Vjerujem da je Anthony William bio u pravu kada je izjavio da jetra, tačnije njen rad da se može usporediti sa veličanstvenim i skrivenim čudesima univerzuma.
Mnoge drevne kulture jetru su smatrale sjedištem našeg duha, centrom emocija, svjesnosti i vitalnosti. Zanimljivo je kako su takve zajednice vrlo rano povezale disfunkciju jetre s određenim emocionalnim stanjima poput ljutnje, ogorčenosti, iritabilnosti i sl.
Moderna znanost danas nam potvrđuje da funkcija jetre ima direktan utjecaj na stanje uma i emocije.
Jetra je dio našeg biološkog supersustava koja izvršava mnogobrojne funkcije od kojih su esencijalne proizvodnja žući radi probave, centralna regulacija metaboličkih procesa, čišćenje štetnih toksina te pohrana glukoze (kako bi se nadopunila iz rezervi kada je potrebno) i drugih nutrijenata.
To što jetra obavlja mnogobrojne funkcije u tijelu govori nam da u slučaju njezina suboptimalnog rada može doći do poremećaja raznih funkcija i narušavanja zdravlja tijela u cjelini.
Primjerice, za jetru možemo reći da je zaštitnik imunosnog sustava; štiti ga od preopterećenosti i podupire u radu. Imunosni sustav je u pozadini svakog izlječenja koje se događa u tijelu.
Metabolička fleksibilnost vezana je uz dobru funkciju jetre. U tom slučaju nećemo imati problema s lakim nakupljanjem kilograma ako i pojedemo nešto viška hrana ili neće doći do nedostatka energije i žudnji ako ponekad „preskočimo“ obrok.
Zdrava funkcija jetre i crijeva temelji su dobrog zdravlja. Stoga, ako se pobrinete za svoju jetru ona će se pobrinuti za vas i vaše zdravlje. Pošto ona uvijek čini sve što je u njenoj moći da vas zaštiti i pruži vam potporu pokušajte joj dati malo dodatne pažnje nekim od navedenih postupaka u drugom djelu teksta.

Jetra je poseban i najveći organ u našem tijelu s velikom mogućnosti regeneracije. Nakon operacija u kojima je velik dio jetre odstranjen, u samo 7 tjedana pola jetre je potpuno regenerirano.
25% jetre se može obnoviti u novu cijelu jetru. Naša tijela su vrlo otporna, a stanice se žele obnoviti. Dobar dio te obnove dolazi od matičnih stanica. S vremenom i lošim navikama dio stanica jetre ne uspjeva se obnoviti i nastaje ožiljkasto tkivo, a njena funkcija opada.
Da bi jetra optimalno funkcionirala i izvršavala jednu od primarnih funkcija detoksikacije toksina potrebno je izbjegavati sve ono što otežava i stavlja dodatno optećenje na njezin rad.
Stoga je nužno poznavanje mogućih nepoželjnih supstanci koje ju opterećuju.
Cilj je ovog teksta opremiti vas znanjem, potaknuti vas na to da uvrstite neke od ideja u svoj životni stil i tako olakšate put svojoj jetri. Možda će te ovim informacijama moći pomoći i drugima.
Jetra je poseban i najveći organ u našem tijelu s velikom mogućnosti regeneracije. Nakon operacija u kojima je velik dio jetre odstranjen, u samo 7 tjedana pola jetre je potpuno regenerirano. 25% jetre se može obnoviti u novu cijelu jetru.
Naša tijela su vrlo otporna, a stanice se žele obnoviti. Dobar dio te obnove dolazi od matičnih stanica. S vremenom i lošim navikama dio stanica jetre ne uspjeva se obnoviti i nastaje ožiljkasto tkivo, a njena funkcija opada.
Da bi jetra optimalno funkcionirala i izvršavala jednu od primarnih funkcija detoksikacije toksina potrebno je izbjegavati sve ono što otežava i stavlja dodatno optećenje na njezin rad.
Stoga je nužno poznavanje mogućih nepoželjnih supstanci koje ju opterećuju.
Cilj je ovog teksta opremiti vas znanjem, potaknuti vas na to da uvrstite neke od ideja u svoj životni stil i tako olakšate put svojoj jetri. Možda će te ovim informacijama moći pomoći i drugima.

