi je tijelo moglo dalje eliminirati. Hrana koja ga sadrži – konoplja, crvena paprika, češnjak, luk, brokula, prokulica, zob, pšenične klice.

TOKSINI naši svakidašnji – uloga detoksikacije – prvi deo
Druga važna molekula potrebna za visoke razine glutationa u tijelu je alfa lipoična kiselina jer ga čini ponovo upotrebljivim u tijelu. Izvori: zeleno lisnato povrće (uključujući špinat, brokulu, raštika), rajčica, grašak.
FAZA 2 – jetra dodaje spojeve (aminokiseline) ragrađenim toksinima kako bi ih učinila sigurnim za uklanjanje. Taj proces se naziva konjugacija i završni je proces prije eliminacije toksina. Metilacija je bitan put za biotransformaciju ksenobiotika u drugoj fazi detoksikacije.
Tjelesna mogućnost metilacije (zajedno sa glukuronidacijom, sulfuracijom i acetilacijom) je od vitalne važnosti u ovom koraku. Metilne grupe važne su za mogućnost biotransformacije ksenobiotika u ovoj fazi, a dolaze od svježeg voća i povrća (posebno zelenog lisnatog povrća) kao i druge hrane bogate sumporom.
Smanjenje konzumacije alkohola i šećera predstavlja veliku pomoć tijelu u metilaciji kao i suplement MSM (metil sulfonyl methane) koji donira metilne grupe za učinkovitiju detoksikaciju. Najvažniji nutrijenti u ovoj fazi su B vitamini (B9 i B12) te aminokiseline.
Aminokiseline možemo u većoj mjeri pronaći u ovim namirnicama: klorela, spirulina, cvjetni prah, prehrambeni kvasac, konoplja, leća, špinat, chia i lanene sjemenke, grah, bućine sjemenke, itd.

TOKSINI naši svakidašnji – uloga detoksikacije – drugi deo
Evanđelje čišćenja
Navedene namirnice pružit će dodatni poticaj kod detoksikacije jetre. Pokušajte neke od njih uključiti u prehranu svaki dan!
- Artičoke, masline, kurkuma, đumbir
- Luk, češnjak, poriluk, mladi luk, vlasac – alil sulfid, alicin i slični spojevi koje sadrže stimuliraju povišenje razina glutationa
- Brokula, prokulica, cvjetača, bijeli i crveni kupus, potočarka, matovilac, rikula, kelj, blitva – posebno potentne su ove biljke iz porodice krstašica. Sumporni spojevi koje sadrže pomažu u odstranjivanju teških metala u tijelu jer se često vežu na receptore sumpora u tijelu.
- Gorušica/senf, korijander, kopar, kardamon, peršin, ružmarin, kumin, bosiljak, crni papar
- Mrkva, celer, šparoge, crvena i bijela rotkvica
- Gorko zelenje – cikorija, endivija, radić, zelenje maslačka, medvjeđi luk. Bogato magnezijem koji se iznenađujuće u jetri ponaša kao antioksidant.
- Morske alge – nori, kombu, wakame, arame, dulse, kelp – odlične za
juhe, variva, složena jela i neke u salatama (npr. arame)
- Voće – posebice citrusi, borovnice, brusnice, jagode, jabuke, grejp
- SuperZelenje – pšenična trava, prah klica brokule, prah ječmene trave, spirulina, klorela
- Biljni čajevi – zeleni čaj, sladić, pepermint, kamilica, maslačak, đumbir, komorač, čičak, čaj od šipka ili nevena
Bilje koje snažno podupiru rad jetre i mogu biti dodatna potpora njenom boljitku:
Maslačak i sikavica pomažu jetri u svakodnevnom funkcioniranju i njenoj regeneraciji.
Ašvaganda pomaže probavi, ispiranju toksina iz tijela i održavanju jetre čistom.
Korijen šparoge je snažan čistač jetre, pluća i krvi, reducira stres i anksioznost.
Korijander je izvrstan antioksidant koji podiže razine glutationa. Bilo bi korisno uvrstiti ga u prehranu. Recimo kao dodatak za smoothie.
Kurkuma ima antiupalna svojstva i djeluje kao antioksidant. Odlična je podrška jetri, a najbolje se apsorpbira kada se konzumira u kombinaciji s masnoćom (npr. kokos ulje) i crnim paprom.
Šisandra pomaže očistiti jetrusudjelujući u fazi 1 i fazi 2 detoksikacije.
Čičak osim što dobro djeluje na rad jetre i pospješuje lučenje žuči, obiluje tvarima koji djeluju dobro protiv bakterija koje napadaju kožu, poput tzv. gram pozitivnih mikroorganizama.
He Shou Wu ima učinak tonika na bubrege i jetru. Bogat je cinkom i djeluje kao snažan antioksidant.
Chanca piedra čaj ima specifično svojstvo zaštite jetre od oksidativnog oštećenja i prozvana je u kineskoj tradicionalnoj medicini kao biljka za jetru
Gljiva reishi se smatra najboljom shen biljkom u kineskoj tradicionalnoj medicini (TCM). Redovita konzumacija ove gljive čini osobu manje sklonom ljutnji i depresiji (emocijama povezanima s jetrom) te više optimističnom. Reishi osnažuje rad jetre i jedan je od najpotentnijih adaptogena koji dovode sve organe i hormonski sustav u balans.
Gljiva chaga ima antibakterijska, antiupalna, anitumorna, anitoksidativna i hepatoprotektivna (zaštita jetre) svojstva. Među najvišim je po ORAC vrijednosti u antioksidantima, a sadrži i jedan snažan antioksidant – superoksid dismutazu.

