U poslednje vreme se dosta govori o visceralnoj masnoći i abdominalnoj gojaznosti, što uglavnom povezujemo sa gojaznim osobama, ali to ne mora uvek da bude tako. Jeste li ste čuli za izraz „mršav, a mastan“?
Visceralna masnoća je tip telesne masti koja se skladišti oko organa u stomaku. Prevelika količina ove masnoće može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Iako se visceralna masnoća smatra najopasnijom telesnom masnoćom, nju je u neku ruku i najlakše ukloniti. Ova vrsta masnoće nije neizostavno povezana sa povišenom telesnom težinom ili uobičajenom gojaznošću koju trenutno uočavamo.
Čak i osobe vitkije gradje mogu biti u opasnosti od značajnijeg uvećanja visceralne masnoće. Kada nivo visceralne masnoće postane previsok, povećan je rizik od insulinske rezistencije, dijabetesa i srčanih oboljenja.
Masne ćelije nisu povezane samo sa nagomilanim salom, viškom kilograma. Određeni sadržaj masnih ćelija je neophodan za pravilnu proizvodnju hormona. Sa druge strane višak masnih ćelija podstiče i uvećanu proizvodnju hormona koji mogu da izazovu upalni proces.
Visceralne masne ćelije naročito podstiču proizvodnju tih upalnih markera. Tokom vremena ovi markeri se aktiviraju i podstiču razvoj dugotrajnih upalnih procesa te uvećanja rizika od pojave hroničnih bolesti.
Kako ukloniti visceralnu masnoću?
Izaberite korisne ugljene hidrate
Ishrana ima značajnu ulogu u topljenju visceralne masnoće. Umerena a raznovrsna ishrana uvek treba da sadrži proizvode od integralnih žitarica.
Istraživanja su utvrdila da osobe na restriktivnom kalorijskom režimu koje su uvrstile u svoju ishranu proizvode od integralnih žitarica lakše i uspešnije smanjuju abdominalnu masnoću.
Proizvodi od integralnih žitarica pružaju duži osećaj sitosti, kontrolišu nivo glukoze u krvi i insulinsku reakciju pa tako i apetit u toku dana.

Uvećajte unos proteina
Proteini imaju značajnu ulogu u smanjenju masnih naslaga. Oni mogu da podstaknu smanjenje proizvodnje hormona gladi.
Studije ukazuju da proteini mogu da podstaknu „ubrzanje“ metaboliza što rezultuje mršavljenjem i gubitkom visceralne masnoće.
Mnoga ispitivanja su potvrdila da osobe koje jedu više proteina imaju manje viscelarne masnoće.
Naspavajte se
Studije su pokazale da osobe koje spavaju manje od 5 sati, “nagomilavaju” više abdominalne masnoće tokom pet godina od osoba koje spavaju noću minimum 6 sati ili više.
Nedostatkom sna, remeti se ravnoteža hormona u organizmu. Poremećaj nivoa samo jednog hormona, domino efektom obično dovodi do poremećaja ostalih hormona u organizmu, što se odnosi i na hormone gladi (grelin) i sitosti (leptin).
Vežbajte
Utvrdjeno je da je najbolji tip vežbi za topljenje masnih naslaga trening u intervalima sa visokim intezitetom, takozvani HIIT trening. On podrazumeva naizmenično smenjivanje vežbi sa visokim i niskim intezitetom.
Kardio vežbe su od izuzetne važnosti za smanjenje viška kilograma ali je intervalni trening posebno dobar za smanjenje abdominalne masnoće. HIIT trening utiče na hormone a poboljšava i nivo fizičke efikasnosti.
Intenzivne vežbe ubrzavaju sagorevanje energije i masti nakon treninga. Vežbe snage potpomažu održavanje mišićne mase i metabolizam glukoze.
Ovo je od značaja za održavanje telesne težine i podstiče generalno umanjenje masnih naslaga a posebno visceralne masnoće nakupljene oko organa.
Ograničite unos dodatog šećera
Dodati, konzumni, beli kristalni šećer sem trenutnog osećaja zadovoljstva koje ispunjava slatkasti ukus malo toga pozitivnog može da pruži.
Ova vrsta šećera spada u grupu „praznih kalorija“ jer ne sadrži vitamine i minerale. Dodati šećer sadrži 50% fruktoze, prost šećer koji metaboliše jetra.
Kada se unose velike količine fruktoze, jetra je pretvara u mast što dovodi do pojave masne jetre i uvećanja visceralne masnoće.
Značajno smanjenje unosa dodatog šećera a unos namirnica koje su najbliže svom prirodnom obliku, sasvim izvesno dovodi do smanjenja visceralne masnoće.
Premda se fruktoza nalazi u voću, to ne znači i da je samo voće loše. Generalno, voće pored voćnog šećera sadrži: vodu minimum 70% (što predstavlja najveći sadržaj jedne materije u voću), biljna vlakna te vitamine i minerale. Zbog toga voće spada u grupu „punovrednih kalorija“.
Sve u svemu, visceralna masnoća je izuzetno štetna bez obzira da li imate višak kilograma ili ne.
Srećom, postoje uverljive strategije kojima će se značajno umanjiti visceralna masnoća.
Kao i uvek, umerenost u ishrani uz fizičku aktivnost je od primarnog značaja.
Autor : Dijana Radetić