Samopouzdanje je jako važna sposobnost za zdravo odrastanje, a kasnije i zdravo funkcionisanje ličnosti.
Samopouzdanje nije nešto sa čime se rađamo iline rađamo, to je sposobnost koja se stiče tokom odrastanja i tokom obavljanja različitih aktivnosti.
Za početak, da napravimo razliku između samopouzdanja i samopoštovanja.
Samopuzdanje se gradi tako što dete uspešno obavi neku aktivnost, dobije adekvatnu pohvalu ili ukoliko pogreši ne dobije kritiku već ohrabrenje da će sledeći put biti dobro.
Stiče veru u sebe da je sposobno za učenje, za upuštanje u nove izazove. Samopoštovanje je umeće da cenimo, volimo i prihvatamo sebe bez obzira na naša postignuća i uspehe, tj neuspehe.
Roditelji imaju ključnu ulogu u razvoju zdravog samopouzdanja deteta.
Pre svega, da nauče da daju pohvale koje su konkretne i vezane za određeni uspeh, a ne na svako malo da podvikuju „Bravo“!
Zatim, da prihvate da su greške deo učenja. Kada dete pogreši da daju ohrabrenje i da pomognu detetu dok ne stekne određenu veštinu.
Često se čuje od odraslih kada dete pogreši nešto ili još uvek nije savladalo određenu veštinu da upute detetu kritiku u vidu „Kako si smotaan“, „Previše se plašiš, stidiš…“, „Opet si prosipao sok, smotanko jedan“… ovakve kritike i neprihvatanje grešaka detetu urušavaju samopouzdanje i svaki sledeći put će izbegavati da se upusti u nove situacije.
Prihvatite da dete raste i da podstičete samostalnost, odnosno izbegavajte prezaštićivanje deteta. „Nemoj da se penješ, pašćeš, dođi da te ja spustim“. Ovde se ne daje prilika detetu da vežba i da uči. Možete biti tu da pomognete, ali ne i da radite stvari umesto deteta.

Izbegavajte poređenje svog deteta sa drugom decom. Na ovaj način ne postižete ohrabrenje, već se dete oseća manje vredno jer nije kao neko sa kim ga poredite.
Izbegavajte da lepite etikete detetu kao što je na primer: „Ona je stidljiva, ne želi da se igra sa drugom decom“. Umesto toga, bolje je ohrabriti dete „Sad će ona ući u igru, samo malo da se opusti“.
Ohrabrite dete da proba neke nove stvari, nove ukuse, nove igre jer samopouzdano dete ulazi bez straha u nove izazove, kreativno je, istraživački nastrojeno i kada pogreši nastavlja dalje i uči iz grešaka.
Samopouzdanje je veština koja se uči. Potrebno je punooo malih koraka kako bi dete izgradilo ovu veštinu, a vi ste tu da pomognete detetu u tome.
Autor : Kristina Radenković