„Ruka je taj fini i komplikovani organ u svojoj strukturi, koji omogućava inteligenciji ne samo da se manifestuje, već i da uđe u posebne odnose sa okolinom: čovjek, možemo reći,“ preuzima okruženje rukom “ i transformiše je u vodič inteligencije, ispunjavajući tako svoju misiju u velikom okviru univerzuma.“
M. Montessori
Sigurno ste već čuli koliko je razvijanje fine motorike, bitno za kasnije uspešno pisanje i čitanje, ali i za razvoj govora i moždanih vijuga.
Razvoj motorike i govora su usko povezani, i upravo što više igara sa prstima omogućiće detetu da razume, misli i povezuje stvari iz njegove okoline. Jednom mišlju roditelj može na veoma jednostavan način da utiče na pravilan i rani razvoj deteta u kućnom okruženju.
Navešću vam neke od igara koje sam ja koristila u svom radu, a deci su bile veoma zanimljive:
1. Igre različitim materijalima (tempere, kolaž, krede, tkanine…): Bilo da se odlučite za slobodno crtanje ili za pravljenje slike po modelu, ova igra je odlična za razvijanje fine motorike. Za mlađi uzrast ili kada dete prvi put manipuliše određenim materijalom, dozvolite mu slobodno crtanje prstima, kako bi sem razvijanje motorike, radili i na razvijanju kreativnosti. Ukoliko izaberete kolaž/tkaninu od kartona izrežite oblik cveta, sunca… a zatim neka dete lepi sitne delove materijala.

2. Pesak, plastelin, blato – Svako od nas je poneo najlepše uspomene iz detinjstva, igrajući se upravo ovim materijalom. U nedostatku peska (Ukoliko živite u gradu) deci možete napraviti domaći plastelin koji garantuje dobru zabavu i razvijanje prstiju.
3. Nizanje cevčica – Uz pomoć parčeta vunice i cevčica možete napraviti nakit ili ukras za jelku. U mlađem uzrastu igrajte samo nizanje cevčica, a u starijem možete nizati po modelu. Npr. Na papiru nacrtajte redosled nizanja cevčica po boji, a deca treba da poređaju cevčice prateći model.
4. Listanje knjiga – Deca okružena knjigama, će imati veću želju da istražuju. U mlađem uzrastu kupujte knjige sa tvrđim koricama, kako bi deca mogla da ih listaju i razgledaju, čak i kad vi niste pored njih. Kada god ste u mogućnosti, pričajte im i čitajte šta vidite na slikama, jer na taj način bogatite njihov rečnik i učite ih kako da komuniciraju.
5. Pravljenje frizure – Još jedna igra koju deca vole je igra Frizer. U starijem uzrastu im možete pokazati način na koji se plete pletenica. Neka prvo samo posmatraju vas, a zatim mogu da probaju. Dozvolite im da pokušaju i svoj način, ako vidite da im ne ide.
6. Igre senki – I za kraj jedna „strašna igra“. Vreme pred spavanje nekada ume da potraje. Da bi deca shvatila potrebno je da kroz priču otkrijete čega se plaše. Jedan od razloga je upravo senki od predmeta u sobi.
Pokažite im ovu igru uz koju će lakše razumeti da nije sve tako strašno kao što na prvi pogled izgleda.

A na temu genijalnosti imam da dodam, da su sva velika dela nastala slobodnim istraživanjem u radu rukama. 😉
Autor : Milica Milićević