Naziv predmenstrualni sindrom (PMS) opisuje širok spektar simptoma koji se pojavljuju ciklično i mogu biti dovoljno ozbiljni da narušavaju kvalitet života. Simptomi uključuju nervozu, anksioznost, razdražljivost, emocionalnu nestabilnost, depresiju, nesanicu, umor, nadutost, glavobolje/migrene, edeme, bol i napetost u grudima, žudnju za slatkišima i obično se javljaju u periodu 7 do 10 dana prije početka menstruacije.
Uzroci
Tačni uzroci PMS-a su nepoznati, ali se smatra da faktori koji doprinose tom stanju uključuju: hormonske promjene, stres, fizičke i emocionalne traume, uticaj hemikalija i toksina iz okruženja, manjak hranljivih sastojaka (naročito vitamina B6, vitamina E, vitamina A, kalcijuma i magnezijuma), neadekvatna ishrana.
RECEPTI IZ KUĆNE APOTEKE
Srdačica
Srdačica (Leonurus cardiaca) se koristi za tretman dismenoreje (bolnih menstruacija), ima blago kardiotoničko djelovanje i pomaže u smirivanju palpitacija (neugodan osjećaj ubrzanog ili nepravilnog rada srca). Kombinacija dejstava, srdačicu čine korisnom samu ili u formulama za PMS, naročito kada postoje emocionalna labilnost i razdražljivost i ako su praćene bolovima.
Upotreba:
Kod predmenstrualnih bolova, emocionalne uznemirenosti i razdražljivosti, uzmite 5-10 kapi tinkture sa malo vode 3-4 puta u toku sata, do olakšanja.
Za žene koje dosljedno osjećaju predmenstrualni bijes, travarka Susun Weed preporučuje uzimanje 20-30 kapi tinkture srdačice dva puta dnevno u toku cijelog mjeseca, kako bi se stabilizovale promjene raspoloženja.
Napomena: Ne koristite srdačicu kod obilnih menstrualnih krvarenja.
Shatavari
Shatavari (Asparagus racemosus) je izuzetan ženski reproduktivni tonik. Koristi se za tretman širokog spektra simptoma povezanih sa ženskim hormonima (PMS, menstrualni grčevi, promjene raspoloženja, valunzi i sl.)
Upotreba: Uzmite ½ kašičice biljke u prahu 2 puta dnevno sa toplim mlijekom ili vodom. Možete povećavati dozu postepeno do djelotvorne. Maksimalna dnevna doza je 7 grama. (Tierra)
Malina
Malina (Rubus idaeus) je poznata kao tonik za matericu. Kalcijum, gvožđe i magnezijum, koji se nalaze u listovima maline često su baš oni hranljivi sastojci koje su potrebni ženskom tijelu. Ostali vitamini i minerali prisutni u listovima maline uključuju vitamine A, B1, B2 i B3, kao i vitamine C i E, mangan i selen.
Listovi sadrže alkaloid fragarin koji, kako istraživanja otkrivaju, pomaže istovremeno u toniranju i opuštanju mišića materice, što pomaže u smanjenju bolova. (Trickey, 1998).
Kopriva je još jedna biljka koja obezbjeđuje potrebne hranljive sastojke, kao što su vitamini A, B, C, i K, kalcijum, magnezijum, kalijum hrom, gvožđe, cink, selen i proteini.
Čaj od maline i koprive
Malina (Rubus idaeus) 1 dio
Kopriva (Urtica dioca) 1 dio
Ovsena slama (Avena sativa) 1 dio
Šipurak (Rose canina) 1 dio
Priprema:
2 kašičice mješavine preliti sa 2.5 dl prokuvane vode ( za veću količinu 2 kašike mješavine koristite na 1l vode), ostavite da odstoji 30- 40 minuta ili duže (2-4 sata) Procijedite i pijte 2 šolje dnevno.

Podržite nervni sistem
Promjene raspoloženja, najčešće nagle i neobjašnjive, javljaju se kod jednog broja žena u predmenstrualnom periodu.
Upotreba ljekovitih biljaka i cvjetnih esencija pomaže u popravljanju raspoloženja, smanjivanju stresa, anksioznosti, razdražljivosti, tuge i podstiče opšte opuštanje.
Ljekovite biljke
Pasiflora, matičnjak, kamilica, srdačica i ovsena slama, neke su od onih koje smatram korisnim u ovom periodu. Možete ih koristiti samostalno ili ih kombinovati u skladu sa potrebama.
