Čeznete li ponekad za tišinom? Ako je vjerovati modernim saznanjima, kao i starim indijskim tekstovima, tišina je neophodna za zdravlje i duhovni napredak.
Hatha yoga Pradipika upućuje yogije u kolibu na osami, daleko od buke svjetine, dok neurobiolozi tvrde da se moždane stanice regeneriraju u tišini.
Ako je ljudski mozak barem malo nalik mišjem, dva sata tišine potaknut će rast novih stanica u hipokampusu, regiji mozga povezanoj s pamćenjem, učenjem i emocijama.
Dok miruje u tišini, mozak integrira nova iskustva i informacije u svom takozvanom osnovnom stanju.
Kao mirovanje računa se samorefleksija, blago promatranje svojih reakcija, kao kad se na kraju dana misli vrate proteklim događajima i prođu naše reakcije.
Ovo stanje nije toliko voljno, zbiva se automatski i u njemu smo tek promatrači.
Za razliku od aktivne analize, često obojene emocijama i fokusirane na pronalaženje boljih pozicija u prepirci i očuvanju krhkog samopouzdanja.
Ne dopustimo li mozgu da se vrati u osnovno stanje, postajemo nesposobni sagledati vlastite reakcije. Tako ostajemo prepušteni brigama o samopouzdanju.
Koliko je ovo uzelo maha i koliko može biti bolno, svjedočimo na društvenim mrežama. Koji filter trebam odabrati da najbolje izgledam? Koju pozu izvesti, u kojoj odjeći? Hoće li ovo biti moj najpopularniji post?
Što učiniti?
S radošću prepoznajte trenutke tišine (dosade?) i ne tjerajte ih uvijek zabavnim sadržajima, skrolanjem ili obnavljanjem profila. Odgodite impuls za zabavu i učinite nešto drugo.
Dva-tri puta lijeno pozdravite Sunce, pripremite čaj, prebrišite listove kućnih biljaka, dvadeset puta svjesno udahnite – dvije minute proći će brzo, a s njima možda i želja da pobjegnete tišini.
Također, pronađite odušak u prirodi, u dugim tihim šetnjama. U šumi vas ne čeka samo tišina: japanski znanstvenici koriste pojam šumska kupelj, šinrin-joku.
Biljke ispuštaju posebne kemikalije koje se bore protiv bakterija, šumskih ali i onih koje nas napadaju, te podižu raspoloženje.
Tri sata šume oraspoložit će vas sljedećih šest do sedam dana.
A kad ne možete od buke, sprijateljite se s njom. Meditacija ne traži savršene uvjete, tišinu vanjsku i unutrašnju. Dovoljno je sjesti i biti pozoran.
Autor : Danijel Dubičanac