Pravilna ishrana je ključni faktor u prevenciji svih bolesti kao i u održavanju zdravog načina života. Izborom pravih namirnica i pravilnom pripremom obroka učinićemo da naše telo obiluje neophodnim hranljivim materijama koje su potrebne za pravilno funkcionisanje čitavog sistema našeg organizma.
Izbor namirnica pre svega treba da bude raznovrstan i nutritivno bogat. Prilikom kupovine, potrebno je obratiti pažnju da namirnica bude visokog kvaliteta što podrazumeva veću nutritivnu i biološku vrednost. Da bi izbor namirnice bio zadovoljavajući uvek dajemo prednost sezonskim plodovima. Voće i povrće koje je kupljeno u sezoni ima najbolja senzorna svojstva, bogatije je hranljivim materijama i odgovara fiziološkim potrebama našeg organizma. Prilikom kupovine namirnica koje se nalaze u zatvorenoj ambalaži, potrebno je obratiti pažnju na rok upotrebe i pre svega sastav namirnice. Sastojak koji preovlađuje u namirnici uvek je naveden kao prvi na deklaraciji. Pravilan izbor namirnica pored sezonskog voća i povrća podrazumeva fokus na žitarice od celog zrna pšenice, integralne namirnice i izbegavanje proizvoda koji sadrže veliku količinu belog šećera, veštačkih boja i aroma. Prilikom kupovine mesa prednost dati crvenom i niskomasnom mesu a suhomesnate prerađevine poput kobasica i viršli treba zaobići. Umesto “praznih kalorija” poput grickalica u našoj korpi treba da se nađu orašasti plodovi i suvo voće. Crna čokolada sa 75% kakao delova je odlična zamena za “zdrav slatkiš”. Ribu u izbor namirnica uvrstiti bar jednom nedeljno a mlečne proizvode svakodnevno. Jaja treba da su sveža, čista, kategorije SU (mase preko 70g), S (mase od 65 do 70g) ili A (mase od 61 do 65g). Prednost dati organskim jajima i mleku.

Da bi pravilan izbor namirnica bio u potpunosti učinkovit po naše zdravlje važno je da obroke i pravilno pripremimo. Režim pripreme obroka potrebno je prilagoditi namirnicama i izabrati onaj kojim će se najbolje sačuvati nutritivna i biološka vrednost obroka. Prilikom pripreme obroka prednost treba dati kuvanju namirnica u sopstvenom soku, blanširanju, kuvanju u pari, grilovanju i pečenju. Pri pripremi obroka izbegavati prženje i pohovanje u dubokom ulju.
Povrće ne treba prekuvati. Na taj način se čuvaju hranljive materije plodova a i celuloza će pravilno odraditi svoj posao u crevima. Salate od povrća treba začiniti hladno ceđenim maslinovim uljem ili nerafinisanim uljima poput ulja bundevinih semenki, suncokreta, susama i drugih. Za preliv, jabukovom sirćetu dati prednost a umesto ulja salatu možemo obogatiti i jezgrastim voćem.
Voće je najbolje koristiti u sirovom stanju. Neko voće poput jabuka u kori sadrži veliki broj nutrijenata pa ih nije potrebno ljuštiti pre konzumacije. Pre upotebe i voće i povrće neophodno je dobro očistiti od svih mehaničkih nečistoća i oprati ih pod mlazom tekuće vode ili potopiti u vodu u zavisnosti od vrste namirnice.
Meso koje je masnije najbolje je kuvati ili peći bez dodatka masti a posnije meso treba dinstati uz dodatak vode kako bi bilo sočnije.
Dobar izbor namirnica i pravilna priprema obroka predstavljaju ključ ka zdravim životnim navikama u svakodnevnici. Voditi računa o ishrani istovremeno znači voleti i negovati svoju ličnost kako fizički tako i psihički. Investicija u sebe predstavlja sinonim za dugovečnost.
Autor: Marina Petrović