Priprema:
1 kašičicu biljke ili biljne mješavine preliti sa 2.5 dl prokuvane vode i ostaviti da odstoji 20-30 minuta. Piti 2-3 šolje dnevno.
Srdačica (Leonurus cardiaca) smiruje emocionalnu uznemirenost, tjeskobu u grudnom košu, lupanje srca i, kao blaga hipotenzivna biljka, može biti korisna kod visokog krvnog pritiska izazvanog ekstremnim emocijama.
Pasiflora (Passiflora incarnata) je korisna za stanja preaktivnog uma, koji ne dozvoljava odmor i opuštanje, probleme sa spavanjem, anksioznost i depresiju.
Kamilica (Matricaria recutita) je tradicionalni lijek za opuštanje i sigurna je za upotrebu kod svih oblika anksioznosti i poremećaja povezanih sa stresom. Posebno je korisna za starije ljude i djecu.
Matičnjak (Melissa officinalis) tradicionalno nazvan “radosnom biljkom”, u zapadnoj Europi se koristi u herbalizmu već stotinama godina da razvedri duh. Povećava osjećaj smirenosti i smanjuje anksioznost.
Ovsena slama (Avena sativa) se smatra jednom od najboljih biljaka za obnavljanje nervnog sistema, posebno kod stanja mentalnog i fizičkog premora, zloupotrebe ljekova prodženog perioda stresa, napetosti, nesanice ili anksioznosti.
Formula za PMS praćen promjenama raspoloženja
Srdačica (Leonurus cardiaca) 2 kašičice
Matičnjak (Melissa officinalis) 1kašičica
Kapica (Scutellaria lateriflora ) 1kašičica
Gotu kola (Centella asiatica) 1 kašičica ili ¼ kašičice praha
½ litra vode
Priprema
Biljke preliti svježe prokuvanom vodom i ostaviti 20-30 minuta da odstoji. Piti 2 -3 šolje dnevno.

Cvjetne esencije
Impatiens za stanja nemira, nervoze, nestrpljenja
Holly za stanja bijesa i agresije
Cherry Plum kad vam se čini da gubite kontrolu nad svojim postupcima i emocijama
Mustrad će vam biti od pomoći kod depresivnih epizoda, ničim izazvanih
Scleranthus pomaže u balansiranju naglih promjena raspoloženja
Vervain za stanje emocionalne preplavljenosti i uzbuđenja
Chamomile pomaže kod emocionalne napetosti u želucu, a korisna je i kod stanja napetosti i stresa koji prate predmenstrualni period.
Spisak nije konačan. Za stanja i raspoloženja na koje se ne odnose navedene esencije, odgovarajuću esenciju možete pronaći u Dodatku.
Doziranje: Na svakih sat vremena ili češće (do olakšanja) 4 kapi ili dva prskanja ispod jezika.
Adaptogeni
Biljke koje pružaju opštu podršku tijelu, poboljšavajući energiju, metabolizam šećera, mentalne funkcije, raspoloženje i ukupno zdravlje. Adaptogeni pomažu tijelu da se efikasnije nosi sa zahtjevima svakodnevnog života. Pružaju osjećaj smirenosti, a iako povećavaju energiju, s izuzetkom kineskog ginsenga, nisu stimulirajući. U biljke koje se smatraju adaptogenima spadaju: Ashwaganda (Withania somnifera), Ginseng (Panax ginseng), američki ginseng (Panax quinquefolius) Sibirski ginseng (Eleutherococcus senticosus), Rhodiola (Rhodiola rosea), Sveti bosiljak (Ocimum sanctum), Schisandra (Schisandra chinensis), Shatavari (Asparagus racemosus), Reishi pečurke (Ganoderma lucidum). Mogu se mogu uzimati same ili u kombinaciji, a za najbolje rezultate treba ih koristiti najmanje dva do tri mjeseca.

Herbalista Paul Bergner predlaže sledeće dodatke ishrani u periodu od 6-12 nedelja:
Magnezijum citrat 600 mg ( u podijeljenim dozama)
Mnogi simptomi PMS-a se mogu pogoršati zbog neadekvatnog novoa magnezijuma. Kad je nivo estrogena visok, u tijelu se zadržava višak kalcijuma, što može biti povezano sa neravnotežom magnezijuma.
Dijetetski izvori uključuju: zeleno lisnato povrće, tofu, pasulj, mahunarke, kakao, koštunjavo voće, sjemenke, integralne žitarice.
