U situacijama tokom kojih provodimo dosta vremena u zatvorenom prostoru, bez preko potrebnog kretanja i fizičke aktivnosti, naše telo se polako ali sigurno ,,zatvara“. Daleko potrebna mobilnost svakog dela našeg tela (zglobovi, kukovi, ramena, vrat), polako ali sigurno prerasta u krutost.
U tim trenucima jednostavno ne smemo dopustiti da naše telo trpi na fizičkom nivou. Iz prostog razloga zato što (ne)funkcionisanje fizičkog tela direktno utiče na sva naša ostala tela. Fizičko telo predstavlja osnovu za funkcionisanje čitavog našeg bića. Ukoliko zanemarimo sebe na fizičkom nivou, istovremeno zanemarujemo sebe i na svim ostalim nivoima. U tom slučaju nema napretka.
Duboko verujem da samim tim što čitate ovaj tekst, ne želite da se nešto tako i vama desi. Shodno tome je vrlo bitno da brinete o vašem fizičkom telu. Na isti način kao što brinete redovno o domu u kome živite, o kolima koja vozite. Morali biste da imate na umu onu poznatu budističku izreku: ,,Brini o svom telu i umu, jer te to sačinjava.”
Lepota joge kao filozofije i discipline leži u tome što pruža svakom od nas mogućnost da odaberemo ono što je za nas lično najbolje. Shodno tome, jedan određeni stil joge može da nam odgovara i na fizičkom i na svim ostalim nivoima našeg postojanja, dok s druge strane drugi stilovi nam jednostavno neće prijati.
To i jeste lepota joge. Bitno je da pronađete stil koji bukvalno vibrira frekvencijom vašeg bića. To uglavnom podrazumeva da istražujete, da iskusite više različitih stilova, ne zaustavljajte se samo na jednom. Međutim, kada budete osetili da ste pronašli svoj stil prepustite mu se. Tada joga dobija pun smisao za vas i vase biće, tada počinjete istinski rad na sebi. Uživajte u tom procesu.
Jin joga je stil joge koji se može okarakterisati kao ,,otvarajuća” joga.
Ona predstavlja sporiji stil joge, moglo bi se reći savršenu kombinaciju u fizičkom i duhovnom smislu. Neki je definišu i kao izrazito meditativni stil joge.
Na fizičkom nivou u okviru jin joge fokus se stavlja više na vezivna tkiva, a manje na mišiće. To je tako zato što su u pitanju pasivni položaji (asane). Samim tim, angažovanje mišića je neznatno. Jedna od glavnih karakteristika jin joge jeste ta što se ti položaji zadržavaju po nekoliko minuta.
Uglavnom između tri i pet minuta. Naravno, vežbači koji se nalaze na početku svoje jin prakse mogu u određenim položajima da borave i kraće, po jedan ili dva minuta. Tu na scenu stupa otvorenost samog tela. Nekome je telo prirodno dovoljno otvoreno, samim tim i teži položaji u jin jogi će za takvog vežbača biti izvodljivi, iako se nalazi na početku svoje prakse.
Međutim, u praksi je uglavnom slučaj takav da je jedna strana tela više otvorena od druge. Praksa će dovesti do toga da se obe strane (leva i desna) izbalansiraju kako treba.
Naravno, ponekad i genetika ima presudnu reč. U tom slučaju telo se otvori do svog maksimuma, na primer umesto punih 100% otvori se do 80%, međutim to je maksimum koje to telo genetski dozvoljava.
To treba uvek imati u vidu. Ne smete da forsirate vaše telo, pogotovo u jin jogi gde se na vrlo postepen način vrši otvaranje svakog dela tela.
U zavisnosti od toga koji deo tela se otvara (noge, kukovi, leđa, ruke, vrat, lice) zavisiće i otvaranje čitavog vašeg bića.
Tu dolazimo do duhovnog aspekta jin joge. Kada u položajima ostajete između tri i pet minuta radite na fizičkom aspektu vašeg tela.
U momentima kada ostajanje u istim tim položajima produžite na vremenski interval između deset i dvadeset minuta (iskusniji vežbači mogu da ostanu i po nekoliko sati u jednom položaju) počinjete da radite na vašem duhovnom aspektu.
Lepota jin joge jeste u tome što sami donosite odluku dokle idete. Jin joga je svrsishodna za ljude koji se nalaze na početku svoje joga prakse, ali isto tako i za iskusnije vežbače, iz prostog razloga zato što je otvorenost tela ključna za sve ostale stilove joge.
Ukoliko vas zanima na koji način da krenete sa vašom jin praksom možda vam ovaj modul može u tome pomoći.
Bitna je samo praksa, Praksa, strpljenje, postepeno otvaranje tela i tu ste.
Namaste.
Autor: Uroš Martinović