Svako od nas sanja da bude na vrhu sveta. Svog sveta. Neko sanja o novcu, neko o kompanijama, neko o filmskim ljubavima a neko o pravim vrhovima, na primer Himalajskim. Ipak, svi mi sa različitim „vrhovima“ popećemo se gore brže ako usavršimo najvredniju veštinu 21. veka, a to je UČENJE. Da, veština učenja je fundametalna kako bismo brzo i lako ovladali drugim veštinama, usvojili nova znanja, spretno baratali informacijama.
Na putu unapređivanja veštine učenja vežbamo i razvijamo mnoge druge veštine. Na primer koncentraciju, pamćenje, kreativno rešavanje zadataka… Ipak, postoji jedna izuzetna veština koju svi previde a koja je ključna za napredak u učenju, radu, životu generalno. Otkriću vam je, slušajte sad dobro – veština razgovaranja.
Kada ste poslednji put razgovarali sa nekim? – Hm… ali to radimo svakodnevno?… Pa, baš i ne. Razmislite opet, kada ste poslednji put vodili dobar, kvalitetan razgovor. Onaj od kojeg vam se um rasprši, onaj razgovor koji vam se vraća u misli pred spavanje? Ili makar razgovor u kojem ste zaista čuli svog sagovornika. Kada kažem „čuli“ mislim – razumeli poentu priče.
Budimo iskreni, navikli smo…pardon, NAUČILI SMO da razgovaramo tako što često okrećemo priču na sebe, delimo prazne savete, mnogo pričamo i ništa ne kažemo ili pak samo ćutimo…
Hajde da se podsetimo šta je ključno za dobar i kvalitetan razgovor – govoriti suštinu, biti jasan, držati se teme, ne koristiti lično mišljenje kao toljagu i SLUŠATI sagovornoka. Kada zaista slušamo druge, Ego nije tu, zatvorili smo ga. Fokus je na onome što dopire do nas i zatim pokušavamo dati što bolji odgovor na to, ukoliko se to traži od nas. Bez osude, bez procene. Samo slušanje. A ono najvažnije, u razgovor ulazimo s pretpostavkom da ćemo sigurno nešto novo naučiti. Kako ono kažu, za dobar razgovor i dobar život potrebne su tri reči – Tell me more (pričaj mi više o tome).
Nije li onda znati razgovarati i slušati neophodna veština za „pametno učenje“? Dozvolite toj knjizi ili tom profesoru da vas nečemu nauče. Ostavite Ego i Svoje mišljenje kod kuće, u krevetu, neka spavaju duže, neka se odmore. Vi sami idite po to znanje koje vam se pruža. Slušajte lekcije i gradivo, šta vam govore? I obavezno im kažite Tell me more!
Na kraju, kada ste na testu – budite kratki i jasni, držite se teme, govorite suštinu. Ispit i nije ništa drugo do RAZGOVOR!
Jednostavno, zar ne? A da li je i lako, procenite sami. Pokušajte već danas.
Autor: Gorana Belić