U ajurvedskom učenju, masaža se smatra od izuzetne važnosti za pojedinca. Kao što jedemo i spavamo, tako je isto važno da se masiramo, kako bi se višak otpadnih materija izbacio iz organizma.
Ajurveda govori da su bol i otečenost u zglobovima uzrokovani poremećajem protočnosti vaju (elementa vazduha) koji zapravo sprovodi kretanje hranljivih sastojaka.
Toplota koja se stvara pokretom trljanja u ajurvedskim masažama, omogućava da se vazdušni element u telu pokreće nesmetano.
Kad se vaju pravilno kreće kroz ćelije i tkiva, oslobađa se tenzija i bol u zglobovima. U ovim masažama se znatno stabilizuje srčani ritam, pa se s toga obezbeđuje i pravilno prirodno disanje.
Redovna masaža opušta mišiće, nerve, kosti i celo telo, a poboljšava se digestivni sistem i cirkulacija. S tim rečeno, redukuje se san, apetit i generalno poboljšava opšti život.
U Indiji, masaža se sprovodi od rođenja deteta, bebe se masiraju od prvih dana, pogotovo ukoliko plaču, a porodilja se redovno masira svaki dan u prvih 40 dana nakon porođaja. Tradicionalno se članovi u porodici takođe međusobno masiraju.
Jedan od glavnih ključeva zdravog organizma jeste pravilno cirkulisanje hranljivih sastojaka u ćelijama, tkivima, organima i uopšte same krvi, a zauzvrat telo ovim načinom izbacuje sve toksične materije napolje koje su štetne i koje aktiviraju upravo mnogo poznatih bolesti i poremećaja.
Ovaj ključni i korisni faktor ajurvedske masaže je upravo taj koji nam donosi zdravo i jako telo, iznutra i spolja.
Hranljivi sastojci na ovaj način nesmetano vrše svoju funkciju, a šećer se pretvara u glukozu i daje telu potrebno gorivo, dok se neki bitni enzimi direktno prenose u ćelije.
Ukoliko se masaža sprovodi jednom nedeljno, ili čak svaki dan (samomasaža), definitivno efekat čišćenja i podmlađivanja neće izostati, a životna radost i smirenost postaju svakodnevni oslonac.
Masaža u kombinaciji sa vežbanjem omogućava pravilni rad endokrinog sistema, dok sama masaža donosi duboku relaksaciju putem koje se regenerišemo i obnavljamo.
Masaža deluje na fizičkom i mentalnom nivou.
Fizički pomaže celom organizmu i poboljšava cirkulaciju i rad imunog sistema, nervnog, respiratornog, endokrinog, skeletno-muskularnog, digestivnog i limfnog sistema.
Mentalno pomaže umu da se opusti i oslobodi tenzije. Masaža bukvalno pomaže telu da se samozaceli i samoisceli.
Dodir je posebno važna komponenta u masaži jer se putem dodira (tarapeut i klijent) međusobno razmenjuju energetski, pa tako iskusni tarapeut može pomoći klijentu da se životna energija (prana) kvalitetno aktivira i omogući osobi duboko isecljujuci efekat na svim nivoima.
Konstatan stres i napetost aktivira puno toksina u telu koji se mogu zadržavati godinama i tako aktivirati bolesti.
Regularna masaža jednom nedeljno deluje preventivno na kožna oboljena, glavobolje, migrene, nesanice, nepravilan rad unutrašnjih organa, krvni pritisak, astmu, i raznih psiho-somatskih poremećaja.
Redovna masaža omogućava da se balansiraju sve tri doše: vata, pitta i kapha (konstitucioni tipovi), a takođe ovaj balans sjajno utiče na lepotu kože i kose i jača seksualnu vitalnost i uopšte povećava snagu organizma. “
Sve najlepše.
Autor : Monja Švec