Vitamin B6 ( 25-50 g dnevno, kao dio B – kompleksa)
Dijetetski izvori vitamina B uključuju: meso, lisnato povrće, karfiol, slatki krompir, krompir, mahunarke, sjemenke suncokreta, banane, ananas, avokado
Cink (40 mg / dan)
Dijetetski izvori uključuju: meso, ostrige, ribu, mahunarke, integralne žitarice, jaja, koštunjave plodove.
Ajurveda i PMS
Iz ajurvedske perspektive, PMS može ukazivati na neravnotežu doša, što dovodi do različitih vrsta simptoma.
Vata
Simptomi: bol u donjem abdomenu i donjem dijelu leđa, nadutost, konstipacija, promjene raspoloženja, nesanica, anksioznost.
Preporuke:
Slijedite preporuke za Vata balansirajuću ishranu.
Izbjegavajte suvu, sirovu i hladnu hranu, kafu i gazirana pića.
Praktikujte redovno masažu cijelog tijela susamovim uljem.
Zagrijavajući začini kao što su đumbir, cimet i kurkuma i antispazmotici, kao što su muškatni oraščić, kamilica i valerijana, podstiču menstrualni tok i umiruju grčeve.
Ašvaganda (Withania somnifera) umiruje nervni sistem, pomaže kod stanja anksioznosti i stresom izazvane nesanice nesanice i podiže nivo energije. Uzmite ½ kašičice praha 1-2 puta dnevno.
Triphala ½ kašičice prije spavanja kod konstipacije. Ako je stolica previše suva, dodajte ½ kašičice korjena sladića.
Pitta
Simptomi: akne, osjetljivost u grudima, valunzi, osip, razdražljivost, bijes.
Preporuke:
Slijedite preporuke za Pitta balansirajuću ishranu.
Izbjegavajte kiselu, slanu i ljutu hranu, alkohol, kafu i sir.
Pijte čaj od jednakih djelova kumina i korijandera i čaj od hibiskusa i ruže.
Hajdučka trava, list maline, kapica i kopriva mogu biti od koristi kod Pitta simptoma.
Uzmite 1 kašiku aloe gela, samog ili sa ¼ kašičice kumina u prahu 2-3 puta dnevno prije obroka, nedelju dana prije početka menstruacije.
Kapha
Simptomi: zadržavanje tečnosti, tromost, pospanost, plačljivost, letargija.
Preporuke:
Slijedite preporuke za Kapha balansirajuću ishranu.
Izbjegavajte so, mliječne proizvode, šećer i proizvode od brašna nedelju dana prije i u toku perioda.
Pijte čajeve od suvog đumbira, karanfilića, cimeta, ruzmarina i piskavice.
Uzmite 1 kašiku aloe gela sa ¼ kašičice suvog đumbira 2-3 puta dnevno prije obroka, nedelju dana prije početka menstruacije.
Opšte preporuke:
- Uključite u ishranu hranu koja sadrži omega-3 masti, kao što su ribe poput sardina, haringe i divljeg lososa. Vegetarijanski izvori omega-3 masti, uključujući lan, konoplju, orahe, chia sjemenke i sjemenke bundeve.
- Jedite namirnice bogate fitoestrogenima, kao što su: pasulj, mahunarke, integralne žitarice, orašaste plodove, bobičasto voće, sjemenke lana, susama i suncokreta, peršun. Postoje brojna istraživanja koja pokazuju da ishrana bogata fitoestrogenima koristi mnogim aspektima reproduktivnog zdravlja. U kulturama u kojim se tradicionalno jedu veće količine ove hrane, značajno je niži procenat žena koje pate od PMS-a.
- Crna čokolada popravlja raspoloženje i ublažava depresiju. Preporučena količina je 30g dnevno.
- Dnevna doza zelenog lisnatog povrća i brokule, kao i dodatak kvalitetnih masnoća, kao što su maslinovo i kokosovo ulje i gi, pomaže u balansiranju hormona.
- Ograničite unos alkohola, soli, kofeina, proizvoda od bijelog brašna, šećera i mliječnih proizvoda, naročito 10 dana prije početka menstruacije.
- Vježbajte redovno. Umjereno vježbanje, čak i samo brže hodanje ili lagani kardiovaskularni trening od samo petnaest minuta, tri do četiri puta nedeljno, može značajno poboljšati raspoloženje i smanjiti umor.
Autor : Žana Burić