Čulo mirisa je naš najmoćniji pokretač. Miris parfema, kolača, kafe ili bilo koji ‘poznati’ miris direktno utiče na naše centre u mozgu, a dalje na naša osećanja i sećanja.
Svima je taj trenutak osvešćivanja događaja na koje miris asocira jako poznat. Osetimo miris, udahnemo duboko ponovo, pa ponovo i na licu nam se oslikavaju sećanja na proživljene trenutke.
Tako recimo, kolačići koji su puni cimeta asociraju na hladnije dane ušuškanim toplinom i ljubavlju porodice.


Nisu slučajni ti kolači baš u jesenjem i zimskom periodu. U to doba godine jačanje imuniteta je jako bitno. Još od davnina se znao uticaj cimeta na naše zdravlje, pa se po nepisanom pravilu početkom jeseni i zime u svakoj kući širio miris kolača od cimeta.
Hmm, sada razmišljate, zašto baš kolači? Pa, ni jedno dete ne odbija slatkiše. ?
A ako se deca usmeravaju holističkom pristupu životu, ako lek, sigurnost, utehu, energiju i nadahnuće pronalaze u prirodi, zamislite kakav bi svet izgradili, kakvu bi blagost tim usmerenjem posejali!?
Drvenasta biljka od koje se dobija cimet naziva se cimetovac. Od drveta se koristi list i kora koji sadrže mnoštvo lekovitih sastojaka. Mlade grane drveta cimeta se režu, gule, stružu i tako se pravi prah koji mi danas nazivamo jedinstvenim imenom -Cimet- a koji se koristi u medicini, kozmetologiji, kulinarstvu i aromaterapiji.
Danas, napredovanjem nauke i prirodne medicine stalna istraživanja potvrđuju čudesne moći cimeta u lečenju mnogih oboljenja.
Od davnina se koristio kao lek u aromaterapiji, prirodnoj medicini i ayurvedi prilikom lečenja mnogih oboljenja.
Cimet je poreklom sa ostrva Šri Lanka. Raste kao egzotično zimzeleno drvo karakterističnog mirisa i izgleda. Svojim poreklom koje je na Cejlonu, Cimet je postao poznat i kao cejlonski cimet. Ovakva odrednica je garancija kvaliteta i lekovitosti. Cejlonski cimet smatra se pravim cimetom, jedinim koji ima značajna lekovita svojstva, ali koji se u širokoj upotrebi zamenjuje kineskim cimetom kojem je aroma slična i koji je dosta jeftiniji ali nije ni približno kvalitetan i lekovit kao cimet sa ostrva Šri Lanke.
Kako prepoznati pravi cimet?
Lekoviti se cimet dobija samo iz vrste Cinnamomum zeylanicum (Cinnamomum verum) koja potiče sa Šri Lanke odnosno Cejlona i poznat je kao Cejlonski cimet.



Po svom sastavu, kvalitetu i aromi je jedinstven i nezamenljiv.
Međutim, sličan sastav ima Kasija odnosno (kineski cimet), koja se proizvodi od Cinnamomum cassia (Cinnamomum burmannii ili Cinnamomum aromaticaum) biljke. Poreklom je iz Burme. To je cimet koji se danas uglavnom kupuje u prodavnicama, široko je rasprostranjen, jeftin i dostupan ali on nema lekovita svojstva cejlonskog cimeta. Kineski cimet, sadrži velike količine kumarina – sastojka koji može biti štetan za jetru i bubrege, pa se ne preporučuje svakodnevni i preterani unos kineskog cimeta u organizam, a svakako se ne preporučuje lečenje kineskim cimetom.
Sa druge strane imamo Cejlonski cimet koji je odličan kao prirodni lek kod mnogih oboljenja. Optimalan je izvor ugljenih hidrata, proteina i dijetetskih vlakana. Obiluje važnim mineralima poput mangana, kalcijuma, gvožđa, bakra i cinka. Sadrži i vitamine C, K, B2 (pirodoksin) i B6 (riboflavin).
U svom sastavu sadrži još i brojne antioksidanse i fenole koji su izuzetni borci protiv infekcija. Utiču direktno na imunitet pa se cimet koristi i kao sredstvo za poboljšanje imunog odgovora organizma.
Ono čime je cimet bogat jeste fenol, fenol je moćan antioksidant pa kao takav štiti organizam od infekcija bakterijama virusima i gljivicama.
Cimet se koristi u lečenju prehlade, glavobolje, mučnine, slabosti, problema sa varenjem i reguliše probavu. Cejlonski cimet je prirodni lek za dijabetes, u kombinaciji sa medom koristi se za lečenje raznih oboljenja pre svega kašlja i upale grla.


Cimet je vrlo važan sastojak kada su tretmani osetljive kože lica u pitanju. Dodaje se raznim kremama i sredstvima za piling lica. Odličan je za seboroičnu masnu kožu, za akne i bubuljice. Obzirom da je antioksidant uspešno sprečava i leči infekcije kože
Kroz aromaterapiju i kupke utiče na nervne završetke pa smiruje i kontroliše stres, nesanicu, anksioznost i opušta mišiće.
Ugodite sebi, odaberite eterično ulje sa cimetom, uključite difuzer, napravite kolačiće i ušuškajte svoj dom ljubavlju. Toliko se ušuškajte da vas ta toplina obitava, prati i podseća na lepotu življena, radosti i postojanja. ?
Autor : Natalija Janković