MALO o životu, živoj hrani i neki novi pogled na nutricionizam
Što izbjegavati po pitanju prehrane kako bi smanjili opterećenje na jetru:
- Sve suhomesnate proizvode (npr. slanina, hrenovke, salame, šunka), konzervirano meso, svinjetina, kobasice.
- Procesuirane masti (margarin) i ulja poput repičinog, kikirikija, kukuruznog, palminog, suncokretovog.
- Ljutu i jako začinjenu hranu, vruće i hladne namirnice, tijesto, krafne, krekere, gazirana pića, industrijske voćne sokove, industrijske juhe, majonezu, papar, dimljenu i konzerviranu hranu.
- Kavu te sve namirnice koje sadrže kofein u značajnoj mjeri (energetska pića)
- Procesuiranu hranu – obično sadrži umjetne konzervanse, aditive, šećere i hidrogenizirane masnoće
- Šećer, gazirana pića i proizvode od bijelog brašna. Toksičan učinka šećera na jetru sličan je onom uzrokovanom alkoholom. Šećer ubrzava proces starenja organizma oštećujući lipide, proteine i DNK.
- Dijetalna pića i umjetna sladila poput: sorbitol, aspartam, ciklamat, saharin, sukraloza itd.
- Izbjegavati prženu, pohanu i masnu hranu, brzu hranu. Jetra obično sadrži nešto masnoća (1-3%) no kada je taj postotak iznad 5-10% počinjemo govoriti o bolesti masne jetre.
- Cigarete i alkohol
Kako prepoznati da naša jetra nije sretna? Određene reakcije tijela možemo povezati s disfunkcijom ili otežanim radom jetre. Podijelio bi ih u dvije kategorije:
Opći simptomi disfunkcije jetre: akne, ekcemi, smeđe fleke na koži, psorijaza, osip, rozacea, prištići, žuta koža i/ili oči, kronični umor, depresija, česte glavobolje, nesanica, nagle promjene raspoloženja.
Probavni simptomi disfunkcije jetre uključuju: mučninu, nepodnošenje masti, nadutost, epizode zatvora i proljeva, te gubitak apetita.
Uzroci slabije funkcije jetre su često višestruki, a mogu podrazumijevati bilo koje kombinacije čimbenika poput: ljutnje (ali i drugih emocija) koju osoba ne „hendla“ na ispravan način, konvencionalno uzgojena hrana, odnosno sve vrste pesticida (insekticidi, herbicidi, fungicidi itd.), industrijski uzgojeno meso i mliječni proizvodi, visok unos alkohola, visoko fruktozni kukuruzni sirup (HCFS), disbalans hormona, generalno nezdrava prehrana, rafinirani šećer, visok unos masnoća, sedentarni način življenja, stres, lijekovi, pušenje, aditivi i drugi raznovrsni toksini.
Ako primjetimo neke od slijedećih znakova vezanih za opterećenje toksinima potrebno je razmisliti o načinu na koji se odnosimo prema našoj jetri i aktivnostima koje ćemo poduzeti da je vratimo na put ozdravljenja.
- Konstantan osjećaj umora/kroničan umor
- Nemogućnost jasnog razmišljanja
- Glavobolje
- Konstantan osjećaj natečenosti
- Bol u mišićima
- Trnci u šakama ili stopalima
- Neočekivano/neobjašnljivo dobivanje na težini

Toksini naši svakidašnji – uloga detoksikacije – prvi deo i drugi deo
Jetra u svakom trenutku sadrži 15% od ukupne količine krvi koja cirkulira u tijelu. Poznato je da je krv bogata nutrijentima i kisikom. Radne navike jetre zahtjevaju tu poveću količinu nutrijenata kako bi mogla obavljati svoje funkcije. Slijede jednostavni načini na koje možemo pokazati ljubav prema svojoj jetri.
Općenito o prehrani za zdravu jetru:
- Obroci trebaju biti češći tijekom dana i ne preobilni. Jesti polako, svjesno, smireno, dovoljno žvačući hranu. Prejedanje je jedan od najčešćih uzroka smanjenja funkcije jetre, kao i kasni obroci.
- Hladne napitke ne uzimati uz obroke niti još jedan sat nakon obroka dok su topli napitci dopušteni uz i poslije obroka. Tekućinu treba piti u manjim gutljajima.
- Koristiti isključivo hladno prešana ulja koja djeluju protuupalno te ih koristiti bez zagrijavanja. Npr. maslinovo, konopljino, bučino, laneno.
- Grahorice poput leće, graška i graha bogate su aminokiselinom argininom koja pomaže jetri u detoksikaciji amonijaka. Uz njih je dobro popiti čaj od kima ili komorača te jesti gorke salate.
- Konzumirati namirnice koje sadrže aminokiseline na bazi sumpora –metionin i cistein– jer pridonose proizvodnji enzima i pomažu jetri u čišćenju toksina (npr . konoplja, spirulina, špinat, grah, zelje, kelj, luk…)
- Kao zamjenu za šećer koristiti med ili steviu
- Unositi hranu bogatu antioksidantima (tipa bobičasto voće, goji bobice, sirovi kakao, grah, suhe šljive..) koji štite jetru od štete slobodnih radikala te omogućavaju bolju funkciju jetre.
- Umjesto slatkiša jesti bademe, orahe, pinjole, sirove slastice (umjereno)
- Tekućina: voda (po mogućnosti filtrirana, ionizirana), limunada bez šećera, prirodno iscjeđeni sok grejpa, limete, biljni čajevi, povrtni sokovi
- Vlakna igraju važnu ulogu u procesu eliminacije viška estrogena i drugih toksina iz tijela. Ciljati na unos veći od 30 grama dnevno putem cjelovitih žitarica, grahorica, voća i povrća, orašastih plodovi i sjemenki. Cjelovita (neprocesuirana) biljna hrana sadrži mnoštvo vlakana.
- Mineral cink važan je za detoksikaciju, hrani limfne organe i promovira zdravu funkciju jetre. Hrana koja ga sadrži u većoj mjeri: grahorice, crna hrana (crni grah, riža i tahini), gljive, kakao, indijski orašćići, bučine sjemnke, sjemenke lubenice, špinat, češnjak.
Sledi nastavak…
Autor : Neven Kos