Većina odraslih, kada se nalazi u društvu uživa u ponekoj čašici rakije, čaši piva ili vina. Ponekad i nakon veoma teškog dana, posegnućemo za nekim pićem da bismo se makar na momenat opustili i zaboravili na stres i nervozu toga dana. Kod nas na Balkanu je običaj da se uz čašicu rakije dočekuju gosti, podiže čašica za sve srećne događaje ali i u pomen onih kojih više nema. Povremeno uživanje u čašici ne mora da dovede do ovisnosti o alkoholu, ali treba imati na umu da i onda može da se naruši fizičko i mentalno zdravlje. Zato se postavlja pitanje, koja količina alkohola je bezbedna za konzumiranje, sa kojom količinom smo u malom riziku, a koja količina nas stavlja u veliki rizik od posledica konzumiranja alkohola?
Kada muškarci piju 4 čaše nekog alkoholnog napitka svakoga dana a žene 3 čaše, smatra se da su u niskom riziku od posledica konzumiranja alkohola koje mogu biti uzrok nekih bolesti.
Koja količina alkohola je standardna
Svetska zdravstvena organizacija kao “standardno piće” smatra meru od 10 grama čistog alkohola, dok je u Srbiji ta mera od 13 grama čistog alkohola. Po tom kriterijumu, standardno piće u Srbiji je:
- čaša od 0,325 dl žestokog alkohola – jačine 40%
- čaša od 1,1 dl vina – jačine 12%
- čaša od 2,6 dl piva – jačine 5%
Bolesti srca i dugovečnost
Izloženi smo različitim zbunjujućim porukama kada je u pitanju alkohol. Od toga da je čaša vina dnevno za žene i dve čaše vina za muškarce sasvim u redu i dobro za srce. Do toga da se o alkohol postaje lako ovisan.
Jedna međunarodna studija je uključila 600 000 ljudi širom sveta koji nemaju istoriju kardio vaskularnih bolesti da bi utvrdili koja količina alkohola predstavlja minimalan rizik po zdravlje. Učesnici su konzumirali između 0 i 350g alkohola nedeljno.
Generalna preporuka za muškarca u Srbiji 182g alkohola nedeljno.
Konačno, studija je utvrdila da konzumiranje 100g ili manje alkohola nedeljno ima najmanji rizik od smrtnosti.
Nizak rizik ne znači bez rizika
Postoje neke situacije gde nijedan nivo konzumiranja alkohola nije bezbedan ili niskog rizika. U zavisnosti od godina, zdravstvenog stanja i drugih okolnosti preporučuje se dodatno smanjenje količine ili potpuno izbacivanje alkohola. Sigurno već znate koje situacije zahtevaju posebnu pažnju kada je u pitanju konzumiranje alkohola, međutim uvek je dobro podsetiti se:
- uzimanje lekova koji imaju negativnu interakciju sa alkoholom, bilo da umanjuju ili uvećavaju njihovo dejstvo
- trudnoća ili priprema za trudnoću
- zdrastvena stanja na koja alkohol direktno utiče, kao što je ciroza jetre, hepatitis C, hronični bol, određena srčana stanja ili mentalni poremećaji
- gojaznost – 1g alkohola sadrži 7 kalorija, standardno piće koje u sebi ima 13g čistog alkohola ima 51 kaloriju, a kada se na to dodaju i kalorije iz šećera tog pića, može da se dobije prava kalorijska bomba
- vožnja i korišćenje teške mehanizacije

Svako ima svoju meru
Mnogi faktori utiču na to kako će neko apsorbovati i metabolisati alkohol. Podnošenje alkohola zavisi od:
- Pola – zbog različitog metabolisanja alkohola, žene će istu količinu alkohola lošije podneti u odnosu na muškarce
- Telesne mase – isti broj pića ima manji uticaj na osobe sa većim BMI u odnosu na osobe sa manjim BMI
- Godina – mlađe osobe mogu biti manje osetljive na neke efekte od alkohola
- Sveukupnog zdravlja i neotkrivenih zdravstvenih stanja – neka stanja utiču na sposobnost metabolisanja alkohola
- Nivoa podnošenja alkohola – metabolisanje alkohola i nivo tolerancije zavisi od osobe do osobe
Manje je verovatno da će povremeno konzumiranje alkohola imati negativan uticaj na vaše zdravlje. Važno je naglasiti da svaka osoba podnosi drugačije alkohol i ono što je bezbedno za jednu osobu ne mora da bude bezbedno i za drugu. Sve u svemu ako volite da popijete čašicu rakije, čašu vina ili piva, pijte polako, redovno se hidrirajte i ne pijte više od onoga što možete da podnesete. Kao i uvek, ključ je u umerenosti!
Autor: Dijana Radetić