SMISAO prehrane – šetnja od fizičkog zdravlja do duhovne evolucije
Na kraju ovog iscrpnog teksta podsjetio bi vas da je detoksikacija zlatni ključ zdravlja. Iako prečesto pogrešno shvaćena kako u znanstvenoj literaturi tako i među ljudima, detoksikacija je vjerojatno najvažnija stvar koju možete učiniti za svoje zdravlje.
Blagoslovite i zavolite svoju jetru ako želite dug i zdrav život. Brinite se za nju na najbolji mogući način. Ipak bi trebali razumjeti da za sve treba vremena i da ne treba s ničim žuriti pa tako ni s detoksikacijom jetre, ali ni čekati da se stvari same po sebi dogode.
Krenite već danas laganim koracima putem zdravlja donošenjem svjesnih i savjesnih odluka koje će vam dugoročno donjeti mnogobrojne plodove i užitke.
Ako u nekom trenutku doživite snažne detoksikacijske simptome (posebno kroz kožu) moguće je da crijeva ne obavljaju svoj dio posla eliminacije toksina učinkovito.
Tada je uputno posjetiti hidrokolon terapeuta. Kolon terapija može nam pomoći odstraniti blokade uzrokovane toksinima kroz crijeva umjesto kroz kožu.
Neki od tih simptoma koje možemo osjetiti uključuju snažne glavobolje, mučninu, svrbež, proljev te simptome slične gripi. U tim slučajevima dobro se malo odmaknuti od procesa detoksikacije.
Usporiti dok se simptomi ne smire. U svakom slučaju važno je osluškivati svoje tijelo na svakom koraku, i ići u korak s njime.
Autor : Neven Kos
Cesto se trudim da aktivno razmisljam o ishrani, da od namirnica unosim sev raznovrsno i tako pokrivam sve sto je bitno za svoje hronicne probleme, ali nazalost, uvek zavrsim sa nekim suplementom jer nam je hrana prosto izgubila na hranljivim materijama usled nacina proizvodnje. Nije to vise onaj kvalitet koji je bio kad smo bili deca, tako da su mi suplementi svakodnevnica.